NepřihlášenKSP fórum
Fórum Hlavní stránka Nápověda Hledat Přihlásit
Nahoru Téma Historie / Podzimní soustředění 2012 / Co byste rádi zažili na soustředění?
- - Od Jiří Setnička (Org) Dne 04. 07. 2012 19:26
Zdravím všechny v tomto parném a mírně bouřkovém létě!

Orgové přes prázdniny nespí (nebo alespoň ne všichni ;)) a pilně připravují podzimní soustředko, na které jsou někteří z vás pozváni. Proto bych se hlavně vás pozvaných (ale nejen vás, přispívat samozřejmě mohou i ostatní) chtěl zeptat, co byste na soustředku obzvláště ocenili?

Na podobnou věc se vás ptáme i v přihlášce na soustředění, ale tady se může rozproudit docela příjemná debata a můžete se nechat inspirovat nápady ostatních :)

Chtěli byste třeba dopolední přesnídávku, o půlnoci zvonící gong nebo fotku podepsanou organizátory? Napadá vás nějaké zajímavé téma na přednášku, ale nevíte, jestli by zaujalo i ostatní účastníky? Zkuste to napsat sem a možná se z toho něco vyklube (pokud třeba o danou speciální přednášku projeví zájem netriviální počet lidí, budeme se pokoušet ji zařadit). Některé věci sice zařídit neumíme, ale spoustu jiných možná ano :)

Za orgy soustředka
Jirka
Nadřazený - Od Vojtěch Sejkora (Org) Dne 04. 07. 2012 23:34
mě se docela líbilo programovácí soutěž, která byla minulý rok (ty piškvorky) tak bych byl rád, kdybychom měli opět nějakou možnost si prakticky něco vyzkoušet (a iděálně kdyby pak byl čas to dodělávat, protože někteří jsou prostě pomalejší, a nestihnou to do deadtime, tak by sice nedostali žádné body, ale mohli by to dodělat a vyzkoušet si, jestli to dokázali)
Nadřazený - - Od savage2@email.cz Dne 05. 07. 2012 18:40
Ja bych ocenil nejake hezke tutorialy a prednasky ohledne skriptovacich, popr. funkcionalnich jazycich (nejradeji Lua). Nechce se mi shanet na internetu ruzne tutorialy, kdyz tedkom na to nemam ani cas. Byl bych prave rad, kdybych se o tom mohl naucit neco na soustredeni. Je to samozrejme jen navrh, vyhovet mi nemusite, jen kdyby jste nemeli zadne napady :-).  Dekuji
Nadřazený - - Od Tomáš Maleček (Org) Dne 19. 07. 2012 14:21
Funkcionální jazyky nebo funkcionální programování obecně? Co jsem zatím funkcionální programování potkal, přišlo mi, že je docela těžké najít správnou myšlenku, která se následně celkem triviálně implementuje v libovolném funkcionálním jazyce.

Nevím, jestli to byl záměr, ale jak naznačuje tvá poznámka o jazyce Lua, veskrze funkcionálně jde programovat i ve spoustě jazyků, které funkcionální nejsou. Lua je především skriptovací jazyk, ale stejně jako třeba v Perlu a JavaScriptu v ní můžeš programovat i funkcionálně.

Skriptovací/dynamické jazyky jsou zajímavé. Přednášku z Perlu a PHP nabízíme celkem stabilně, ale Lua myslím nepatří mezi jazyky, které ovládáme, takže patrně nebude v našich silách o ní přednášet. Máš nějaký důvod chtít právě ji? Trochu jsem se na ni podíval a přijde mi docela ošklivá -- lepší než PHP (ale to asi kdeco), asi i lepší než JavaScript (kterému je hodně blízká), ale určitě horší než Perl. Asi má smysl se jí zabývat kvůli slušnému výkonu a snadné integraci s kódem psaným v jiných jazycích, ale není až tak moc rozšířená a prý pro ni neexistuje dost knihoven. U dynamických jazyků většinou o výkon nejde, jde o to, aby se v nich dobře psalo. Toho se skvěle drží Perl, takže bych ti doporučil přednášku o něm. Jinak můžeme nějaký pokec hodit i mimo samotné přednášky, v dynamických jazycích se trochu vyznám.

K tutoriálům na síti jsem dost skeptický. Málokdy jsem se dozvěděl něco zvlášť užitečného, většinou jsem se jenom musel prokousat hromadou špatně napsaného a rozvleklého textu, plného polopravd a zavádějících formulací. Třeba v případě PHP má určitě smysl číst oficiální manuál a na tutoriály se vykašlat. Čekal bych, že Lua na tom bude podobně. Manuál má tu: http://www.lua.org/manual/ Podle mě nebude problém ho přečíst (až na poslední část o céčkovém API), pokud už nějaký dynamický jazyk znáš. Zabralo by mi nejvýš tak dvě odpoledne, než bych se z toho syntaxi slušně naučil. Je to fakt jednoduché. Pokud chceš ukecanější text s příklady, oficiální stránka jazyka nabízí knihu Programming in Lua v první edici (tvrdí, že informace by měly být z naprosté většiny relevantní i pro aktuální verzi jazyka). http://www.lua.org/pil/
Nadřazený - Od savage2@email.cz Dne 19. 07. 2012 14:44
S jazykem Lua bych se chtel prave setkat z duvodu, ktery jste jiz naznacil. A to kvuli snadnemu zacleneni jiz do existujiciho C/C++ kodu. Hodne se s Luou (snad to pisu spravne :-)) skriptuje AI ci rendering v ruznych hernich enginech, a to kvuli male spotrebe pameti interpretu. Ty stranky znam, uz jsem je navstivil, ale jelikoz jsem velice liny, tak jsem se na ne jeste moc nepodival :o). Ackoli mam vlastne prazdniny, tak bych nejaky ten cas mohl zainvestovat prave tam.

Ale to byl jenom takovy navrh, kdyby to nekoho z Vas chytlo. Rozhodne budu rad i za nejakou prednasku ohledne Perlu, Pythonu ci nejakem funkcionalnim jazyku. Dekuji :-).
Nadřazený - - Od Petrroll Dne 05. 08. 2012 14:14
Když jsme u funkcionálních jazyků, co takhle F#. Co jsem viděl pár tutoriálů, tak mne to jako zarytého C# opravdu nadchlo. Je to opravdu zajímavý a pokrokový jazyk, který by stálo za to představit.

//více třeba na: http://channel9.msdn.com/blogs/pdc2008/tl11
Nadřazený - - Od paulie (Org) Dne 06. 08. 2012 01:42
Ahoj,

škoda, že nepojedu. Chodil jsem na seminář o F#, stačilo by si tento zajímavý jazyk zopakovat. Myslím, že ho nikdo jiný z orgů neumí, ale doporučuji Haskell jako alternativu -- je podobný myšlenkou, nicméně není pod .NETem.
Nadřazený - - Od Petrroll Dne 21. 08. 2012 13:50 Upraveno 21. 08. 2012 18:04
Právě to, že je pod .NETem a jde v něm využívat .NETu z něj dělá jediný přístupný funkcionální jazyk, který jsem viděl. Ty ostatní jsou většinou syntakticky naprostej myšmaš.
//asi jsem zhýčkanej C#, ale mám prosté rád, když na první pohled vidím, co kód dělá.

Případně ještě, je šance, že by se objevila nějaká (kratší) přednáška týkající se LINQu?
Nadřazený - - Od Tomáš Maleček (Org) Dne 21. 08. 2012 18:15
Mno, ono je to o tom, jestli chceš nutně programovat v tom, co už znáš, nebo se naučit něco jiného. Ano, .NETí jazyky mají svůj styl, který je ve spoustě věcí fajn, ale myslím, že nikdy není na škodu se ponořit i do něčeho jiného a prohlédnout si důkladně, jak se píše v jiném jazyce. Jiný styl má jiné výhody.

Třeba ten Haskell má něco do sebe a poslední dobou mám dojem, že v Perlu programuju taky docela dost funkcionálně...

Když nejede Paulie, myslím, že přednášejícího na LINQ neseženeš. Sice budu ohledně C# něco přednášet (pokud bude zájem), ale jenom základní věci, protože třeba s LINQ jsem se dosud (téměř) nepotkal. Zas tolik v C# nepíšu a naše školní přednáška není tak obsáhlá. Tedy ona je tak obsáhlá, ale věnuje se vnitřnostem .NETu a ne jazykovým featurám. (Existuje navazující předmět v letním semestru, ale na ten jsem nechodil -- tam se možná LINQ probírá. Ale v syllabu ho nevidím.)
Nadřazený - Od paulie (Org) Dne 22. 08. 2012 22:57
S LINQ jsem před pár lety pracoval, ale jen pro práci s XML. Navíc to nevypadá, že bych se do něj někdy brzy ponořil, obecně teď s .NETem pracuji celkem málo a s novějšími věcmi v něm vůbec. Takže přednášku nemohu slíbit a doporučuji si vše nastudovat. LINQ mi přišlo jako elegantní způsob práce s daty, určitě stojí za to.

(Jinak na pokročilé přednášce z .NETu na MFF se LINQ dělá, viz http://d3s.mff.cuni.cz/~jezek/)
Nadřazený - - Od Petr Onderka (Org) Dne 21. 08. 2012 20:25
Syntaxe F# nemá s .Netem nic společného, protože vychází z OCamlu. Haskell vypadá jinak, ale přijde mě, že pokud jsi schopný naučit se F#, tak by ti naučit se Haskell taky nemělo dělat problémy.

Jinak LINQ je podle mě velice zajímavý. Pokud chceš dál programovat v C#, tak bych doporučoval aby ses na něj podrobnějc podíval, i když na soustředění přednáška nebude.
Nadřazený - Od Petrroll Dne 21. 08. 2012 21:16
Syntaxe F# z C# nevychází, to vím. Nicméně v tom jazyku jde teoreticky běžně psát i C# stylem. Tj. je to ideální na kombinování právě s C# (v každým jazyku napíšeš zrovna tu část aplikaci, ke které se hodí). Ohledně LINQu už něco vím a základně ho jsem schopnej používat, ale přednáška by určitě bodla (už jenom aby ukázala, že i MS může vytvořit fajn technologii :) ).

Ohledně Haskelu, samozřejmě se nebráním naučení dalšího jazyka, ale když všechny projektíky dělám v C#, potažmo pod .NETem (aktuálně teda WinRT, ale to už je jedno), tak se mi hodí naučit .NET jazyky, jiné totiž prostě nevyužiju (a stejně se s nima setkám třeba na VŠ).
//I když jde stejně o hříčky v XNA / jednoduchý appky, takže tam žádná hardcore algoritmizace není.
Nadřazený - - Od Lukáš "Folwar" (Org) Dne 15. 08. 2012 20:43
Zdravím (se zpožděním, ale píše mi to "Odpovídáte na příspěvek starý 42 dní. Opravdu chcete odpovědět na tak starý příspěvek?", tak snad to bude ta správná doba na odpověď :) ).

Myslím, že by mohl být velice zajímavý takový přehled o topologii :) Dále si myslím, že by mohla být zajímavá přednáška o Ramseyově teorii a přednáška o takovém přehledu lineární algebry v informatice (něco ve smyslu "proč se čas od času ve vzorových řešeních některých úloh objeví matice").

Jinak na minulém sous se mi líbilo, že byly zařazeny i nešifrovačkové noční hry. Jinak mi přišlo, že program až příliš často (prakticky denně) trval do pozdních hodin a pak už nebyly možny půlnoční přednášky a jiný "neoficiální" program.
Nadřazený - Od Jiří Setnička (Org) Dne 15. 08. 2012 20:54
Ahoj,

takže základní otázkou života, vesmíru a vůbec je, jak je starý můj minulý příspěvek v této diskuzi...? Mhh, to mi lichotí, škoda že to platí jen jeden den ;)

Jinak myslím, že Tě potěšíme. Přednášku o Ramseyově teorii i přednášky o lineární algebře máme v nabídce. Ještě dnes pravděpodobně spustíme hlasování o přednáškách, takže jim budeš moci dát své body a třeba je na soustředění uslyšíš :)
Nahoru Téma Historie / Podzimní soustředění 2012 / Co byste rádi zažili na soustředění?