Archiv novinek

 • 8. dubna 2021: Online Jarní soustředění!

  Soustředění? V současné době? Ano, ale online! Rozhodli jsme se uspořádat Online Jarní KSP 2021, které poběží převážně po večerech od neděle 2. do soboty 8. května a je určené pro středoškoláky a starší základoškoláky. Přihlásit se může každý, ať už programovat umí, nebo se tomuto řemeslu chce teprve naučit. Náplní budou informatické přednášky a týmové hry a soutěže. Více detailů a přihlášku naleznete na stránce soustředění. Tak neváhejte a přihlaste se nebo o akci povězte svým kamarádům či sourozencům, které by mohla zajímat.

 • 31. března 2021: Povídání s orgy na Discordu v sobotu 3. dubna večer

  Termín odevzdání čtvrté série KSP-Z se blíží a tak tuto sobotu 3. dubna nabízíme večer od 20h do 21h další možnost popovídat si o řešení úloh na našem Discordu v hlasovém kanálu #pokec, kde všem rádi poradíme. Řešení úloh přímo neprozradíme, ale pokud Tě trápí nějaký technický problém, nemůžeš přijít na to, proč Tvé řešení nefunguje, nebo chceš poradit s něčím dalším okolo úloh, tak budeme k dispozici. Dorazit samozřejmě můžeš i pokud Tě žádná úloha netrápí a chceš si jen popovídat o něčem zajímavém.

 • 11. března 2021: Jarní soustředění nebude fyzicky, možná bude online

  Ze současné situace je to asi jasné, ale oficiálně potvrzujeme, že Jarní soustředění KSP se ani tento rok bohužel konat nebude. Rozvíjíme však myšlenku namísto fyzického soustředění udělat jiné aktivity pro stávající i nové účastníky. Ještě nevíme, jakou bude mít "Jarní online KSP" podobu, ale v tom nám můžete pomoci – vyplňte nám prosím dotazník o náhradě Jarního soustředění. Děkujeme :)

 • 10. února 2021: Povídání s orgy na Discordu v sobotu 13. února večer

  S blížícím se termínem odevzdání třetí série KSP-Z nabízíme tuto sobotu večer od 20h do 21h další možnost popovídat si o řešení úloh na našem Discordu v hlasovém kanálu #pokec, kde všem rádi poradíme. Řešení úloh přímo neprozradíme, ale pokud Tě trápí nějaký technický problém, nemůžeš přijít na to, proč Tvé řešení nefunguje, nebo chceš poradit s něčím dalším okolo úloh, tak budeme k dispozici. Dorazit samozřejmě můžeš i pokud Tě žádná úloha netrápí a chceš si jen popovídat o něčem zajímavém.

 • 4. února 2021: Povídání s orgy na Discordu tento čtvrtek

  Tento čtvrtek večer mezi 20 a 21 hodinou budeme k zastižení na našem Discordu v hlasovém kanálu #pokec, kde rádi poradíme s úlohami. Řešení úloh přímo neprozradíme, ale pokud Tě trápí nějaký technický problém, nemůžeš přijít na to, proč Tvé řešení nefunguje, nebo chceš poradit s něčím dalším okolo úloh, tak budeme k dispozici. Pokud se nám tento formát osvědčí, tak možná budeme podobná setkání opakovat pravidelně.

 • 26. prosince 2020: Krutá smršť záznamů

  Hroch u tabule Protože letos nemůžeme uspořádat Smršť, naši tradiční přednáškovou víkendovku, rozhodli jsme se místo toho alespoň zveřejnit záznamy přednášek z přechozích ročníků. Aktuálně je k dispozici celkem 76 záznamů pořízených v letech 2015–2019. Je možné, že další ještě přibudou. Užívejte!

 • 24. prosince 2020: Šťastné a veselé přeje KSP

  Perníkoví hroši na skále Do čeho jiného se během svátků pouštět než do řešení KSPčka, že? 😉 Můžete se podívat na 3. sérii v Hčku i v Zku. Na seriál, který se dá v tomto ročníku řešit celoročně. A aby toho nebylo málo, tak Vám orgové přináší i nový kurz programování. Zatím v beta verzi, ale tentokrát i s přístupnými zdrojáky!

  Příjemné svátky, hodně zdraví a spoustu vyřešených úloh do nového roku Vám přejí orgové KSP.

 • 26. listopadu 2020: API pro open-data úlohy

  Máte rádi naše open-datové úlohy, ale nebaví vás při jejich řešení klikat po webu a stahovat jednotlivé testy? Připravili jsme pro vás API a klienta, pomocí nichž se dá všechno automatizovat – tedy až na samotné vyřešení úlohy :)

 • 21. listopadu 2020: Materiály z podzimního soustředění

  Vystavili jsme všechny zbylé materiály z podzimního soustředění. Můžete si prohlédnout trasy monster z noční hry, detaily programování tiskáren, gamebook a nebo se třeba podívat na videa ze soustředění (přístupná je účastníkům).

  Také jsme našli zapomenutá videa z loňského Podzimního soustředění, která jsme přidali na stránky loňského podzimního soustředění.

 • 21. listopadu 2020: Začíná domácí kolo soutěže Kasiopea

  Již dnes od 9:00 ráno začíná domácí kolo naší spřátelené soutěže Kasiopea, které potrvá dva týdny do neděle 6. prosince.

  V domácím kole se potkáš s opendatovými úlohami na podobném principu jako v KSP. Nejlepší (a nejrychlejší) řešitelé domácího kola pak budou vybráni na finále v únoru. Na lehčích úlohách se mohou potrénovat řešitelé KSP-Z, naopak nejtěžší úlohy by měly být výzvou i pro řešitele KSP-H. Účast v Kasiopee velmi doporučujeme, tak neváhejte a přihlaste se na stránkách soutěže.

 • 24. října 2020: Ukázková úloha

  Blíží se termíny odevzdání prvních sérií KSP-Z (již zítra) a KSP-H (za týden). Protože část z vás možná tápe, jak sepisovat řešení teoretických úloh, tak si dovolíme odkázat na velmi dobře sepsanou ukázkovou úlohu na stránkách MO-P. Podívejte se na ní a případně svá řešení ještě vylepšete, v Odevzdávátku můžete klidně své předchozí řešení přepsat novým.

 • 1. října 2020: Vítejte ve 33. ročníku!

  Dnes jsme vydali první sérii hlavní kategorie. Její součástí je i seriál o grafice, který by se mohl líbit i řešitelům KSP-Z. Půjde ho řešit během celého roku. Také jsme trochu vylepšili webové stránky semináře; kdyby vám cokoliv nefungovalo, dejte nám vědět. A brzy odhalíme ještě jedno překvapení :)

 • 24. června 2020: KSPí Krátké Streamované přednášky #9 začínají za chvíli

  Začínáme v 19:00, odkazy na streamy najdete na stránce Krátkých streamovaných přednášek.

 • 23. června 2020: KSPí Krátké Streamované Přednášky #9

  Poslední Krátké Streamované přednášky proběhnou tuto středu 24. 6. od 19:00. Tentokrát vám ukážeme práci s náhodnou na dnešních počítačích, zabrousíme do fungování Unicode a nakonec si ukážeme, jak počítat v Pythonu rychlostí Céčka. Anotace jsou opět na stránkách přednášek, kde naleznete i odkazy na stream.

 • 17. června 2020: KSPí Krátké Streamované přednášky #8 začínají za chvíli

  Začínáme v 19:00, odkazy na streamy najdete na stránce Krátkých streamovaných přednášek.

 • 16. června 2020: KSPí Krátké Streamované Přednášky #8

  Předposlední Krátké Streamované přednášky proběhnou tuto středu 17. 6. od 19:00. Tři krátké přednášky po 20-30 minutách vám dají nahlédnout do fungování SMTP, ukáží slovníkové komprese, které používá váš počítač každý den, a vysvětlí, jak pomocí TLS můžete věřit spojení se zabezpečenou stránkou. Anotace jsou opět na stránkách přednášek, kde naleznete i odkazy na stream.

 • 10. června 2020: KSPí Krátké Streamované přednášky #7 začínají za chvíli

  Začínáme v 19:00, odkazy na streamy najdete na stránce Krátkých streamovaných přednášek.

 • 9. června 2020: KSPí Krátké Streamované Přednášky #7

  Krátké Streamované Přednášky pokračují tuto středu 10.6. od 19:00 další trojicí přednášek o DDoS útocích, o datumu a času a o kontejnerech (Docker a podman). Anotace jsou opět na stránkách přednášek, kde naleznete i odkazy na stream. Na další přednášky se pak můžete těšit ještě ve středy 17. a 24. června a poté již s koncem školního roku naše přednášky ukončíme a budeme přednášet zase až na našem podzimním soustředění.

 • 3. června 2020: KSPí Krátké Streamované přednášky #6 začínají za chvíli

  Začínáme v 19:00, odkazy na streamy najdete na stránce Krátkých streamovaných přednášek.

 • 26. května 2020: KSPí Krátké Streamované Přednášky #6

  Naše Krátké streamované přednášky si tento týden dají drobnou pauzu. Další se proto uskuteční až ve středu 3.6. od 19:00. Anotace chystaných přednášek si už teď můžeš přečíst na stránkách celé akce, kde později nalezneš i odkazy na stream.

 • 20. května 2020: KSPí Krátké Streamované přednášky #5 začínají za chvíli

  Začínáme v 19:00, odkazy na streamy najdete na stránce Krátkých streamovaných přednášek.

 • 19. května 2020: KSPí Krátké Streamované Přednášky #5

  Ve středu 20.5. budeme od 19:00 opět streamovat online přednášky od orgů KSP. Tentokrát dáme přednáškám více prostoru, takže budou pouze dvě. Více detailů se dozvíš na stránce Krátkých streamovaných přednášek, kde nalezneš i odkazy.

 • 13. května 2020: KSPí Krátké Streamované přednášky #4 začínají za chvíli

  Začínáme v 19:00, odkazy na streamy najdete na stránce Krátkých streamovaných přednášek.

 • 12. května 2020: KSPí Krátké Streamované Přednášky #4

  Ve středu 13.5. budeme již tradičně od 19:00 opět streamovat tři dvacetiminutové online přednášky od orgů KSP. Více detailů se dozvíš na stránce Krátkých streamovaných přednášek, kde nalezneš i odkazy.

 • 6. května 2020: KSPí Krátké Streamované přednášky #3 začínají za chvíli

  Začínáme v 19:00, odkazy na streamy najdete na stránce Krátkých streamovaných přednášek.

 • 5. května 2020: KSPí Krátké Streamované Přednášky #3

  Ve středu 6.5. od 19:00 budeme opět streamovat tři dvacetiminutové online přednášky od orgů KSP. Více detailů se dozvíš na stránce Krátkých streamovaných přednášek, kde nalezneš i odkazy.

 • 29. dubna 2020: Záznam Krátkých Streamovaných přednášek #2

  Záznam můžete najít na YouTube, další detaily pak na stránce Krátkých streamovaných přednášek.

 • 29. dubna 2020: KSPí Krátké Streamované přednášky #2 začínají za chvíli

  Začínáme v 19:00, odkazy na streamy najdete na stránce Krátkých streamovaných přednášek.

 • 28. dubna 2020: KSPí Krátké Streamované Přednášky #2

  Ve středu 29.4. od 19:00 budeme opět streamovat 3 dvacetiminutové online přednášky od orgů KSP. Více detailů se dozvíš na stránce Krátkých streamovaných přednášek. Odkazy na Zoom a na stream na YouTube zveřejníme krátce před zahájením zde a pošleme ho emailem na zaregistrované adresy.

 • 14. dubna 2020: KSPí Krátké Streamované Přednášky

  V úterý 21.4. od 19:00 Tě zveme na 3 dvacetiminutové online přednášky od orgů KSP. Na programu konkrétně bude teoretické algoritmické povídání od Medvěda, IP a TCP od Jirky Setničky a automatizace prohlížeče Seleniem od Standy Lukeše. Pokud se chceš účastnit, dej nám prosím vědět vyplněním nezávazné přihlášky. Najdeš u ní také více detailů o technickém provedení. Budeme se těšit!

 • 11. dubna 2020: Velikonoční nadílka

  Velikonoční hrošík přináší bohatou pomlázku řešitelům KSP-H: zadání 4. série, vzorová řešení 3. série i s provizorní výsledkovou listinou (bez seriálu) a konečně komentáře k 2. sérii. Pěkné Velikonoce!

 • 20. března 2020: Online škola programovania

  Zavřeli ti školu a nevíš, co máš dělat? Nebo ti je líto, že se nenaučíš programovat na Jarním soustředění? Slovenský Korešpondenčný seminár z programovania spouští Online školu programovania. Na své si zde přijdou jak začátečníci, tak i zkušení řešitelé.

 • 14. března 2020: Zrušení Jarního soustředění kvůli epidemii COVID-19

  Je nám to líto, ale nakonec kvůli epidemii COVID-19 bohužel rušíme Jarní soustředění. Aktuálně uvažujeme o možných alternativách, které bychom mohli zorganizovat, ale nic teď slibovat nemůžeme. Pokud nějaká alternativa bude, tak jí veřejně vyhlásíme, sledujte novinky.

 • 12. března 2020: Informace ohledně Jarního soustředění a epidemie COVID-19

  Jarní soustředění plánované za 45 dní ode dneška zatím nerušíme a budeme čekat na vývoj situace v nejbližším měsíci. Upozorňujeme ale účastníky, že pokud bude epidemie postupovat, budeme muset Jarní soustředění zrušit. Pro větší detaily sledujte prosím stránku Jarního soustředění.

 • 12. března 2020: Třetí díl seriálu

  Prosím pozor, ke třicátému druhému nástupišti přijíždí třetí díl datového seriálu. Seriál po dvou minulých dílech opouští OSM a bude si hrát s úplně novými daty – jízdními řády. Proto se nebojte do seriálu zapojit, i pokud vám OSM data nesedla. Omlouváme se za zpoždění vydání, úlohy bude možné odevzdávat až do úterý 14. dubna ráno.

 • 10. ledna 2019: Jarní soustředění 2020

  JKSP2019 Otevřeli jsme přihlašování na letošní jarní soustředění pro začátečníky. Zván je každý, kdo se chce naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Soustředění se uskuteční poblíž Bedřichova v termínu od soboty 25. dubna do soboty 2. května 2020. Přihlášky se uzavírají 22. března, tak se nezapomeňte přihlásit včas!

 • 22. listopadu 2019: Krutá Smršť Přednášek 2019

  Již pátý ročník tradiční přednáškové víkendovky zvané Krutá Smršť Přednášek se uskuteční 13.-15. prosince v České Třebové. Hlasujte o tom, které přednášky z naší bohaté nabídky byste chtěli slyšet nejraději.

 • 14. listopadu 2019: Kalíšek před Dnem otevřených dveří

  Zveme vás na tradiční setkání u šálku čaje večer před Dnem otevřených dveří na Matfyzu. Přijďte si popovídat s organizátory, účastníky i dalšími kamarády. Sejdeme se ve středu 20. listopadu od 18.00 v čajovně Šamanka. A ve čtvrtek se pak můžete vydat rovnou na Den otevřených dveří! Pokud byste potřebovali přespání ze středy na čtvrtek, ozvěte se nám a zkusíme něco vymyslet.

 • 28. září 2019: Kalíšek po podzimním soustředění

  Stýská se Ti po podzimním soustředění? Máš chmury ze zkracujících se podzimních dnů? Žádný strach, s šálkem lahodného čaje v ruce všechno zaženeme! Tradiční posezení účastníků, organizátorů a přátel KSP se bude konat 18. října od 18.00 v čajovně Šamanka. Moc se na vás všechny těšíme.

 • 8. září 2019: Komentáře k 31. ročníku

  Ve skladišti nám ještě zůstalo několik nevydaných komentářů k vašim řešením z uplynulého ročníku. Už si je konečně můžete přečíst.

 • 30. května 2019: Kalíšek po jarním soustředění

  Jako již tradičně Tě po nedávném jarním soustředění zveme na setkání KSPáků nad čajem. Tentokrát se sejdeme v pátek 14. 6. 2019 od 18:00 v čajovně Šamanka v Praze. Pokud si chceš popovídat s dalšími řešiteli nebo organizátory, určitě přijď. Jestli to máš do Prahy daleko a chtěl(a) bys tu přespat, napiš nám email a my Ti rádi pomůžeme. Těšíme se na Tebe!

 • 28. května 2019: Osud seriálu v 31. ročníku

  Druhá polovina seriálu se nám tento rok nepěkně opozdila, za což se velmi omlouváme a pokusíme se teď situaci nějak vyřešit. Další vysvětlení můžete najít v zadání 5. dílu seriálu. Rozhodli jsme se provést následující kroky:

  • * Pátý díl seriálu již bude pouze výukový materiál bez bodovaných úloh.
  • * Úlohám v páté sérii jsme přidali body, aby i bez seriálu stále šlo dosáhnout na slíbených 300 bodů za ročník.
  • * Termín odevzdání čtvrtého dílu seriálu jsme stanovili za dva týdny na pondělí 10. června v 8:00 ráno.

 • 4. května 2019: Znovuotevření odevzdávání 4. dílu seriálu

  Vzhledem k prodlevě v opravování vašich řešení druhé a třetí série a ve vydání řešení ke třetí sérii jsme se rozhodli znovu otevřít odevzdávání čtvrtého dílu seriálu na dobu neurčitou, a dát vám tak možnost, abyste ve vašem řešení využili znalosti z opravených řešení minulých sérií (která k vám již snad brzy kompletně doputují). Týden před termínem vystavíme novinku a ty z vás, kteří se přihlásili k odebírání novinek, upozorníme e-mailem. Prodlouženého termínu samozřejmě můžete, ale nemusíte využít, při opravování vás nebudeme postihovat za věci, které jsme vám už vytkli v nějakém minulém řešení. Za zpoždění seriálu se velice omlouváme a doufáme, že nám i přesto zachováte přízeň v páté sérii.

 • 3. března 2019: Upřesnění zadání 31-3-2

  Upřesnili jsme zadání druhé úlohy ve třetí sérii. Algoritmus musí odpovědět správně s pravděpodobností 75 % pro každý vstup zvlášť. Nestačí tedy vymyslet algoritmus, který na 75 % všech vstupů odpoví správně a na zbytku špatně. Kvůli možnému nedorozumění posouváme termín této úlohy o týden, tedy na 11. března.

 • 11. února 2019: Jarní soustředění 2019

  JKSP2018 I tento rok pro Vás orgové připravují jarní soustředění pro začátečníky. Zván je každý, kdo se chce naučit programovat a lépe uvažovat o informatických úlohách. Tento rok bude soustředění probíhat poblíž Rumburka a to od soboty 11. do 18. května 2019. Přihlášky se uzavírají 7. dubna, tak na to nezapomeňte!

 • 8. února 2018: Vydání třetího dílu seriálu

  Právě jsme vydali zadání třetího dílu seriálu, řešit ho můžete až do 11. března. Za pozdní vydání se omlouváme, zkusíme to příště stihnout rychleji.

 • 10. listopadu 2018: Kalíšek před DODem

  Zveme Tě na další tradiční KSPcké popíjení čaje, tentokrát v čajovně Na cestě ve středu 21. listopadu od 19.00. Účastníci Podzimního se mohou těšit na promítání fotek. Hned další den pak můžete vyrazit na matfyzácký Den otevřených dveří. Přespání u orgů není problém, stačí se jen včas domluvit.

 • 7. listopadu 2018: Krutá Smršť Přednášek 2018

  Již čtvrtý ročník tradiční přednáškové víkendovky zvané Krutá Smršť Přednášek se uskuteční 7.-9. prosince v Nymburce. Hlasujte o tom, které přednášky z naší bohaté nabídky byste chtěli slyšet nejraději.

 • 22. srpna 2018: Cvičiště

  Stýská se vám o prázdninach po úlohách a už se nemůžete dočkat, až vydáme první sérii příštího ročníku? Zkuste Cvičiště, kde si můžete vyzkoušet všechny praktické open-data úlohy z minulých ročníků. (I té první série se samozřejmě brzy dočkáte ;)).

Též k dispozici jako atom feed.