Záznamy přednášek

Algoritmy a datové struktury

Datové struktury ve volném stylu ("Všechno důležité jde spočítat v konstantním čase.") [DSX]

Pojďme spolu na výlet krajinou datových struktur. Vyšlapané cestičky lesem vyhledávacích stromů mineme a raději zahneme do opravdové džungle. Potkáme struktury pracující ve skoro konstantním čase, dynamické reprezentace grafů, roztodivné druhy hešováni a cokoliv dalšího, o co si průvodci řeknete.

Záznamy

Smršť 2015Martin MarešPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce
Rozpoznávání obrazu ("Počítačová grafika naruby") [ROZ]

Co si počít, když dostaneme obrázek a potřebujeme zjistit, co je na něm? Podíváme se na několik základních postupů a fíglů, jak toho zjistit co nejvíc. Ukážeme si nějaké úlohy, kde počítač prohraje i proti batoleti, ale i úlohy, které jsou pro lidi neřešitelné, zatímco počítače je zvládnou hravě. Nakonec ochutnáme trochu z neuronových sítí a dalších oborů umělé inteligence.

Záznamy

Smršť 2015Martin ŠpanělPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce

Grafika a typografie

MetaFont, MetaPost ("Teď ten obrázek takhle zkroutím a pak ho přeložím.") [MF]

Lehké nakousnutí jazyka, ve kterém můžete opravdu kreslit planimetrické obrázky, ale i třeba písma nebo piktogramy do zadání a řešení KSP. V MetaPostu se obrázky „programují“ a díky tomu se dá vytvořit cokoliv od šachovnice, přes grafy goniometrických funkcí až po fraktály. Podíváme se i jak s fonty zachází TeX a jak vypadají třeba CM fonty.

Záznamy

Smršť 2015Jirka SetničkaPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce

Programovací jazyky a nástroje

Základy psaní pro Android [ANDROID]

Android se v našich mobilech, tabletech, netboocích a ledničkách zabydlel, a asi se v nejbližší době neodstěhuje. Na nějakém jednoduchém zadání si ukážeme, jak se pro něj programuje. Vlastní notebook s nainstalovaným Android SDK se může hodit.

Záznamy

Smršť 2015Michal PokornýPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce

Programovací nástroje a techniky

Testování a kvalita softwaru [QA]

Programování není zdaleka jenom o programování. Ukážeme si, jak psát kód tak, aby nejenom fungoval, ale aby vyzařoval krásu a pokoj všem programátorům dobré vůle. Povíme si o různých způsobech testování a dalších nástrojích, které pomáhají vyvíjet kvalitní software.

Záznamy

Smršť 2015Michal PokornýPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce

Sítě a bezpečnost

Praktická kryptografie ("A proč jsou všechny ty zámky na papírových dveřích?") [PCRYPT]

Programátoři si často myslí, že pro bezpečnou komunikaci stačí vybrat si z knihovny osvědčenou silnou šifru. Jak naivní! Navrhnout bezpečný protokol není maličkost a dá se při tom ledacos zpackat. Replay útoky (jak otevřít auto krabičkou za 30 dolarů), útoky na padding a na blokovou strukturu. Čí že je ten podpis? Jak nepoužívat RSA a jak nehešovat hesla. Jak náhodná jsou vaše čísla? Postranní kanály: časování, spotřeba, záření. K čemu se crackerům hodí termoska s tekutým dusíkem.

Záznamy

Smršť 2015Martin MarešPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce
Počítačová bezpečnost prakticky ("K čemu je 4096bitový klíč, když si ho napíšu na papírek pod klávesnici?") [NSA]

Nejslabším článkem bezpečnosti téměř vždy bývá člověk. Na co si dát pozor, když si chráníte data a když posíláte zprávu. Co je to trust model a komu můžete (ne)věřit. Jak udělat bezpečné přihlášení. Co dělat ve chvíli, kdy jsou nějaká data kompromitovaná. A proč zamykat dveře a školit zaměstnance, aby za sebou zavírali a nikoho nepouštěli. Kam data neukládat a jaká data neukládat vůbec.

Záznamy

Smršť 2015Michal VanerPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce

Teoretická informatika

Přehled umělé inteligence [AI]

Kdy se vyplatí nakoupit akcie? O čem je tenhle článek? Kde jsem nechal klíče? Počítače se musí prát s problémy, které jsou strašně těžké, ale někdo je stejně řešit musí. Jak to dělají? To se dozvíte na této přednášce. Ukážeme si reprezentaci vnějšího světa a automatické uvažování nad jeho obsahem, na což naváže vyhledávání ve stavovém prostoru a úvod do programování s omezujícími podmínkami. Následovat bude pár základních algoritmů strojového učení. Nakonec se můžou podávat speciality z oblasti zpracování přirozeného jazyka, umělého vidění, nebo třeba plánování a rozvrhování.

Záznamy

Smršť 2015Michal PokornýPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce

Matematické přednášky

Derivace a integrály pro zelenáče [DIFF]

Rychlokurz derivování a integrování. Rychle prolétneme limity, nadefinujeme si derivace a procvičíme jejich výpočty. Dále si řekneme, co je to integrál, jak se definuje a počítá. Na závěr si ukážeme, k čemu je to všechno dobré v reálném či středoškolském světě – „rychlé“ odvozování fyzikálních vzorců, grafy funkcí, všemožné optimalizace.

Záznamy

Smršť 2015Kuba MaroušekPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce

Fyzikální přednášky

Úvod do kvantové mechaniky ("Policista Heisenbergovi: „Víte, jak rychle jste jel?“. Heisenber: „Netuším, ale zato vím naprosto přesně, kde jsem.“") [QM]

Podíváme se na chování našeho světa v rozměrech menších než je atom, kdy je třeba opustit klasické představy a vše popisovat kvantově. Zavedeme vlnovou funkci a pokusíme se ji interpretovat, podíváme se na Schrödingerovu rovnici popisující její vývoj a relace neurčitosti. Jak nahlížet na paradoxy jako je Schrödingerova kočka či kvantové tunelování. Stručně se podíváme na kvantové počítače a kvantové výpočty molekul.

Záznamy

Smršť 2015Radim „Rumcajz“ CajzlPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce

Nematfyzácké přednášky

Technika ve sci-fi ("Scotty, beam me up") [SCIFI]

Technické objevy v různých sci-fi (Star Trek/Gate/Wars i dalších) a pohled na ně z perspektivy dnešních fyzikálních znalostí. Proč se v Hollywoodských filmech ozývá ve vesmíru zvuk laserů, i když je tam vakuum, a je možné cestovat rychleji než světlo? Také možná zabrousíme do některých filozofických otázek – primární směrnice o nevměšování ve Star Treku a jiné.

Záznamy

Smršť 2015Jirka SetničkaPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce
Sebeorganizace ("Ten úkol bych měl udělat ideálně včera.") [SELFMGM]

Běžný člověk má spoustu práce a úkolů a někteří lidé mají také spoustu starostí s tím, jak to všechno zvládat. Návod na štěstí vám nedáme, ale ukážeme vám kupu prostředků, které jiní s úspěchem používají (a jiní je nechápou). Malé ztrácející se papírky, velké neztrácející se papíry. GTD, myšlenkové mapy. Pomodoro. Časové snímky. SMART, KARAT a další zásady. Pár slov na téma lenora versus prokrastinace. To vše tedy od člověka, který by měl úkoly dělat ne včera, ale před týdnem.

Záznamy

Smršť 2015Karry BurešováPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce
Kariéra [WORK]

Povídání o různých aspektech živení se softwarem. Jak se pracuje v malých, středních a gigantických firmách, jak si vybrat a jak se do nich dostat? Jak může vypadat 15 let kariéry? Vyprávění zkušeností z Googlu a z Dropboxu, o startupech, o Křemíkovém údolí a vůbec.

Záznamy

Smršť 2015Michal PokornýPřehrátMP4Audio (MP3)Stránky akce