JKSP 2021
Jarní soustředění KSP 2021
Kdy:ne 2. 5 – so 8. 5. 2021 Kontakt:sous@ksp.mff.cuni.cz 
Kde:online

O co se jedná?

Online Jarní soustředění KSP je akce určená převážně pro středoškoláky nebo starší základoškoláky se zájmem o programování a algoritmizaci. Přihlásit se může každý, ať už programovat umí, nebo se tomuto řemeslu chce teprve naučit. Akce se bude odehrávat převážně po večerech v online prostředí od neděle 2. do soboty 8. května, bližší časový plán naleznete níže.

Soustředění je vhodné také pro ty z vás, kdo rádi řešíte logické úlohy. I když to na první pohled tak nevypadá, logické úlohy a programování spolu mají hodně společného.

Kdo soustředění pořádá?

Soustředění pořádají organizátoři Korespondenčního semináře z programování, převážně vysokoškolští studenti z pražského Matfyzu. Ti jsou často také bývalými účastníky KSP, takže dobře vědí, po čem účastníci touží. ;-)

Korespondeční seminář z programování je celostátní a celoroční soutěž v programování pro studenty středních škol a vyšších ročníků základních škol. Seminář zaštiťuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a starají se o něj dobrovolníci z řad vysokoškolských studentů.

K dispozici jsou dvě kategorie KSP: hlavní, pro zkušenější řešitele, a začátečnická, která algoritmickému uvažování a programování učí začátečníky.

Bude mě účast na soustředění něco stát?

Nebude, soustředění je zdarma. Jelikož bude každý účastník spát a stravovat se doma, tak nám odpadají náklady, na které bychom jinak příspěvek vybírali. Zbytek programu je plně zdarma, protože ho děláme s radostí a zapálením pro dobrou věc. :)

Časový plán
aneb bude soustředění běžet nonstop?

Časový plán je předběžný, krátce před soustředěním zašleme všem přihlášeným jeho upřesněnou verzi. Ale v základních časových obrysech by se již moc měnit neměl.

Neděle 2. 5. Pondělí 3. 5. Úterý 4. 5. Středa 5. 5. Čtvrtek 6. 5. Pátek 7. 5. Sobota 8. 5.
10:00 dobrovolný výlet Týmová
šifrovačka
16:00 Zahájení soustředění Zakončení a vyhlášení
17:00 Seznámení orgů a účastníků PřednáškyPřednáškyPřednáškyPřednášky
19:00 Přednášky Přednášky Adventura přes Discord BVL: Bitva vesmírných lodí Přednášky
21:00 dobrovolný program dobrovolný program dobrovolný program Večerní povídání dobrovolný program dobrovolný program

Přednášek bude vždy probíhat několik paralelně (většinou dvě až tři) a nabídku přednášek mohou ovlivnit přihlášení účastníci hlasováním. Budeme se pokoušet sestavit rozvrh tak, aby bylo podle hlasování co možná nejméně kolizí. Nahrávání přednášek nebude vždy možné kvůli vyšší míře interaktivity některých z nich.

Jak bude soustředění probíhat technicky?

Budeme záviset na několika technických řešeních, které budeme vhodně kombinovat. Technické detaily budeme upřesňovat, ale důležitými body naší vzájemné komunikace bude náš KSP Discord, který umožňuje vytvořit mnoho textových i hlasových kanálů a snadno mezi nimi přecházet, a videokonference přes Zoom, který budeme využívat, když na sebe budeme chtít i vidět (třeba při přednáškách). Na některé aktivity možná využijeme i interaktivnější komunikační nástroje, nechejte se překvapit.

Účastníkům bude stačit funkční webkamera s mikrofonem.

Jak se přihlásit?

Pokud se soustředění chceš zúčastnit, tak prosím vyplň přihlášku. Přihlašování chceme nechat otevřené do půlnoci 30. dubna a doufáme, že zvládneme umožnit účast každému přihlášenému. Pokud by ale nastal převis přihlášek nad našimi technickými a lidskými kapacitami, tak je možné, že přihlašování uzavřeme dříve nebo z přihlášek budeme muset nějak vybírat.

Svoji šanci na účast tak zvýšíš časným vyplněním přihlášky a v případě vybírání účastníků také řešením KSP-Z. Rozhodně se pokus poslat alespoň něco a čím dříve, tím lépe. Ceníme si hlavně projevené snahy něco se naučit.