JKSP 2021
Jarní soustředění KSP 2021
Kdy:ne 2. 5 – so 8. 5. 2021 Kontakt:sous@ksp.mff.cuni.cz 
Kde:online

Průvodce účastníka Online Jarního KSP

Toto je stránka s detaily pro účastníky Online jarního soustředění KSP. Mimo tohoto průvodce existoval ještě Rozcestník s aktuálními odkazy na online místnosti, ve které se daná část programu konala.

První program bylo zahájení v neděli od 16:00.

Pravidla

 1. Program je dobrovolný
  • ale na některé aktivity budeme potřebovat dopředu vědět, kdo přesně se účastní
 2. Vzájemně si tykáme
  • mezi účastníky, organizátory i navzájem
 3. Jsme aktivní, ale dáváme prostor i ostatním
  • využijte interaktivnosti - ptejte se, diskutujte, buďte aktivní
  • dávejte si ale zároveň pozor na to, abyste dali možnost vyjádřit se i ostatním
  • můžete zkoušet vtahovat do aktivity i ostatní
 4. Zapnuté kamery
  • pokud to lze, mějte puštěnou kameru - zvláště během přednášek to přednášejícímu pomůže odhadnout, jestli má třeba zrychlit nebo zpomalit
 5. Dotazy při přednáškách
  • nebojte se při přednáškách ptát, formu dotazů přednášející stanoví v úvodu přednášky (třeba v daných časových oknech, průběžně v chatu, …)
  • pokud téma dotazu moc uteče od osnovy přednášky, je možné se k němu vrátit třeba po přednášce ve volné chvíli

Potřebné technologie

Funkčnost těchto technologií si zkontroluj ještě přes zahájením. Pokud by Ti něco nefungovalo, tak se nám ozvi a pokusíme se Ti pomoci tak, jak bude v našich silách. Zároveň po celou dobu konání soustředění bude skoro nepřetržitě k dispozici technická podpora (v kanálu #technické-problémy na Discordu), na kterou se můžeš obrátit.

Discord

Discord je populární týmový komunikátor, který funguje buď přímo ve webovém prohlížeči nebo v aplikaci dostupné pro různé platformy.

Na Discordu existují “servery”, které sdružují lidi okolo nějakého tématu a s jedním účtem můžeš být připojený na libovolný počet serverů. Jedním z nich je i server KSP, na který se dostaneš přes tento zvací odkaz. Pokud ještě nemáš účet na Discordu, tak Ti umožní si ho rovnou založit.

Tím se dostaneš na server KSP, kde je mnoho místností/kanálů. Okolo soustředění bude asi docela velký provoz, tak jsme nastavili kanály Jarního soustředění viditelné jen účastníkům soustředění. Napište cokoliv do místnosti #jksp2021-pozvanky a nějaký z organizátorů Tě přidá do správné skupiny. Tohle prosím udělej ještě před zahájením v neděli.

Videokonference

Budeme používat dvě různé služby: Zoom na větší setkání (zahájení, přednášky, hromadné aktivity) a Jitsi na aktivity v menších skupinkách. Na obě z nich se hodí funkční kamera a mikrofon, prosím ozkoušej si je ještě před zahájením.

Zoom

Zoom se dá používat v prohlížeči nebo přes aplikaci. Část organizátorů má radši verzi v prohlížeči, protože jim připadá bezpečnější a nemusejí nic instalovat, ale má větší nároky na výkon počítače. V případě verze v prohlížeči doporučujeme používat ji v prohlížeči Chrome, ve kterém funguje nejlépe.

Jiná část organizátorů používá raději aplikaci (pro Windows, Linux i Mac), protože funguje spolehlivěji. Rozhodnutí necháme na Tobě, ale pokud chceš používat aplikaci, tak si ji prosím nainstaluj před zahájením.

Pro připojení na Zoom budeš vždy potřebovat odkaz s heslem, který nalezneš k aktuálnímu programu v Rozcestníku.

Jitsi

Jitsi je videokomunikátor fungující v prohlížeči (opět doporučujeme Chrome) a použijeme ho pro několik menších aktivit.

Ozkoušet si ho můžeš na meet.jit.si, kde si lze zadáním libovolného názvu vyrobit místnost a tento odkaz poslat dalším lidem. Právě takový odkaz vám pak budeme distribuovat, když přijde čas na aktivitu po menších skupinkách.