Knížky

Následující knížky doporučujeme všem, kteří chtějí začít s programováním a hledají nějaký studijní materiál.

Martin Mareš, Tomáš Valla – Průvodce labyrintem algoritmů

Mareš M., Valla T. – Průvodce labyrintem algoritmů Tato knížka je průvodcem po světě algoritmů a datových struktur. Vypráví o tom, jak algoritmy navrhovat a jak je zkoumat. To vše doprovází mnoha příklady konkrétních algoritmů a také cvičeními. Na své si přijdou jak úplní začátečníci, tak ostřílení programátoři.

Pavel Töpfer – Algoritmy a programovací techniky

Töpfer P. – Algoritmy a programovací techniky Tato knížka, známá také jako programátorská bible, je povinným čtivem pro každého, kdo to s programováním myslí alespoň trochu vážně. Popisuje nejzákladnější datové struktury a algoritmy, které potřebuje programátor každého věku a úrovně.

Jiří Demel – Grafy a jejich aplikace

Demel J. – Grafy a jejich aplikace V této knize najdete předhled algoritmů a datových struktur týkajících se grafů, od prohledávání do hloubky a do šířky přes minimální kostry, nejkratší cesty, toky v sítích, párování, Eulerovské tahy až k NP-těžkým úlohám jako jsou Hamiltonovské cesty a kružnice nebo třeba barevnost grafů.

Jiří Matoušek, Jaroslav Nešetřil – Kapitoly z diskrétní matematiky

Matoušek J., Nešetřil J. – Kapitoly z diskrétní matematiky Pokud vás zajímá diskrétní matematika, tuhle knížku nemůžete minout. Je to úvodní učebnice kombinatoriky a teorie grafů, doplněná o mnoho řešených příkladů. První vydání je od nakladatelství MatfyzPress, brožované, z roku 1996. Od druhého vydání publikace spadá pod nakladatelství Karolinum, má pevnou vazbu a jinou obálku, která se mezi vydáními liší jen barvou – druhé vydání je černé (rok 2000), třetí olivově zelené (rok 2007) a čtvrté oranžové (rok 2010; zatím poslední). Na stránkách zesnulého prof. Matouška jsou dostupná errata všech vydání.

Užitečné odkazy

Algoritmizace

Jazyky

C

C++

Python

Pascal

Další

Sázecí systém TeX

(ve kterém doporučujeme psát nejen řešení)