Další výzvy
Semináře
Mimo KSP můžete potkat množství podobných seminářů se zaměřením na matematiku, fyziku či informatiku.
Informatické
- Korešpondenčný seminár z programovania – slovenské KSP, svým zaměřením a fungováním podobné českému KSP
- Korespondeční seminář z informatiky – obdoba KSP na Masarykově univerzitě
- FIKS – seminář FIT ČVUT zaměřený více na samotné programování, než na algoritmizaci
- ZISK – seminář obsahující úloh z různých oblastí informatiky
Matematické
- MKS – Matematický korespondenční seminář (známější pod zkratkou PraSe) dělá matematikům stejnou službu, jako KSP informatikům
- KMS – slovenská obdoba MKS
- BrKos – Brněnský korespondenční seminář
- Pikomat – MKS pro základní školy
- Kokos – Koperníkův Korespondenční Seminář
Fyzikální
Jiné obory
- M&M – seminář a studentský časopis spojující matematiku, fyziku a informatiku
- Metalympiada – Olympiáda o metalympiádě
- Suši – Soutěž v řešení šifer
- Talnet – Spolek pořádající kurzy, exkurze, přednášky a expedice zaměřené na vzdělávání nadaných žáků
Soustředění a tábory
Každý z výše zmíněných seminářů má svá soustředění, existují také „soustředění sama o sobě“: hodně se jich po celý rok koná pod značkou Škola matematiky a fyziky, jsou i Matfyzem podporované letní tábory zaměřené na matematiku, jmenovitě LMFS či LSMFM. Každý rok na přelomu července a srpna můžete jet i na Programátorský tábor.
Jakmile se z takových seminářů bez úložek odebere ještě matematické/informatické/fyzikální… zaměření, začne se jim říkat zážitkové akce, které pořádají spolky jako Velký vůz.
Soutěže
MO-P zkracuje pojem „matematická olympiáda, kategorie P“, jde o tradiční národní informatickou soutěž. Z republikového kola lze postoupit do středoevropského (CEOI) nebo celosvětového (IOI) – účastnit se něčeho takového se považuje za velikou čest, navíc za ni dostanete tričko, takže se v kole domácím a krajském, které „velkému dění“ předcházejí, rozhodně stojí za to snažit. Na stránkách MO-P je též archiv úloh od roku 1992 do současnosti.
Jsou též kategorie A, B, C, které se zaobírají čistě matematikou, podobně existuje olympiáda fyzikální, biologická, chemická, astronomická…
Praktičtěji zaměřená je Soutěž v programování, kterou organizují domy dětí a mládeže v jednotlivých krajích i na celorepublikové úrovni. V Plzni se pomalu zavádí skromněji pojatá, leč sympatická PilsProg. Zajímavou událostí hodnou vaší pozornosti je Robotický den. Na něm se vaše programátorské schopnosti prosadí ve skutečném světě podstatně víc, než obvyklým proudem fotonů mířícím z monitoru vašeho počítače.
Online soutěže
Pražský Matfyz organizuje kromě KSP také programátorskou online soutěž Kasiopea. Obsahuje open-data úlohy, které lze řešit v libovolném jazyce. Starší ročníky Kasiopey jsme pořádali pod hlavičkou KSP, najdete je v našem archivu.
Další online soutěž je slovenská PALMA, organizovaná Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a sdružením STROM. Do soutěže se mohou zapojit jednotlivci nebo dvojčlenné týmy ze středních škol. Nesoutěžně si ale může vyzkoušet své síly každý. V průběhu roku je několik online kol, nejlepší týmy z nich jsou pozvány do finále.
- Project Euler – Sbírka pěkných matematických úloh řešených programováním.
- USACO – Stránky USACO. Slouží pro vybírání Američanů na světovou olympiádu, ale jsou otevřené pro všechny. Naleznete zde velkou spoustu příkladů. V jednom kole vždy dostanete nějaký studijní text a zadání několika úložek, po jejich vyřešení pošlete zpět zdrojový kód, který je ihned vyhodnocen na sadě vstupních dat. Po vyřešení všech úložek v jednom kole budete puštěni do kola dalšího.
- CPSPC 2004, 2007 a 2010 – Stránky několika CPSPC, která se uskutečnila v letech 2004, 2007 a 2010 v Praze. Najdete zde spoustu zajímavých úloh.
- Codeforces – Stránky sdružující značnou část soutěžně programovací komunity. Několikrát do měsíce se uskutečňují soutěže, ve kterých zpravidla máte dvě hodiny na vyřešení pěti úloh s širokou škálou obtížnosti. Každý má svůj průběžný rating, který roste nebo klesá podle toho, jak si vede v soutěžích.
- COCI – Chorvatská Open Competition in Informatics
- IPSC – Internet Problem Solving Contest od slovenského KSP