Putovní přednášky 2016
Přednášky obecně

Přednášky typický trvají pět vyučovacích hodin. Jejich složení bývá následující:

Začátek přednášek se nám osvědčil přibližně od druhé vyučovací hodiny na škole, ale můžeme se po domluvě přizpůsobit.

Nabízené přednášky

Programujeme reálný svět

Jak navést návratový modul od Měsíce na sestupnou dráhu do zemské atmosféry? Jak předpovědět chování proteinů v buňkách? Co to spolu má společného a jak se to dá naprogramovat? Ukážeme, jak v počítači reprezentovat reálné fyzikální procesy. Stručně představíme použité matematické metody a povíme si, co by měly splňovat. A mimochodem i vyřešíme uvedené problémy.

Šifrování

Jak bezpečně přenést tajnou zprávu, když nás odposlouchává nepřítel? Jak přesvědčit někoho, že znáte heslo, aniž byste mu ho říkali? Ukážeme si běžné šifrovací techniky, základní myšlenky jejich fungování a občas i trochu matematiky, která za nimi stojí. Stejné techniky mají i spoustu dalších nečekaných aplikací, například v anonymní internetové komunikaci (Tor) či digitálních měnách (Bitcoin).

Plánování cest (nejen) na mapě

Jistě jste už někdy hledali nejrychlejší cestu z jednoho bodu do druhého pomocí mapy. Jak takovou věc ale může provádět počítač? A proč by chtěl hledat cestu z Prahy do Brna přes Plzeň? Nejprve se musíme zabývat tím, jak naši mapu počítači předat. Popíšeme si kombinatorické grafy, jednoduché datové struktury, a několik si jich nakreslíme. Na nich si předvedeme algoritmy spojené s hledáním cest a všechno zobecníme i pro jiné, zdánlivě nesouvisející úlohy.

Počítačový překlad

Počítače nás už pár desítek let spolehlivě překonávají ve schopnosti něco spočítat, vyhledat v textu, odsimulovat, … a přece průměrný člověk přeloží cizojazyčný text lépe než průměrný počítač. Čím to je? Ukážeme si, proč jsou přirozené jazyky tak zrádné a jak se s tím vším přesto poprat.

Jak hledat v řetězcích DNA

Techniky vyhledávání v textu mají mnoho uplatnění. Ať už ve vyhledávačích jako je Google, při zpracování DNA, nebo třeba při hledání souborů na disku. Ukážeme si, jak vyhledávat v obrovském množství dat rychle a jak zároveň rychle a správně. Podíváme se, jak lze využít automatů, že je není vůbec složité naprogramovat, a jak je lze aplikovat třeba pro kontrolu správného vstupu od uživatele aneb fungování regulárních výrazů.