Krátké streamované přednášky

V časech koronavirové krize na jaře 2020 se i KSP rozhodlo (částečně i namísto zrušeného Jarního soustředění) uspořádat přednášky přenášené přes internet.

Nejbližší konání

 • Kdy: středa 3. června od 19:00
 • Kde:
 • Co: 3 přednášky po přibližně 20 - 30 minutách:
  • David Klement – Řešení úloh z pohledu matematika
   Jako informatici se na všechny typy problémů snažíme nasadit arsenál v podobě výpočetní síly, datových struktur a algoritmů. Pokud si ale pomůžeme troškou matematiky, celý proces můžeme značně zrychlit a zjednodušit. Podíváme se na příklady takovýchto vylepšení, a to nejen u úloh stylu KSP, ale také u problémů, na které byste mohli sami při programování narazit.
  • Jirka Setnička – Anycast a jak ho využít pro postavení CDNky
   Jedna IP adresa může s použitím malého triku vést v internetu i na více míst po světě, říkáme tomu anycast. I díky němu můžete pro lidi z celého světa servírovat soubory z datacenter, která jsou poblíž. Ukážeme si v základu, jak funguje směrování v internetu, jak lze využít anycast pro UDP a proč už není tak dobrý pro TCP a nakonec také to, jak můžeme zařídit dobré směrování i pro TCP provoz a postavit si tak (s dostatkem peněz) CDNku (content-delivery-network).
  • Martin Mareš – Těžkosti s těžkostí
   Představte si, že jste právě vymysleli úžasný algoritmus, který řeší nějaký slavný problém v čase Θ(n log n). K dosažení blaženosti vám chybí jediné: dokázat, že rychlejší algoritmus už nemůže existovat. Jak ale něco takového dokazovat? Tedy přesvědčit se, že nějaký problém je tak těžký, že rychleji vyřešit nejde? To je také docela těžké :) Ale uvidíme několik případů, v nichž to jde docela snadno.
 • Záznam streamu na YouTube: zveřejníme po přednáškách

Upozornění emailem

Můžeš se přihlásit do emailové konference určené k rozesílání novinek o Krátkých streamovaných přednáškách. Do ní pošleme v den konání přednášek email s odkazy na Zoom konferenci a na stream na YouTube.

Pro přihlášení přejdi na stránku emailové konference.


Detaily aneb F.A.Q.

Kdy se přednášky konají?

Přednášky plánujeme pořádat jednou týdně vždy večer nějaký všední den. Prozatím se osvědčilo začínat v 19:00 a přednášky trvají přibližně 90 minut, po nich následuje volná diskuze.

Jak streamované přednášky fungují?

Přednášky můžeš sledovat interaktivně přes Zoom (kde se v rámci diskuze můžete zapojit i se zvukem a videem) nebo jako stream na YouTube (opožděný o několik sekund). Odkazy na oboje zveřejňujeme krátce před zahájením přednášek na webu KSPčka a můžeš si je nechat poslat i emailem (viz níže).

Zoom je telekonferenční služba, kterou můžeš používat v omezenější verzi přímo ve webovém prohlížeči (v závislosti na browseru může být potřeba instalovat plugin) nebo v desktopové aplikaci (Windows, Mac i Linux), která je ke stažení ze stránek Zoomu. Na stejném místě nalezneš i mobilní aplikaci, jen pozor, že na malém displeji telefonu možná nepůjde dobře vidět některé promítané obrázky.

O čem přednášíte?

Pokaždé se pokoušíme seskládat několik zajímavých přednášek (typicky tři) na různá témata, tak abychom poskytli dobrý průřez více obory. Přednášíme jak o zajímavých technikáliích (fungování sítí, …), tak i o algoritmech a datových strukturách, kombinatorice nebo o použití zajímavých technologií.

Během 20 minut přednášky nemáme samozřejmě takový čas ukázat celé téma do hloubky tak, jak to třeba děláme na soustředěních. Proto bereme přednášky spíše jako možnost ukázat vám různé zajímavé aspekty informatiky, o kterých jste třeba doteď nemuseli vědět, a nadchnout vás pro ně. Nebojte se nás však v diskuzi po přednášce zeptat cokoliv k danému tématu – pokud budeme vědět, tak vám to rádi povíme.

Mohu pokládat během přednášky dotazy?

Ano a budeme za ně rádi! Během přednášky můžeš dotazy psát do chatu (jak na Zoomu tak i na YouTube), někdo z organizátorů bude chat neustále sledovat a dotazy ve vhodné chvíli předávat přednášejícímu. V diskuzní části pak můžeš navíc na Zoomu pokládat dotazy i nahlas, pokud budeš chtít.

Bude někde záznam?

Pokoušíme se streamy na YouTube po skončení přednášek uložit, zpracovat a krátce po přednášce zveřejnit. Odkaz se pak objeví na této stránce.


Minulá konání

20. 5. 2020

 • Co: 2 přednášky po přibližně 45 minutách:
  • Jirka Setnička – Dynamické programování
   Přednáška určená spíše pro začátečníky. Dynamické programování je technika používaná když lze řešení nějakého většího problému složit z více jednodušších variant téhož a dostat se tak třeba z exponencionálního času na lineární. Ukážeme si tuto obecnou techniku na několika typických příkladech, které můžete potkat v KSPčku nebo v olympiádě.
  • Martin Mareš – Bezpečnostní díry v procesorech
   Na bezpečnostní chyby v programech jsme už zvyklí, ale čekali byste, že se mohou skrývat i v hardwaru? Dnešní procesory už zdaleka nejsou jednoduchá zařízení z časů 8-bitových počítačů. Najde se v nich spousta důmyslných triků, které se snaží zrychlit vykonávání programů. Jenže jak už to bývá, složité věci se často chovají způsobem, který jejich autoři tak úplně nezamýšleli...
 • Záznam streamu na YouTube: KSPí Krátké Streamované Přednášky #5 – 20. 5. 2020

13. 5. 2020

 • Co: 3 přednášky po 20-30 minutách:
  • Jirka Setnička – Použití cache v CPU
   Asi tušíte, že váš procesor má několik úrovní cache, aby fungoval rychleji. Jak se ale CPU rozhoduje co v cache bude a jak může drobná změna ve vašem programu znamenat třeba stonásobný rozdíl v čase běhu programu? Ukážeme si fungování této cache a několik jednoduchých triků, které můžete ve vašich programech použít.
  • Standa Lukeš – HTTP
   Podíváme se na zub protokolu, po kterém se přenáší webové stránky. Na první pohled vypadá jako jednoduchý protokol na stahování souborů, ale ukážeme si i jak může běžet několik webů na jedné IP adrese, jak funguje na webu cacheování, nebo jak webové stránky ví, kterým jazykem na nás mluvit.
  • Martin Mareš – Přihrádkové třídění
   Každý informatik ví, že N prvků se nedá setřídit rychleji než v čase N*log N. Tedy až na případy, kdy tomu tak není... Ukážeme několik třidicích algoritmů založených na přihrádkách, které v mnoha situacích dovedou třídit v linearním čase.
 • Záznam streamu na YouTube: KSPí Krátké Streamované Přednášky #4 – 13. 5. 2020

6. 5. 2020

 • Co: 3 přednášky po 20-30 minutách:
  • Jenda Hadrava – Základy DNS
   Volně navážeme na předchozí přednášky se síťovou tematikou a podíváme se na to, jak funguje překlad adres mezi doménovými jmény a IP adresami. Zjistíme, jak decentralizace pomáhá se spolehlivostí celého systému a jak se u toho řeší konzistence dat.
  • Martin Mareš – Proč násobit matice
   Ukážeme si, jak funguje násobení matic. Pak ho použijeme v algoritmech pro několik úloh, které vůbec nevypadají, že by s maticemi mohly jakkoliv souviset.
  • Pali Rohár – Přenos audia přes Bluetooth
   Na tejto prednáške si ukážeme Bluetooth profily používané na prenos audia, konkrétne: HSP, HFP a A2DP. Ktorý profil podporuje mikrofón a ktorý je zas vhodný na počúvanie hudby?
   (ve slovenštině)
 • Záznam streamu na YouTube: KSPí Krátké Streamované Přednášky #3 – 6. 5. 2020

29. 4. 2020

 • 42 připojených lidí na streamu
 • Co: 3 přednášky po 20-30 minutách
  • Vašek Šraier – Analýza síťového provozu Wiresharkem
   Ukážeme si, jak se podívat na data, která tečou po síti. Za asistence programu Wireshark si ukážeme, jak na nejnižší úrovni probíhá komunikace. Zjistíme, co všechno typicky proběhne před prvním připojením do internetu.
  • Martin Mareš – Zlomkové kaskádování
   Jednou z méně známých, ale krásných technik návrhu algoritmů je zlomkové kaskádování. Pomocí něj můžeme prvek nalezený v jedné datové struktuře rychle najít v mnoha jiných. Pomohou nám duchové prvků :)
  • Filip Štědronský – Trasování kontaktů pomocí Bluetooth
   Trasování kontaktů je jedním z účinných nástrojů v boji s pandemií COVID-19. Podíváme se, jak fungují různé protokoly pro trasování pomocí Bluetooth, které nabízí zajímavý kompromis mezi přesností a ochranou soukromí.
 • Záznam streamu na YouTube: KSPí Krátké Streamované Přednášky #2 – 29. 4. 2020

21. 4. 2020

 • První konání, celkem 81 připojených lidí
 • 3 přednášky po 20 minutách:
  • Martin "Medvěd" Mareš – Triky s binárním vyhledáváním
  • Jirka Setnička – Základy sítí, IP a TCP
  • Standa Lukeš – Automatizace webového prohlížeče Seleniem
 • Záznam streamu na YouTube: KSPí Krátké Streamované Přednášky #1 – 21. 4. 2020