Krutá Smršť Přednášek 2023
Materiály k přednáškám bez záznamu
Materiály k přednáškám se záznamy jsou v detailech záznamů přednášek. Zde jsou materiály k přednáškám bez záznamu.
Chtěl sis někdy vytvořit vlastní webovou stránku, ale ručně psát HTML a CSS tě otravuje? Zajímalo by tě, jak z Markdownu generovat pěkně vypadající, databázemi a jinou havětí nezatížené webové stránky? Ukážeme si, jak si pomocí Jekyllu vytvořit, spravovat a v neposlední řadě také publikovat webovou stránku.
- Přednášející: Honza Černý
- Odkazy na materiály:
Umělá inteligence se k nám blíží každým dnem. S ní se ale blíží i spousta reálných rizik. Podívejme se společně na reálná nebezpečí, která s umělou inteligencí přicházejí a jestli jim dokážeme zabránit.
- Přednášející: Honza Černý
- Odkazy na materiály:
Co ovšem dělat, když selže páteřní síť? Jak navrhnout zprávu lidem a civilizacím, které nikdy nepotkáme? A jak poslat instrukce agentovi na druhé straně Lamanšského průlivu? O tom všem si něco málo povíme.
- Přednášející: Kuba Hampl
- Odkazy na materiály:
S jízdními řády veřejné dopravy se dá dělat mnohé, hlavně je ale používají k orientaci cestující. V této přednášce se zaměřím na to, kde potřebný dataset získat, jak ho předzpracovat a pak na rychlé algoritmy používané pro vyhledávání optimálních spojů (včetně zamyšlení nad definicí této optimality).
- Přednášející: David Koňařík
- Odkazy na materiály:
Je člověk od přírody sobecké bezohledné zvíře, které myslí jen samo na sebe a jediné, co ho drží od bratrovraždy je společnost a její pravidla dodržována výhružkou trestu? Nebo vlastně každý miluje každého a těch pár projevů nenávisti je jen výsledek nekvalitního spánku pár rozmrzelých nešťastníků? Ponořte se s námi do spletitého světa lidské psychiky a s trochou štěstí se vynoříte o něco moudřejší.
- Přednášející: Andy Mikulová a Honza Kotovský
- Odkazy na materiály:
Velké jazykové modely (Large language model, LLM) vyvolaly v posledním roce velkou bouři i mezi laickou veřejností. Jejich využití pro řešení všemožných úloh je vskutku impozantní. Na jednoduchých příkladech si ukážeme, jak funguje neuronová síť a jak se učí. Na řešení problému rozpoznávání obrázků (kde se to lépe ukazuje) si ukážeme základní koncepty a vývoj. Potom už přejdeme k jazykovým modelům. Představíme si, k čemu to vlastně bylo a je dobré, a ukážeme si několik vzorových úloh, na kterých se jazykové modely vyhodnocují, jako je například Winograd schema challenge.
Vysvětlíme si zásadní průlomy, které postupně vedly od jednoduchých jazykových nástrojů k nejnovějším systémům jako ChatGPT a GPT-4 - kódování vstupu pomocí word2vec a byte pair encoding, rekurentní sítě s attention, prompt engineering. Zmíníme si limitace současných LLM a nahlédneme do budoucnosti, jak se některé z nich možná budou řešit. Na závěr odstoupíme od čistě technického popisu a zamyslíme se nad vývojem a bezpečností AI.
- Přednášející: Jenda Hrach
- Odkazy na materiály:
Jak fungují refrakční vady oka (tj. takové ty klasické problémy, které má spousta mladých lidí „od počítačů“), jak se měří a jak se řeší. Přednáška je z části teoretická a vysvětlující a z části slouží jako návod co dělat, když takovou vadu máte, a popisuje tipy z praxe co jsem musel zjistit tou těžkou cestou (jak v českém kontextu fungují různí lékaři, vyšetření, proces získání brýlí atd.). Na závěr se dotkneme dvou témat, která budí překvapivě silné emoce, a to jestli byste měli mít speciální brýle na počítač, a jestli je dobrý nápad objednávat brýle po internetu.
- Přednášející: Jenda hrach
- Odkazy na materiály: