Krutá Smršť Přednášek 2024

Seznam přednášek – Karolínka

Milý účastníku přednáškové Smrště, máš možnost vybrat si přednášky předem, aby se organizátoři mohli pořádně připravit již před akcí a přednášky byly co nejkvalitnější.

Přednášky jsou rozděleny do dvou kategorií: matfyzácké (témata z informatiky, matematiky či fyziky) a nematfyzácké (všechno ostatní). Hlasování v každé kategorii probíhá nezávisle a budeme se snažit o rozumně vyvážené zastoupení obou kategorií. Z každé kategorie vybíráme primárně přednášky s nejvíce body, ale bereme ohled i na možnosti a preference přednášejících.

Po přihlášení (do webového účtu, který Ti byl vytvořen při registraci, nebo který jsi již předtím měl) můžeš každé přednášce přiřadit 0 až 100 bodů a tím si ji vybrat. Body jsou kladná celá čísla nebo 0 a jejich součet přes všechny přednášky v kategorii musí být menší nebo roven 100. Doporučujeme nevyplýtvat vše na pár přednášek (či dokonce jednu).

Hlasování končí ve čtvrtek 21. 11. v 32:00. Na samotné Smršti další hlasování o přednáškách již nebude. Kdyby se Tvá oblíbená přednáška nedostala do výběru nebo budeš chtít slyšet o něčem jiném, můžeš zkusit během Smrště přemluvit k přednášení někoho z organizátorů.

  • Všechny přednášky
(Kliknutím na název přednášky zobrazíte její detail)

Všechny přednášky

Algoritmy a datové struktury

Datové struktury ve volném stylu ("Všechno důležité jde spočítat v konstantním čase.") [DSX]
Martin „Medvěd“ Mareš, Jirka Kalvoda

Pojďme spolu na výlet krajinou datových struktur. Vyšlapané cestičky lesem vyhledávacích stromů mineme a raději zahneme do opravdové džungle. Potkáme struktury pracující ve skoro konstantním čase, dynamické reprezentace grafů, roztodivné druhy hešováni a cokoliv dalšího, o co si průvodci řeknete.

Sufixový strom a sufixové pole ("Umíš sufixový strom? Tak to už s řetězci umíš úplně všechno!") [SUFIX]
Jirka Kalvoda

Pomocí sufixového stromu lze většinu řetězcových problémů vyřešit v lineárním čase. Na přednášce si ukážeme, jak sufixový strom vypadá, jak se pomocí něj řeší problémy, jak souvisí se sufixovým polem. Ukážeme si jejich konstrukce nebo aplikace.

Dynamizace datových struktur ("A přece do tebe ten prvek vložím, ať se ti chce nebo ne.") [DYNAMIC]
Katia „Čiči“ Konczycki

Pro práci s daty jsme si pořídili spoustu datových struktur, které s nimi umí pracovat efektivně. Jenže ouha, některé z nich nejdou upravovat za běhu – jsou statické. Naučíme se techniky, pomocí kterých alespoň částečně takové struktury naučíme chovat se dynamicky, abychom stále zachovali rozumné časové a prostorové parametry.

Hash array mapped trie ("Čím víc struktur, tím víc adidas") [WTFDAT]
Tomáš „Jethro“ Pokorný

Znáte hashování? Znáte trie? A co to celé spojit dohromady? Ukážeme si datovou strukturu, která se chová jako hashování, ale odstraňuje některé jeho problémy, navíc se dá snadno rozšířit na lock-free a perzistentní.

Hardware

Jak fungují spínané zdroje ("Step up, step down") [SMPS]
Tomáš „Jethro“ Pokorný

Čím to, že dnes k počítačům a jiné elektronice nepotřebujeme velké a těžké transformátory jako v minulosti? Co jsou to spínané zdroje a jak fungují, přehled základních topologií (jak jsou komponenty propojené). Potřebujeme vždy cívku? Kdy nás zajímá vstupní proud a kdy výstupní?

Chytrý dům - work in progress ("Udělám si vlastní chytrý dům! S Grafanou a NodeREDem!") [YASH]
Tomáš „Jethro“ Pokorný

Jak se snažím stavět dům tak, aby rozhraní byla jako pro běžného uživatele a přitom se dal efektivně ovládat i přes počítač. Jak to celé pospojovat dohromady, jak si logovat metriky a pak je zobrazovatv Grafaně. Jak hlídat, že se něco kazí. A jak to celé souvisí s meteorologickým radarem.

Embedded Linux [ELINUX]
Filip Štědronský

Použití linuxu v embedded zařízeních – typicky různá jednoúčelová zařízení postavená z desky s procesorem (typicky ARM, třeba Raspberry Pi) a nějakých periferií – představte si cokoli od jízdenkového automatu po chytrou televizi). Bootovací proces, bootloadery, strategie updatování SW (když často k zařízení nemáte fyzický přístup), netboot. Obsluha periferií z Linuxu – GPIO, sběrnice (I2C, SPI, ...), konfigurace periferií pomocí DeviceTree. Distribuce pro embedded - Yocto Project a další. Spíš úvodní a přehledová přednáška, ale možná si něco jednoduchého zkusíme zprovoznit.

Předpoklady: Znalost základů Linuxu. Základní představa o elektronice (alespoň na úrovni blikátka z Arduina).
Reverse-engineering embedded zařízení ("Přepíšu SPI flash, změním parametry uBootu... a z routeru mám těžítko!") [RVENG]
David Koňařík

Dnes snad většina hardwaru přichází i se svým softwarem. Co když se vám ale nelíbí? Podíváme se na standardní architekturu embedded hardwaru s Linuxem a jak na takových zařízeních spustit vlastní kód. Nebudou chybět příklady „ze života“. Přineste vlastní zařízení, bude zábava.

Hardware na ECSC2024 ("Už jste někdy zkoušeli hackovat kousek pizzy?") [HWHX2]
Honza Černohorský

Na ECSC2024 v Turíně jsem opět dostal na starost letošní harwarovou úlohu. Stejně jako minulý rok bych vám chtěl ukázat, jak se úlohy řešily, a po cestě si ukážeme co všechno umí μPython, podíváme se na některé cool fíčury čipu RP2040 (například ultrarychlé programovatelné IO) a samozřejmě nebude chybět i vyprávění historek ze soutěže.

Předpoklady: Překryv s loňskou přednáškou je minimální, může být fajn tušit základní pojmy o hardwaru, ale všechno si na přednášce zopakujeme.
Bezpečnostní chyby v procesorech ("Sběrnicí obchází Přízrak a krade klíče.") [CPUBUG]
Martin „Medvěd“ Mareš

Že jsou v programech bezpečnostní chyby, na to jsme si už zvykli. Ale teprve zvolna si zvykáme na to, že mohou být i v hardwaru, dokonce v samotném procesoru. Poslední tři roky přinesly několik ošklivých překvapení tohoto druhu s veselými jmény, jako je Meltdown a Spectre. Budeme se zabývat fungováním procesoru uvnitř, zejména všelijakými triky na zrychlení výpočtu: superskalárním zpracováním instrukcí, kešováním a predikcí skoků. A ukážeme, co pokazil Intel, co AMD a jak toho jde zneužít.

Organizace a život programátorů

FLOSS VS Code Extensions a forkování Electron-based editorů [VSCODE]
Tronda Troníček

Microsoft, firma za nejpopulárnějším kódovým editorem na světě ho nenechává closed-source a omezuje jeho forknuté verze v užívání jedné z jeho nejužitečnějších částí – jeho extenzibility přes tzv. VS Code Extensions. Povíme si příběh projektu Open VSX, open-source alternativy oficiálního Microsoft VS Code marketplace a také zážitky s forkováním VS Code z první ruky.

Slobodný a open source softvér ("Ak nemáte kontrolu nad softvérom, softvér má kontrolu nad vami") [FOSS]
Dr. Krab Grego, Honza Černý

Počítačové programy zohrávajú čoraz väčšiu úlohu v našich životoch a môžu nielen pomáhať, ale aj významne škodiť. Už desaťročia pritom existuje cesta, ako zaistiť, aby fungovali v náš prospech.

Stavíme softwarový produkt ("On můj software někdo použije (nebo dokonce koupí), jen když pochopí, že mu to na něco je?") [SS]
Pasky

Pro mnohé programátory může být překvapením, že pro úspěšné využití jejich práce v praxi (a to zejména neprogramátory) často nestačí pouze funkční implementace nějakého algoritmu. Je třeba udělat krok od „technologie“ k „produktu“. Úskalí s tím spojená si ukážeme na příkladu startupu Rossum, který vznikl jako řešení konkrétního problému řady firem (hledání údajů v dokumentech) deep learningem - a pak byl děsivě konfrontován se všemi zákaznickymi požadavky (když se tedy vůbec povedlo najít první zákazníky). Zamyslíme se nad tím, jaké druhy problémů vůbec má smysl řešit. Jak zjistit, jak má vypadat správné řešení vybraného problému nad rámec vhodného algoritmu. Mrkneme se zběžně na machine learning algoritmy konkrétně používané v Rossumu, a ukážeme si, čím vším jsme je museli obalit, aby je někdo mohl využívat v každodenní praxi. Zastavíme se u problému trénovacích dat a zpětnovazebných smyček v produktu. Na závěr zkusíme vysvětlit, co ve větších kolektivech dělají „project manažeři“, „product manažeři“ a „UX designéři“, a proč jsou firmy často za software ochotny platit částky z pohledu nás obyčejných spotřebitelů absurdně znějící (billions and billions and billions).

Infrastruktura A/D CTF nejen českého týmu ("Attack/Defence CTF? More like Automation/DevOps CTF!") [ADCTF]
Honza Černohorský

Attack/Defence (A/D) CTF je kategorie hackerských soutěží, ve které každý tým dostane do ruky server s neznámými a zranitelnými službami. Úkolem hráčů je ochránit svůj server a vykrást data z co nejvíce serverů cizích. Takovou soutěž často nevyhrává tým nejlepších hackerů, ale tým, který má dobrý přehled o tom, co se děje, umí rychle reprodukovat útoky, které na něj míří, a rychle záplatovat díry.
V přednášce se dozvíte, jak takové AD CTF vůbec funguje, jaké problémy musí infrastruktura řešit a jak vypadala a vypadá sada nástrojů, kterou používá český národní tým. Možná uvidíte i ne úplně veřejné části infrastruktury…

Předpoklady: Základní tušení o pythonu (v něm je většina infra), dockeru, sítích a hackování se může hodit.

Počítačové sítě

Jak si napsat vlastního klienta pro matrix? ("Pokud umíte používat RESTové API, umíte používat Matrix!") [MTRXCLNT]
Honza Černohorský

Jako zápočtový program na Programování v C# jsem psal knihovnu pro práci s chatovacím protokolem matrix. Specifikace matrixu je napsaná tak, že vyrobit jednoduchého klienta, který bude umět přijímat a posílat plaintextové zprávy je opravdu jednoduché, proto bych vám rád pověděl o tom, jak protokol funguje, jak se dá rozšířit, co potřebujete k napsání vlastního klienta a nakonec něco o tom, jak jsem si vlastního klienta psal já.
V přednášce se budu primárně zabývat klientským protokolem a nebudu mluvit o tom, jak funguje šifrování – o tom povídá Medvěd (MATRIX).

Chatovací protokol Matrix [MATRIX]
Martin „Medvěd“ Mareš

Matrix je moderní chatovací protokol navržený tak, že každý si může provozovat svůj server, který se domluví se všemi ostatními servery. Pojďme nahlédnout, jak taková věci uvnitř funguje. Synchronizace stavových grafů a spousta zajímavé kryptografie. Zkušenosti (dobré i špatné) z provozování vlastních serverů.

Test driven development ("Programování na dopaminu") [TDD]
Prokop Randáček

Test Driven Development je programovací technika která na první pohled může vypadat úplně pozpátku. Jakmile se ji ale člověk naučí, nelze jít zpět! Výsledky zahrnují skvělé pokrytí projektu unit testy a produktivnější programování! Základní myšlenka je opačná než obvyklý přístup. Místo toho, abychom nejdříve napsali program a pak testy, napíšeme nejdříve testy a až potom samotný program.

Předpoklady: Základní tušení o C nebo C++ (ukázky budou v C++).
Etická zodpovědnost programátora vůči společnosti ("Bezpečný kód, kde ho najít a co když ho nikdy nenajdeme") [EZPVS]
Prokop Randáček

Celý svět je tak nějak smířený s tím, že software občas spadne. Nikdo ale není smířený s tím, že by dům, ve kterém bydlí, spadl třeba jen jednou. Co děláme špatně a co se stane, když se nic nezmění? Jak by vypadala státní regulace programování, kdyby se stát inspiroval regulací architektury?

Jak se staví CDNka ("Aneb zrychlujeme načítání webů") [CDN]
Jirka Setnička

Sítě pro doručování dat (content delivery networks) obhospodařují dnes velkou část internetového provozu. Když výkon (nebo umístění) vašeho serveru nedostačuje, postavíte mezi klienty a svůj server CDNku a klienti si velké věci budou stahovat z ní. Povíme si, jak vlastně takové CDNka funguje, jak zvládne nasměrovat klienta na svůj nejbližší server a jak pak takový server zvládne odbavit desítky gigabitů trafficu. Jaké možnosti a jaká úskalí přináší protokol HTTP a jak okolo něho postavit CDNku tak, aby dobře kešovala, ale aby nekešovala moc. Cílem přednášky je ukázat principy a technologie, které jsou potřeba k tomu postavit si svoji vlastní malou CDNku.

Technologie pro streamování videí ("Chci se jenom podívat na potitulkovou scénu, ne stahovat celý film.") [STREAMING]
Jirka Setnička

Při přehrávání videí na internetu narážíme na mnoho problémů, jako je třeba posouvání se ve videu, datové limity, adaptivní změna kvality, kešování a mnohé další. Úplně samostatnou kapitolou pak je realtime streamování one-to-many (Twitch, TikTok) a one-to-one (Zoom). V průběhu času jsme si zavedli (a pak zase opustili) řadu technologií řešících jednotlivé problémy jako je třeba FLV, HLS, MSS, RTMP, DASH nebo WebRTC. Povíme si jak které z nich fungují, jak (ne)sekají video na kousky, jak dobře se kešují a mnohé další.

Předpoklady: Povědomí o HTTP a základní povědomí o videu (I-frames).
Linuxový server ("Chci provozovat vlastní linuxový server, ale nevím jak") [ADMIN]
Jirka Setnička & Michal Kodad

Na co se mi hodí vlastní server a jak ho provozovat? Domácí server nebo něco sedícího v cloudu? A když už ho mám, tak jak ho zabezpečit a jaké věci se mi na něm hodí provozovat? Budeme si povídat o SSHčku, klíčích, šifrování, systemd, Apache a Nginxu, mailech, DNS, Let's Encrypt, zálohování a všem dalším, co nás bude zajímat. Ideálně prakticky na nějaké virtuálce. Pokud bude zájem, můžeme zabrousit i do různých způsobů automatického nasazení a konfigurace serverů, například deklarativní popis instalace pomocí Ansible.

Předpoklady: Základní znalost Linuxu.
E-mail ("Drahoušek zákazník.") [EMAIL]
Jirka Kalvoda

Co se stane s e-mailem, když jej odešlete? Kudy chodí a kudy jej čerti nesou? Jaké máte záruky, že přijde; proč občas přijde pozdě nebo vůbec. Chyby webových i jiných klientů. Jaké konvence by mail měl dodržovat? Protokoly SMTP, POP, IMAP a co se stane, když do nich přimícháme SSL/TLS. E-mailová bezpečnost, SPAM, viry, phishing, podepisování mailů pomocí DKIMu a validace odesílatele SPF a DMARCem.

Počítačové sítě ("Jak že to fungujou ty internety?") [NET]
Adam Kolník

Dnešní internet je změť mnoha sítí, protokolů a algoritmů postupně záplatovaných, pospojovaných a vrstvených po dobu několika desítek let. Ukážeme si, co vše je třeba zařídit pro fungující komunikaci, jak se v ní vyznat a jak ji rozbít. Co přesně dělají nástroje jako ping, traceroute a nmap. Jak se přidávají vrstvy navíc – tunely, overlay sítě.

Předpoklady: Povědomí o kryptografii
Zkrocení více uplinků ("Kudy kudy cestička?") [MURT]
Tomáš „Jethro“ Pokorný

Co dělat, když máte více uplinků a chcete je používat? Různé scénáře použití (hlavní + záloha, každou podsíť jinudy, kombinace), problémy, se kterými se setkáte a jak je řešit.

Zápisky ze psaní DHCPv* serveru a DHCP deep dive [DHCP]
LEdoian Turinský

Ukázalo se, že mi dostupné existující DHCP servery (tj. to, co typicky přiděluje IP adresy) nevyhovují – buď neumí některé specifické featury, které chci využít (DUID v DHCPv4), nebo se naopak moc striktně drží standardů a nedovolí mi se odchýlit (striktní lpění na prostotě mapování DUID na IPv6). Na přednášce se tedy budeme zabývat tím, jak obě verze DHCP fungují, jak moc se liší a kam do přelomu listopadu a prosince pokročila moje implementace v Elixiru. Principy fungování DHCP budou vysvětleny, pro pochopení přednášky stačí mít letmé tušení o tom, co je to IP adresa.

Principy počítačů a operační systémy

Linux na dotykovém telefonu [TOUCH]
LEdoian Turinský

Na mém dotykovém zařízení už docela dlouho běží relativně běžný Linuxový userspace, konkrétně distribuce PostmarketOS. Povím (a možná ukážu), co funguje, jaké aplikace použít a jaké možná ne a jak se k tomu váže Androidí ekosystém.

Linux na rozpadajícím se netbooku v roce 2024 [ZOMBIE]
LEdoian Turinský

Prakticky nezávisle na [předchozí přednášce], Linux běžím i na dalším zběsilém zařízení, totiž na netbooku Asus EeePC T101MT s procesorem Atom N450 z roku 2010. Přednáška tedy bude zaměřená na to, jak moc minimalistický Linuxový desktop se dá postavit, co je a není omezení a proč i přes to všechno tenhle netbook považuji za vlastně docela příjemné zařízení.

Wayland [WAYLAND]
LEdoian Turinský

Čím se liší přístup *NIXového zobrazovacího serveru/protokolu Wayland od zažité praxe v X11? Co Wayland (a ekosystém kolem něj) dělá, co nedělá a co dneska nedělají už ani Xka?

Jak (ne)otevřít soubor v Linuxu ("Cvičení z xkcd 927") [UNIXFILE]
LEdoian Turinský

Na odlehčené a možná lehce rantící přednášce si budeme povídat o tom, jaké různé mechanismy pro otevření souboru v Linuxových systémech jsou a jak nekonečný boj je snažit se zařídit, aby fungovaly konzistentně.

Kvantové počítače ("Co se stane když zapojíte několik Schrödingerových koček za sebe") [QUANTUM]
Honza Kotovský

Kvantový svět je neprozkoumaná a nepředvídatelná džungle plná koček a tunelů. Jen těžko v ní budete vědět kde jste, natož jakou rychlostí v ní běžíte. Přesto se lidstvu povedlo najít způsob, jak použít zákony tohoto světa pro své cíle. Kvantové počítače představují vrcholné umění mnoha oborů dohromady. Avšak co vlastně jsou tyto předražené ledničky, jak fungují a kde se všude dají využít?

Unicode ("Jak se napíše sněhulák s kudrnatými vlasy?") [UNI]
Martin „Medvěd“ Mareš

Jak funguje znaková sada Unicode, která se snaží zapsat všechny jazyky světa? Codepointy versus glyfy. Kombinující znaky, čtvero normálních forem a pátá lehce nenormální. Typografické a neviditelné znaky. Co všechno prozradí Unicode Character Database. Uložení v paměti: formáty UCS-2, UCS-4, UTF-8 a UTF-16, nešvar s BOM. Tajemný svět emoji. Jak se s Unicode programuje? A jako vždy: bezpečnostní problémy.

SIMD programování ("What if we could use 100% of our CPU?") [SIMD]
Prokop Randáček

Velká část křemíku v dnešních procesorech je využita pro Single Instruction Multiple Data (SIMD) instrukce, a je velká škoda, že se většinu času nevyužívají! SIMD jsou instrukce, které umožňují provést jednu operaci na několika číslech najednou. Ukážeme si spoustu užitečných instrukcí z této skupiny a využijeme je při řešení problémů, jako je například parsování JSONu nebo konverze UTF-8 na UTF-32.

Předpoklady: Základní tušení o C nebo C++ (ukázky budou v C++).
Modely počítačů ("Nač Pentium? Máme Turingovy stroje!") [MODEL]
Jirka Kalvoda

Na této přednášce si ukážeme na čem programují počítají teoretici. Turingův stroj obyčejný, vícepáskový, nedeterministický a univerzální. Random Access Machine (RAM) a Pointer Machine. Všechny počítače jsou si rovny, jen některé jsou si rovnější. Pokud zbude čas, pořídíme si klidně N2 procesorů a spřáhneme je do paralelního počítače (PRAM). Rychlé paralelní slévání a třídění.

Matematika

Hudba a hezké zlomky ("Je muzika jen hlasité počítání?") [FRACMUS]
David Sychrovský

Co je to vlastně tón? Proč některé zní dohromady dobře a jiné ne? Proč máme právě 12 not? Jak se ladí piano? A jak to souvisí s našimi neandrtálskými předky? Na všechny tyto otázky odpovíme ze základní principů. Cestou uvidíme, že muzikanti by mnoho věcí mohli dělat jinak.

Buněčné automaty a Game of Life ("Čtverečkovaný svět, co není Minecraft") [LIFE]
Martin „Medvěd“ Mareš

Game of Life je dvojrozměrný svět, ve kterém se buňky vyvíjí podle průzračně jednoduchých pravidel. Už desítky let v tomto světě objevujeme další a další zajímavé jevy. Tak do něj také nahlédneme, prozkoumáme souvislosti s evoluční biologií i s algoritmy. Též uvidíme, jak Život zapadá do obecnějšího světa buněčných automatů.

Základy algebry ("2+3=1") [ALGBR]
Martin „Medvěd“ Mareš

Ukážeme si, jak zkoumat matematické operace, aniž bychom řešili, jestli se bavíme o sčítání, násobení, nebo třeba skládání geometrických zobrazení. Co jsou grupy, podgrupy, okruhy, tělesa a další zviřátka v algebraickém zvěřinci.

Hausdorffův zvěřinec ("Jaký objem má π-rozměrná koule?") [HAUS]
Martin „Medvěd“ Mareš

Možná vás už také zarazilo, že některé fraktály nejsou ani dvourozměrné, ani třírozměrné, ale něco mezi tím. Pojďme se podívat, co to znamená. Cestou potkáme různé zajímavé partie matematiky (jako třeba metrické prostory a teorii míry) a různá podivuhodná zvířátka: Cantorovo diskontinuum, von Kochovu vločku a Hilbertovu křivku.

Programovací jazyky a techniky

APIs a my [MYAPI]
Tronda Troníček

Žijeme ve stále více propojeném světě, ale čím dál více se musíme ptát: čím ho máme propojit. Budeme si povídat o různých API protokolech, jejich limitacích a přednostech a nakonec si i některé z nich vyzkoušíme. Probírané protokoly: REST, GraphQL, gRPC, tRPC

Tvorba webů 101 ("React developeři nenávidí tento jednoduchý trik!") [WEB101]
Jakub Hampl

nteraktivní seminář pro začátečníky. Jak vymyslet, jak by měl můj web vypadat a o čem by měl být? Jak ho reálně vytvořit a jak ho potom dostat na ty internety? Od základů si za pomocí pár knihoven a frameworků vytvoříme jednoduchý statický web, kterému budete rozumět a budete schopni ho sami rozšiřovat. Bude se předpokládat základní znalost HTML, ale není to podmínka (jsem schopný za běhu cokoliv vysvětlit). Pokud budete chtít vytvářet web se mnou během přednášky, nainstalujte si prosím předem Node.js.

Praktický pohled na statické generátory webových stránek ("Dynamiku přenecháme fyzikům...") [STATICWEB]
Honza Černý

Existuje známý „paradox“, který říká, že lidé co rozumí technologiím, mají tendenci používat technicky jednodušší řešení, než lidé kteří méně techničtí. Dnešní web velmi komplikovaný i tam kde nemusí. Pojďme udělat krok zpátky a podívat se jak dělat webové stránky čistější, jednodušší a rychlejší.

Programovanie pre GPU s Vulkanom ("Úvod do tvorby efektívneho a na väčšine zariadení spustiteľného kódu pre grafické karty") [GPUVLK]
Dr. Krab Grego

Vulkan je otvorený štandard pre nízkoúrovňové rozhranie na komunikáciu s grafickými kartami, dostupné na všetkých platformách. Ukážeme si, ako s ním napísať a spustiť shader pre 3D grafiku, alebo pre masívne paralelný výpočet.

Pokročilý Python ("I can't comprehend this comprehension.") [PYTH2]
Jirka Kalvoda & Katia „Čiči“ Konczycki

Povídání o tom, co nám Python nabízí, aby se v něm hezky programovalo. Jak psát pythonicky aneb enumerate, zip, comprehensions či generátory. Jak se neztratit v balíčcích a jak si vytvořit vlastní. Co za pasti skýtá Python a jak přesně fungují pythonní třídy. Jak dynamicky modifikovat asi tak všechno a proč to možná nechceme dělat.

Předpoklady: Základy Pythonu
Úvod do lambda kalkulu ("Lambda x lambda y lambda z ... Všude samá lambda!") [LAMBDA]
Katia „Čiči“ Konczycki

Lambda kalkulus je jiný Turingovský úplný systém, z jehož kořenů vychází funkcionální programování. Povíme si, co vůbec ta lambda představuje, z čeho se celý systém skládá a jak si v něm můžeme pořídit aritmetiku nebo logiku. Nakonec si pořídíme typy a naučíme se, jak s nimi pracovat.

Programátoři versus realita ("Jeniffer Null ze Scunthorpe by mohla vyprávět ...") [FALSE]
Martin „Medvěd“ Mareš

Sbírka představ o světě, kterým většina programátorů věří, ale vlastně nejsou pravdivé. Jsou všechny dny stejně dlouhé? A všechny minuty? Kolik znaků má jeden znak? Čím jsou oddělené comma-separated values? Kde ve Zlíně je tř. Tomáše Bati č.p. 202? Kolikrát že? Má každý občan EU příjmení? A jméno? A právě jedno rodné číslo? Kolik zavináčů může obsahovat e-mailová adresa?

Programování v jazyce C# ("abstract internal record class Thing<T>(T thingy) where T : new()") [CIS]
Michal Kodad

C# je programovací jazyk sice vysokoúrovňový, ale stále silně typovaný a plný velmi zajímavých funkcí. Podíváme se, jak příjemné vlastně může být programování v jazyce, který je na první pohled plný zbytečné byrokracie. Také si něco povíme o novinkách v C# a také o tom, jak tenhle jazyk ze země oken pohodlně používat na Linuxu.

Asynchronní programování (nejen) v Pythonu [ASYNC]
Filip Štědronský

Ukážeme si asynchronní programování... jednu poměrně zajímavou techniku, jak psát programy, které dělají víc věcí najednou. Ta se hodí například pro síťové aplikace, uživatelská rozhraní a další druhy programů, které „moc nepočítají“. Asynchronní programování oproti např. použití vláken je jednodušší a méně náchylné na zrádné chyby. Příklady si budeme ukazovat na Pythonu s knihovnou Trio, ale podobné koncepty lze najít v mnoha jazycích.

Předpoklady: Základní znalost Pythonu.
Webové programování v Kotlinu ("button { onClick = { ctr++ }; +"Clicked ${ctr} times." }") [WEBKT]
Filip Štědronský

Pokud chcete programovat dynamické webové frontendy a nemáte rádi JavaScript, moc alternativ nemáte. Třeba s Pythonem je to celkem marné. Jednu zajímavou si však ukážeme, a to s využitím jazyka Kotlin (který lze překládat do JS) a frameworku React. Tato kombinace nabízí mimo jiné příjemný DSL pro zápis komponent pomocí vnořených bloků a lambda funkcí. Už žádné špičaté závorky!

Chat-oriented programming [CHOP]
Filip Štědronský

V posledním cca roce se velké jazykové modely dostaly na úroveň, kdy i schopným programátorům zvládnou šetřit netriviální množství práce. Občas dokonce vytvořit kompletní skoro funkční program o rozsahu stovek, někdy i pár tisíců řádek. Bude to z části rychlé představení nástrojů a přístupů, které máme k dispozici, z části interaktivní experiment, kdy si zkusíme něco (nechat) napsat. A možná krátké zamyšlení nad tím, jak dlouho asi ještě programátorské řemeslo bude existovat.

Umělá inteligence

Jak naučit počítač hrát poker? ("Hurá do kasína!") [POKER]
David Sychrovský

Zpětnovazební učení zažilo v posledních letech mnoho úspěchů. Po překonání lidí v hrách Go, StarCraft II a nedávno Gran Turismo se může zdát, že k vyřešení libovolného problému už stačí jen dostatečně silný stroj. Přesto ale tyto algoritmy často nedokážou vyřešit ani ty nejzákladnější hry s neúplnou informací. V rámci této přednášky se podíváme proč tomu tak je a jak se podobné hry řešit dají. Potom si popíšeme jak tyto algoritmy efektivně rozšířit na větší hry a jakou roli v tom můžou hrát neuronové sítě. Konečně zmíním limitace tohoto přístupu a dosud nevyřešené problémy. Hodí se základy optimalizace, teorie her a zpětnovazebního učení.

Hluboké neuronové sítě ("Na obrázku je na 99% स्किबिडी शौचालय.") [DEEP]
Michal Kodad

Podíváme se na návrh hlubokých neuronových sítí a jejich aplikaci na nejen rozponávání obrázků, ale i na segmentaci obrázků či detekci objektů. Jaké jsou problémy při trénování? Jak naučit síť, když máme 4k obrázky či když obrázky nejsou stejně velké? Ukážeme si, že nemusíme každou síť trénovat od nuly, ale můžeme využít předtrénované sítě.

Předpoklady: Základní fungování neuronových sítí (stačí znát 5. díl seriálu z minulého roku).
Neuron po neuronu ("Jak si postavit vlastní neuronovou síť a naučit jí číst") [NN]
Honza Kotovský

Umělá inteligence je dneska zástřešní termín pro až děsivé množství věcí. Někde v kořenech tohoto spletitého lesa jsou neuronové sítě, na kterých stojí mocné stromy velkých modelů jako třeba všeznámá Chat-GPT. Naneštěstí většina AI tutoriálů vám dá všemocné nástroje, aniž by vám ukázaly co se v nich skutečně děje. Pojďme tedy společně postavit neuronku jen za pomocí trocha násobení a sčítání! A možná jí naučíme i něco dělat a ne jen smutně existovat...

AlphaZero a AI pro hry s velkým stavovým prostorem [ALPHAZERO]
Pasky

Desková hra Go je zajímavá z mnoha úhlů. Je to jedna z nejstarších her na světě, vyniká matematicky svůdnou estetikou, inspirovala kombinatorickou teorii her a tradičně sloužila jako příklad problému, ve kterém ještě před 10 lety lidská mysl a intuice o řád převyšovala výpočetní sílu počítačů. Na začátku roku 2014 velká většina výzkumníků počítačového Go předpokládala, že překonání lidských mistrů je dekády před námi. Na začátku roku 2016 AlphaGo od DeepMindu porazil nejlepšího goistu světa Lee Sedola. Krátce vysvětlíme pravidla Go a povíme si, proč bylo Go pro počítače tak těžké ve srovnání např. s šachy. Popíšeme klíčový herní algoritmus MCTS, od základů Monte Carlo metody přes exploration-exploitation dilema v optimalizačních problémech až po aplikaci v minimaxových herních stromech. Pak se podíváme na to, jakou roli v tom všem hrají hluboké neuronové sítě a v čem spočívá klíčová myšlenka AlphaGo a AlphaZero. Na závěr se zamyslíme, jak robustní ta „AI silnější než lidi“ doopravdy je, a jestli nám to něco říká třeba o robustnosti velkých jazykových modelů. Přednášející je hlavním autorem Go programu Pachi, který DeepMind ve svých Nature publikacích použil jako hlavní referenční baseline pro prezentaci výsledků AlphaGo.

Jak najít docela dobré řešení (čehokoliv)? ("Pojďme hledat minima různých reálných funkcí a řešit tím reálné (opravdové) problémy") [SOLUTION]
Pasky

Co má společného metoda nejmenších čtverců, Isaac Newton, Joseph-Louis Lagrange, nebeská mechanika, evoluce, genetické algoritmy, strojové učení, neuronové sítě a LLMka, PCM a dithering? Optimálně nám místo přednášky vyjde interaktivní společný problem solving.

Fyzika

Ako vo fotoaparáte vznikne fotografia? ("Cesta dát od fotónu, ktorý narazí na senzor po fotón, ktorý vyjde z obrazovky") [FOTO]
Dr. Krab Grego

Senzor na fotoaparáte nameria nejaké číslo pre každý pixel. Tie sa ale musia niekoľkými krokmi, ktoré si prejdeme, interpretovať, aby z nich mohlo vzniknúť nejaké zmysluplné zobrazenie toho, čo bolo odfotené. Celý tento pipeline si na praktických príkladoch prevedieme.

Farby a neviditeľné spektrá ("Ako rozlišujeme farby, ktoré vidíme a ako vyzerajú veci v infračervenom alebo ultrafialovom spektre?") [FARBY]
Dr. Krab Grego

Prejdeme si základy teórie farieb, od fyzikálneho popisu, aké rozličné farby sme schopní detekovať až po psychologické aspekty ich vnímania. Stále ale vidíme len malý pás spektra elektromagnetického žiarenia, s vlnovou dĺžkou asi 380-750nm. Ukážeme si, ako môžu veci vyzerať v neviditeľných frekvenciách a ako ich môžu vnímať zvieratá, ktoré majú väčšiu spektrálnu senzitivitu a viac druhov farebných receptorov.

Částicová fyzika: Svět za hranicí viditelného ("Jak vesmír funguje, když se nikdo nedívá.") [PARTICLE]
Fanda Borisjuk

Přednáška nás zavede do světa elementárních částic, sil a interakcí, které tvoří vše kolem nás. Probereme Standardní model částicové fyziky, vysvětlíme klíčové pojmy a dotkneme se i teorií za hranicí modelu, včetně Teorie strun. Doporučená je alespoň středoškolská znalost fyziky a hlavně představivost.

Brýle (""CZJWINOSTAWCZ? I know this guy!";") [BRYLE]
Jenda Hrach

Jak fungují refrakční vady oka (tj. takové ty klasické problémy, které má spousta mladých lidí „od počítačů“), jak se měří a jak se řeší. Přednáška je z části teoretická a vysvětlující a z části slouží jako návod co dělat, když takovou vadu máte, a popisuje tipy z praxe - jak v českém kontextu fungují různí lékaři, vyšetření, proces získání brýlí atd. Na závěr se dotkneme dvou témat, která budí překvapivě silné emoce, a to jestli byste měli mít speciální brýle na počítač, a jestli je dobrý nápad objednávat brýle po internetu.

Radarová technika pro 21. století [RAD21]
Jenda Hrach

Přehled aktuálního stavu a vývoje radarové techniky. Ukážeme si různé druhy radarů: pasivní zaměřování vysílačů, bistatický radar, klasický primární radar (na počasí i na letadla), budoucnost s fázovým polem (a jak vlastně funguje Starlink terminál). U každé kategorie si ukážeme historický vývoj a současný state-of-the-art, ale také "co se s tím dá dělat za vylomeniny", například když to neukazuje jenom "že tam něco je", ale i "co to je" - dostáváme různá další data, která na první pohled nejsou laikovi úplně zřejmá, a která umožní identifikaci cíle. Přednášku budu orientovat na "do it yourself" - myslím si, že dnes je v možnostech motivovaného jednotlivce nebo malé skupiny postavit si funkční modely prezentovaných zařízení, a osobně jsem to tak s některými z nich už udělal. Takže budou i nějaké poznámky z realizace a vysvětlení jak nám to vlastně funguje (přednášející spoluzaložil startup, který teď prodává radary po světě).

Zpracování vysoce kvalitních rádiových signálů (""What's a few dB between friends?"") [ASP]
Jenda Hrach

V ideálním světě si koupíme softwarově definované rádio, připojíme ho k počítači, a pak už si jen užíváme rádiových signálů v našem oblíbeném programovacím jazyce. Ve skutečném světě zjistíme, že tohle nefunguje tak dobře, jak by mohlo. Pokud signály vysíláme, zjistíme, že vysíláme i na frekvencích, které nám nepatří, a náš provoz tak nemusí mít dlouhého trvání. Pokud signály jenom přijímáme, neriskujeme sice návštěvu zásahovky, ale přijímaný signál nejspíš nebude příliš dobrý - bude obsahovat různé druhy šumů, bude zkreslený a tak dále. V motivačním úvodu si ukážeme, proč se u high-endových rádiových zařízení vyplatí "honit desetinky decibelu". V první části přednášky si ukážeme, jaké prostředky jsou dostupné pro vylepšování kvality signálu - filtry, směšovače, fázové závěsy. V druhé části si ukážeme, jaké nedostatky mají běžně dostupná softwarově definovaná rádia, a jak je pomocí těchto prostředků napravit. Celé to bude z první ruky, protože přesně tohle zažívám když stavím radary. Možná to tak nevypadá, ale myslím, že pro vás bude přednáška zajímavá i pokud nemáte žádné zkušenosti a znalosti ohledně rádiové techniky.

Lingvistika

Quo vadis, češtino? ("Muž žena skopce dokopce si píská.") [CZLANG]
Martin „Medvěd“ Mareš

Češtinou mluvíme, píšeme, učíme se o ní. Jak moc ji ale známe? Kde se čeština vzala a jak souvisí s ostatními evropskými jazyky. Co jsme během staletí získali, o co jsme přišli a o co nejspíš brzy přijdeme. A je to škoda? Vykrádáme cizí jazyky a ony zase nás. Kolik je češtin a která je ta správná? Proč už Jan Hus spílal Pražanům? Pojďme navrhnout vlastní pravopisnou reformu.

Jak si pořídit vlastní jazyk ("Minao remabi malelio koribeto.") [CONLANG]
Martin „Medvěd“ Mareš

Hodí se vám, aby postavy ve vaší hře nebo povídce mluvily neznámým jazykem? Tak si vymyslete vlastní! Ale jak na to? Jak se vytváří různé vrstvy jazyka: slovní zásoba, morfologie, gramatika, frazeologie, ale i písmo a výslovnost. Proč si pořídit imaginární uživatele a imaginární historii. Jak najít správnou míru nepravidelnosti. Čím se můžeme inspirovat z existujících jazyků a čím raději nechceme.

Cestopis

Japonsko, země vycházejícího slunce ("Promítání fotek z naší rodinné cesty na východ aneb jak jsme se nenechali sežrat medvědem") [JAPAN]
Kačí Michálková

Rodiče se nám už od malička snaží ukázat svět z té méně komerční stránky. Na dovolené jezdíme výhradně pod stan, mimo frekventovaná místa za krásnou přírodou. V létě 2023 jsme uskutečnili náš společný sen a našetřili jsme na cestu po Japonsku. Místo stanu se nám stala domovem malá dodávka s vyklápěcí střechou. Celý měsíc jsme si vyhradili na tuto kouzelnou zemi. Z Tokia přes Sendai, do Aomori, na ostrov Hokkaido, do Kjóta a přes čajové plantáže v Šizuoce až na poloostrov Izu a zpět do Tokia.

Železniční cestování po Evropě ("Doufám, ať ten Německý vlak má zpoždění... Pak budu v cíli dříve.") [INTERRAIL]
Katia „Čiči“ Konczycki & Jirka Kalvoda

Povíme si poznatky z cestování Evropskou železnicí na jízenku Interrail. Projdeme si rozdíly železnice mezi jednotlivými státy či kraji, na co si dát pozor nebo naopak čeho využít. Také se naučíme triky, jak si (nejen) nočních vlacích aneb jak ušetřit na ubytování.

Filosofie, literatura a religionistika

Racionalita ("Racionalita neslouží k vyhrávání debat, ale k tomu, abyste se rozhodli, na kterou stranu se postavit.") [RAT]
Filip Štědronský

Naše přesvědčení o světě jsou jako mapa nějakého území. Měli bychom se snažit, aby mapa co nejlépe odrážela skutečnost, neustále ji upravovat podle nově objevených faktů. Přesto se lidi často spíš snaží přesvědčit ostatní i sebe, že jejich názor je správný, než aby věnovali veškeré úsilí nalezení názoru nejlépe kopírujícího realitu. Odhlížíme od nepříjemných pravd. Proč? Jak se naučit své názory absolutně podřídit realitě, přijímat svět, jaký je? Jaké systematické chyby v uvažování lidský mozek dělá a jak nám jejich znalost (ne)může pomoci? K čemu se hodí znát teorii pravděpodobnosti či úvahy z oblasti umělé inteligence?

Jaký je rozdíl mezi fantazií a představivostí? ("„Autor téhle knížky musí mít ale bujnou fantazii.“ „A co to vlastně je fantazie?“") [FANTAS]
Kačí Michálková

Často se říká, že děti mají mnohem bujnější fantazii než dospělí, proč? A je to vůbec pravda? Co to vlastně je fantazie? Vydejme se společně na hranici lidského vědomí a podvědomí, kde už neplatí fyzikální zákony, nemožné se stává možným a nerealizovatelné proveditelným.

Tolkien pro pokročilé ("Aneb jak dlouho dokážeme popisovat jeden strom") [RING]
Fanda Borisjuk

Podíváme se historii Tolkienova světa, od jeho počátků, přes krvavé a mnohdy tmavé (doslova) bitvy různých věků až po Dagor Dagorath neboli konec Středozemě. Vysvětlíme si proč se elfové a trpaslíci nemají rádi a co se stane, když člen rockové skupiny chce hrát jazz. Pro pochopení přednášky nejsou potřeba žádné speciální znalosti, jen vědět, že existuje něco jako Středozemě a hlavně být připravený na víc jmen a rodokmenů než Kardashians.

Nová náboženská hnutí ("Vše, co potřebujete vědět, abyste si mohli založit sektu.") [CULT]
Honza Černý

Od poloviny minulého století přibylo mnoho nových náboženství a duchovních hnutí. Povíme si o jejich historii a dopadu na společnost. Povíme si i o psychologii schovanou za sektami a jak vlastně interně fungují. Povíme si i o charismatizaci a jak ji poznat.

Hudba a tanec

Swing 101 ("Rock step, triple step, triple step, rock step, ...") [SWING]
Kačka Doubková

Swing je rodina tanců z první poloviny 20. století, které z většiny pocházejí z afroamerických komunit NewYorského Harlemu. I díky tomu je jeho taneční styl velmi odlišný od tanců, které znáte z běžných tanečních. Narozdíl od klasiky, kde má každý jednoho stálého partnera, je ve swingu zvykem tančit s jedním člověkem nejvýše třikrát za večer. Proto se budeme věnovat zejména technice lead & follow, tedy jak správně vést respektive jak vedení dobře naslouchat nehledě na tom, zda jste se svým partnerem kdy předtím tančili. Na přednášce budeme celou dobu tančit 6-countovou verzi Lindy Hopu. Pro zájemce je možné přednášku rozšířit o 8-count, či o intro do (Flying) Charlestonu.

Biologie

Návrat krále ("Budou po Zemi zase běhat mamuti?") [MAMMOTH]
Ondra Pavlas

Mamut – 2 bílé kly, chobot, mohutné tělo přizpůsobené na chlad. Tento pravěký příbuzný dnešních slonů vyhynul před několika tisíci lety. Co kdyby ale znovu ožil? Přednáška o sta milionovém vědeckém výzkumu, který se snaží znovu-oživit mamuty.

AlphaFold ("Jak umělá inteligence změnila biologii") [ALPHAFOLD]
Ondra Pavlas & Honza Kotovský

Bílkoviny mohou v živých organismech plnit obrovské množství funkcí. Od roznášení kyslíku po těle a svalového stahu až po trhaní molekul na kusy nebo jejich spojování, bílkoviny umí opravdu všechno. Pro jejich správné fungování je nejdůležitější tvar – 3D struktura. Zjistit jí experimentálně je ale neskutečně náročná a drahá sranda. Není proto divu, že když se objevil AlphaFold, který umí tuto 3D strukturu předpovídát, změnilo to svět. Přijďte si poslechnout přednášku o programu, za který byla letos udělena Nobelovka.

Miny, berserkové, CIA a biologické zbraně. ("Proč tvůj imunitní systém neschvaluje větu „Ale vždyť je to jenom škrábnutí.“") [BIOCIA]
Michal Novák

Bojová strategie imunitního systému proti bakteriální infekci při poranění: Co je komplementární systém? Kdy se makrofágy a neutrofily pustí do boje na život a na smrt? Jak mezi sebou komunikují špičky imunitní zpravodajské služby? Kdo ovládá továrny na biologické zbraně, B-lymfocyty?

Dobré důvody na výrobu umělých orgánu a co s nimi potom dělat ("Bioledvina a ledvina z velkochovu") [KIDNEY]
Tibor Malinský

Informativní přednáška o orgánech a jejich funkcích, jak by umělý orgán mohl vypadat, možnosti jejich výroby a co s umělým orgánem, když zrovna nemám po ruce někoho, kdo by ho mohl potřebovat.

Včely a jejich volnočasové aktivity ("Kdyby zemřely všechny včely, nikdo by do 4 let nezemřel a vysvětlím vám proč") [WTFBEE]
Tibor Malinský

Informativní přednáška o pracovní náplni včel a o tom, co dělají ve svém volném čase. Proč není úl plný královen, jak funguje epigenetika a co všechno můžeme najít v medu.

X-men in real life ("Keď sa príroda pomýli a dá nám superschopnosti") [XMEN]
Alex Mészárošová

Prednáška ponúkajúca iný pohľad na pojem "mutácia". Dozviete sa, že nie každá zmena v genetickom kóde predstavuje nevýhodu voči normálu.

Historie

Procházka po habsburském rodokmenu ("...i liána je strom") [HABSTREE]
Klárka Hloušková

Všichni lidé jsou bratři a všichni králové jsou bratranci, říká se ve filmu Pane, vy jste vdova. Co ale kdyby králové nebyli jen bratranci? Jak se stane, že u otázky „jaký je vztah královských snoubenců“ je nutná poznámka „vyberte nejvýše šest“? Přednáška bude exkurze do historie jedné z nejdůležitějších rodin evropských dějin s krátkými stručnými odbočkami ke grafům a genetice.

Čeští králové v 90 minutách ("Sprint českou historií") [CZKING]
Klárka Hloušková

České království mělo od roku začátku 13. století více než 700 let prakticky nepřetržitě krále. Vystřídalo se u nás několik dynastií, spoustu osob i pár opravdových osobností. Máte pocit, že vám v tom škola jen nadělala guláš? Že vám zamlčela zajímavosti? Že vás naučila letopočty, ale ne okolnosti? V tom případě vás zvu na speedrun českou historií, tempem sprintu zkusíme zaběhnout maraton a povíme si o tom, jak se na orloji českého trůnu prostřídaly víc než tři desítky králů.

Jak neumřít v historii ("„Not just anyone can be cremated. You have to urn it.“") [PLSLIVE]
Klárka Hloušková

Určitě znáte vtip o tom, co mají společného všichni staří řečtí matematici – přeci to, že jsou mrtví. Některé smrti byly ale zajímavější než jiné. Když kolem vás zuří válka, řádí mor nebo vás ohrožuje živelná pohroma, proč byste si měli dávat pozor na banánové slupky? Na té sice nikoho uklouznout neuvidíme, ale zato budou létat želvy či kousat useklé hlavy. Také poteče pivo a whisky proudem, padat lidé z oblohy a mnoho dalších. A dokonce uvidíme, že tělo nemá klid ani po smtrti, zjistíme, který hudební skladatel má dvě hlavy, nebo jak obvyklé je být odsouzen a popraven, ovšem posmrtně. Na této možná až překvapivě veselé přednášce o nepřekvapivě neveselých věcech se například dozvíte, proč byste si měli dávat pozor na taktovky, nebo proč je potřeba se dobře dívat, jestli někdo nečíhá ve vaší toaletě.

Historické paralely ("Déjà vu z hodin dějepisu aneb to už jsme přece brali, ne?") [RARAHIST]
Klárka Hloušková

Taky máte pocit, že tuhle historku jste už slyšeli? Že tohle už se stalo, jen maličko jinak? Že historie se opakuje? Kromě toho, že jsou lidé nepoučitelní, stávají se občas poměrně zvláštní náhody. Co mají společného Lincoln a Kennedy, nebo Ludvík Jagellonský s několika svými předchůdci nebo s jedním z císařů svaté říše římské? Víte také, že nejen Jára Cimrman chodil pozdě? Povíme si také o tom, jak nedobývat svět, co opakovaně dokáže bahno, nebo proč se nedomlouvat ve dvou na třetího. Budou padat říše a mihne se i instantní karma!

Dopravní prostředky

Železnice a kolejová doprava ("Vlak bude opožděn z důvodu ztráty lopatky na uhlí.") [RAIL]
Martin „Medvěd“ Mareš & Katia „Čiči“ Konczycki

Cestování po železnici už dlouho patří do života mnoha z nás. Kolik o ní ale víme? Trocha historie, zajímavosti z předpisů, pár pohledů za hranice. Jak se staví trať, jak vlak a jak to všechno, když už to je hotové, skloubit do fungujícího systému. Čím se zajišťuje bezpečnost (a jak může z pohledu systému vlak prostě odletět) a k čemu jsou všechna ta návěstidla u tratí.

Jak zastavit vlakovou dopravu ("Nejedeme, naším vlakům vypršela licence!") [RAILFAIL]
Katia „Čiči“ Konczycki & LEdoian Turinský

Sto plus jeden způsobů, proč vlak v jinak perfektním stavu po pojízdné trati nevyjede. Problémy legislativní, softwarové, meteorologické, pamatkářské, dispečerské, klimatizační... Povíme si, jak na dráze panuje paragraf „Vždycky se to tak dělalo“, které není slučitelné s provozováním dráhy.

Rakety minulé, současné a budoucí ("Přidej motor a nebo rovnou další stupeň") [ROCKET]
Jirka Setnička

Dostat se do výšky byl už dlouho lidský cíl, ale teprve 20. a 21. století poskytlo lidem možnosti létat. A skutečně vysoko nás zatím umí dostat jen jediná technologie, raketa. Proletíme historické rakety (od V2 přes N1 a Saturn 5 až po raketoplány), ty v současnosti používané (Falcon 9, Atlas) i rakety blízké budoucnosti (Superheavy, Vulcan, SLS). Představíme si vlivy jednotlivých konstrukcí raket (druh paliva, motory s otevřeným a uzavřeným cyklem a jejich turbočerpadla, vícestupňová konstrukce) a zkusíme si (pomocí Ciolkovského rovnice a tabulek pro delta-v) z tahu, specifického impulzu a dalších parametrů motorů spočítat, jak těžké je dostat osobní auto na oběžnou dráhu. Přednáška bude spíše populárně-naučná.

Právo

Průvodce žádostí o informace ("Já mám právo vědět!") [106]
David Koňařík

Věděli jste, že podle zákona můžete od státu dostat skoro libovolné informace? Představíme si legislativní rámec, postup podávání žádosti, probereme různá úskalí a možná i nějaké žádosti pošleme.

Implementační detaily tvorby zákonů [LAW]
LEdoian Turinský

Občas se zakoukám do toho, co se děje ve sněmovně, senátu, na různých soudech ap. Budu proto povídat třeba o tom, proč zákony trvá tak dlouho schválit, jak to sledovat, co vůbec zvládne senát s takovým zákonem (nebo jinou právní normou) udělat, jak se k tomu všemu váže ústavní soud a evropské právo a jaké psí kusy se v parlamentu můžou stát.

Různé

Typografie ("What You See Is all What You've Got!?") [TYPO]
Martin „Medvěd“ Mareš

Jak na počítači text nejen napsat, ale také vysázet tak, aby pěkně vypadal a aby (což je důležitější) se i příjemně četl. Jak se sází pohádka, jak báseň a jak knížka o algoritmech plná komplikovaných vzorců. Jak jde dohromady staleté umění typografické a moderní technika. Přineste knihy i letáky, zkritizujeme sazeče, co se do nich vejde.

Zápisky organizátorovy ("Co se (ne)může pokazit, to se pokazí.") [ZORG]
Martin „Medvěd“ Mareš & Jirka Kalvoda

Medvěd se nachomýtl k organizování nejrůznějších olympiád – od naší matematické až po mezinárodní informatickou. Místy vážné povídání o jejich zákulisí, prokládané spoustou příhod, které jsou tak neuvěřitelné, že se musely stát. Proč je potřeba počkat na půlnoc? Kdo chytí vačici v serverovně? Počítáte s Godzillou?

Stavíme byt ("Wiki / Tasks / Byt připraven k pohodlnému obývání.") [BLATTO]
Filip Štědronský & Jirka Kalvoda

Co všechno lze dělat v pronajatém bytě. Stavíme patra, vzduchotechniku, přidáváme místnosti, vozíme materiál vlakem, odemykáme byt SSH klíči. Proč to není tak těžké, jak by to mohlo znít (ani pro matfyzáka) a proč bychom to mohli chtít dělat.

Teorie her v reálném světě ("Why can't we have nice things? Probably because it's an equilibrium.") [GAMTH]
Filip Štědronský

Ukážeme si, jak jednoduché principy z matematické disciplíny teorie her vysvětlují mnoho na první pohled zvláštních jevů v lidské společnosti i přírodě – poškozování životního prostředí, monopol vědeckých časopisů, jaderné zbrojení, úspěch Facebooku, předražené zboží a další. Povíme si o známém vězňovo dilematu a problému obecní pastviny. Seznámíme se s pojmem Nashova ekvilibria – aneb proč někdy všichni hráči dělají rozhodnutí, které vede na pro ně nepříznivý výsledek, ale nikdo není motivován své rozhodnutí změnit. Ukážeme si, že se občas paradoxně vyplatí omezit si vlastní možnost volby. Další aplikace: aukce, vyjednávání, volební systémy, ...

Efektivní altruismus ("Jak zachraňovat svět a moc se u toho nenadřít.") [EFFALT]
Filip Štědronský

Altruismus znamená použití nějakého množství vlastních zdrojů (peněz, času, talentu, ...) na pomoc ostatním lidem a světu. Ale svět má mnoho problémů a k jejich řešení je možné přispět mnoha různými způsoby. Jak si vybrat? Většina lidí si vybere něco, co je jim emocionálně blízké. Ale to nemusí být úplně nejšťastnější. Ukazuje se totiž, že různé způsoby pomoci se výrazně liší efektivitou – tím, kolik reálného užitku (např. zachráněných životů) můžeme získat s daným množstvím vložených zdrojů. Často i o několik řádů. Jaké jsou nejvýznamnější problémy světa a nejefektivnější způsoby jejich řešení? Kdy je lepší finančně podpořit nějakou charitativní organizaci (a jak si vybrat kterou), dobrovolničit či přímo pracovat na řešení nějakého problému? Jak si vybrat kariéru s ohledem na pozitivní přínos světu? Efektivní altriusmus je rostoucí celosvětové hnutí, které se snaží vědeckou metodou hledat odpovědi na tyto a další otázky.

Globální katastrofická rizika [GCR]
Filip Štědronský

Co všechno může způsobit, že lidstvo nepřežije následující století a jak je to pravděpodobné? Touto otázkou se v poslední době začínají zabývat vážně zabývat výzkumníci z nejrůznějších oborů. Rizika možná i nemožná, od asteroidů přes jadernou válku po pandemie, bioterorismus a rizika spojená s umělou inteligencí.

Queerness 101 ("Přednáška o písmenkové polévce") [Q]
Katia „Čiči“ Konczycki, LEdoian Turinský

Queer lidi jsou… hlavně taky lidi. Dva z nich vám přijdou povídat o tom, v čem se naše životy mohou lišit, jak to interaguje s většinovou společností. Být queer vůbec nemusí být o sexu, společnost se však zaměřuje jen na něj, proto jej necháme stranou. Budeme se bavit o tom, jestli představujeme „hrozbu“, jestli máme nějakou „ideologii“ a co vůbec (ne)chceme. Přednáška bude přístupná pro všechny bez rozdílu věku, stačí být otevření novým pohledům na svět.

Vzdělávání nezvdělancem ("Co že se v tom školním řádu vlastně píše? A co se tím myslí?") [BRICK]
Vojta Káně

Stěží hledat v této republice někoho, kdo by neměl na stav stav českého školství silný názor. Ty, které se ke mně dostanou, jsou navíc většinou negativní. Jsou ale oprávněné? Pojďme se spolu podívat, jaké to je, ocitnout se na druhé straně katedry s velkým zápalem, nadšením a moudry kurzů pro skautské vůdce, zároveň ale zcela bez pedagogického vzdělání či alespoň úctyhodného věku. Přečteme si také literu některých relevantních právních norem a zkusíme v ní najít jejich ducha. Možná, že některé nedostatky systému už žijí jen v lidové slovesnosti.

Rozbalit všechny přednášky