Záznamy přednášek - Smršť 2019

↩ zpět na seznam všech přednášek

Akce: Krutá Smršť Přednášek 2019

Algoritmy a datové struktury

Datové struktury ve volném stylu ("Všechno důležité jde spočítat v konstantním čase.") [DSX]

Pojďme spolu na výlet krajinou datových struktur. Vyšlapané cestičky lesem vyhledávacích stromů mineme a raději zahneme do opravdové džungle. Potkáme struktury pracující ve skoro konstantním čase, dynamické reprezentace grafů, roztodivné druhy hešováni a cokoliv dalšího, o co si průvodci řeknete.

Otevřít přednášku (webový přehrávač)

Fourierova transformace [FFT]

Jak rychle umíte násobit n-ciferná čísla? My to umíme lineárně. Hodí se k tomu chytrý trik pana Fouriera, který už dávno patří k matematické a fyzikální klasice. Ukážeme, co je Fourierova transformace zač, jak ji rychle spočítat a k čemu je dobrá: rychlé násobení polynomů i čísel, digitální zpracování zvuku a obrazu (spektrální analýza či třeba komprese).

Otevřít přednášku (webový přehrávač)

PageRank [PGRANK]

Na pomezí mezi lineární algebrou a teorií grafů se nachází algoritmus PageRank. Jedná se o zajímavé dílo Larryho Page, na kterém ve svých začátcích stál celý Google. Povíme si o tom, co jsou to vlastní vektory, co to má společného s Markovovskými procesy a proč občas může fungovat definice kruhem.

Otevřít přednášku (webový přehrávač)

Grafika a typografie

Typografie ("What You See Is all What You've Got!?") [TYPO]

Jak na počítači text nejen napsat, ale také vysázet tak, aby pěkně vypadal a aby (což je důležitější) se i příjemně četl. Jak se sází pohádka, jak báseň a jak vzorové řešení KSP plné komplikovaných vzorců. Jak jde dohromady staleté umění typografické a moderní technika. Přineste knihy i letáky, zkritizujeme sazeče, co se do nich vejde.

Otevřít přednášku (webový přehrávač)

Jiné aneb co vám chci ukázat

Železnice a kolejová doprava ("Vlak bude opožděn z důvodu ztráty lopatky na uhlí.") [RAIL]

Cestování po železnici už dlouho patří do života mnoha z nás. Kolik o ní ale víme? Trocha historie, zajímavosti z předpisů, pár pohledů za hranice. Jak se staví trať, jak vlak a jak to všechno, když už to je hotové, skloubit do fungujícího systému. Čím se zajišťuje bezpečnost (a jak může z pohledu systému vlak prostě odletět) a k čemu jsou všechna ta návěstidla u tratí.

Otevřít přednášku (webový přehrávač)

Matematické přednášky

Hrajeme si s kostkami [CUBES]

Když se řekne „krychle“, spousta lidí si představí těleso. Tady se budeme bavit o grafech, a grafové krychličky mají spoustu hezkých vlastností, které se uplatňují v mnoha oblastech matematiky. Můžou se hodit základy lineární algebry, ale žádné složitosti nečekejte.

Otevřít přednášku (webový přehrávač)

Nematfyzácké přednášky

Jak jsem stavěl pasivní radar [RADAR]

V první části projdeme způsoby aktivního i pasivního zaměřování všech možných věcí, zejména letadel a počasí. Ve druhé části ukážu, jak jsem z obyčejných USB klíčenek pro příjem televize postavil pasivní radar pro zaměřování vysílačů pracující na stejném principu jako Tamara. Funkcionalitou a citlivostí se sice nemůže skutečné Tamaře rovnat, ale opravdu funguje a dokáže zaměřit reálné rozhlasové a televizní vysílače.

Otevřít přednášku (webový přehrávač)

Základy molekulární biologie a genetiky [MOLBIO]

Crashcourse do fungování organismů, zejména od DNA přes RNA k proteinu a všechno co s tím souvisí. Co je to DNA? Co znamená „GMO“ na obalu od kukuřičných lupínků? Jak buňka ví, co má dělat? Jak se čte genetický kód?

Otevřít přednášku (webový přehrávač)