Jarní soustředění KSP 2014

Společné foto

Námořnicko-pirátské soustředění se konalo od soboty 10. 5. do soboty 17. 5. poblíž Rumburka, v jedné z nejsevernějších částí Čech.

Již cestou do Rumburka se k nám přidávaly podivné existence. V ruce vysychající lahev rumu, pusa plná řečí o moři a plavbách a snažili se nás přesvědčit, ať se k nim přidáme. Po příjezdu na místo se objevili další členové posádky, a všichni ti námořníci z vlaků a autobusů se najednou tvářili, že jsme nově naverbovaní členové posádky. Nezbylo nám, než vydat se s nimi do přístavu.

Cestou jsme se rovnou učili některé nutné dovednosti, vázat uzly, splétat sítě nebo třeba pádlovat. Taky jsme ovšem měli možnost trochu se spolu seznámit. Takto jsme došli až do přístavu, kde kotvila naše loď, Queen Mary.

Když jsme se nalodili, dostali jsme první jídlo a rozebrali si kajuty. Protože ale při trablích na moři musíte vědět, s kým máte tu čest, hned vzápětí jsme se opět věnovali seznamování a zjišťování, co je kdo z nás vlastně zač.

Lightstick

Poklidný večer nám ale vyrušil příchod starého lodníka. Byl popíjet v přístavní krčmě a tam zjistil, že sousední loď, Adriana, má vyšší stěžeň! No s tím bylo nutné něco udělat a tak jsme se zapojili do menší přístavní šarvátky. Boj to byl v noci náročný, ale díky svítícím dělovým koulím jsme ho nakonec úspěšně vybojovali.

Po první noci na vodě, byť zatím v přístavu, nás čekaly také první přednášky, neboť i námořníci mají svůj vzdělávací program. Druhý den jsme se také začali připravovat na případné setkání s mořskou příšerou, která by nám chtěla vypít zásoby rumu. Jak každý správný námořník ví, příšera se nejvíce bojí jiné příšery. Čím větší, tím lepší, a proto jsme se cvičili ve stavění co největších soch z lidí.

Námořnický glejt

S blížícím se večerem se přiblížil i okamžik našeho odražení od břehů. Ještě předtím jsme ovšem museli sehnat několik věcí, od potvrzení o odvšivení až po trofej z Adriany, lodě, která měla stožár o 4.7 cm vyšší než naše Queen Mary. Stálo nás to spoustu sil a návštěvu nejrůznějších míst, ale stihli jsme vše sehnat včas a za svitu měsíce konečně vyrazili vstříc dálkám. Každý z nás navíc dostal glejt právoplatného námořníka.

Ráno nás ovšem čekalo pořádné překvapení! Přes noc se z Queen Mary stala Bloody Mary a na lodi někdo rozvěsil vlajky lebek se zkříženými hnáty. Obchodní loď byla jen zástěrka, byli jsme zverbováni mezi piráty! Zbyla nám jediná možnost, jak nám po ránu ukázala pěkně drsná pirátská rozcvička, která pro některá z nás skončila dokonce koupelí ve studené vodě. Museli jsme se mezi piráty přidat také.

V té době už se proslýchalo, že kapitán je pes. Když se proto kapitán rozhodl, že si chce poslechnout pořádnou hru na housle, netroufli jsme si odporovat a strávili jsme odpoledne studováním, jak se na housle vlastně hraje. Některým z nás se pak naštěstí povedlo zahrát pár písniček.

Brzy jsme narazili na pevninu, kterou jsme se ve dvou skupinách vydali prozkoumat – co kdyby tam byl nějaký poklad? Jedna skupina se vydala kratší trasou spíše mezi domorodce, druhá skupina se rozhodla prozkoumávat terén v místě zvaném Českosaské Švýcarsko. Poklad jsme ovšem nenašli, a tak jsme pluli dál.

Vozítka

Za další zastávku mohl kapitán. Tentokrát totiž přišel s tím, že mu máme vyrobit nějaké pořádné vozidlo. Přestože jsme měli loď vybavenou ledasčím, vyráběli jsme vozidla hlavně z toho, co se nám povedlo najít v okolní přírodě. Nakonec jsme s vozidly svedli několik závodů, abychom poznali, které z nich se bude pro kapitána hodit nejvíce.

I přes mezihru s vozidly jsme ale nevzdali ani pátrání po pokladu. Další indicie nám říkaly, že by se mohl nacházet na ostrově, u kterého jsme ve středu večer potají zakotvili. Vydali jsme se na velkou výpravu do noci, na které jsme se museli poprat se spoustou nástrah a tajných zpráv. Ačkoliv se nám samotný poklad najít nepovedlo, za úspěch se dá považovat, že jsme se všichni z tajemného ostrova vrátili zpět na naši loď.

Po náročném hledání jsme si řádně odpočinuli, a poté jsme si uspořádali menší soutěž, abychom se trochu odreagovali a uplatnili znalosti z pirátského vzdělávacího programu.

Když ovšem vítězní piráti chtěli oslavit své úspěchy, vlítl na nás kapitán. Nadával nám kvůli nenalezenému pokladu a chtěl nás vyhnat pátrat znovu, že prý si nás tentokrát sám pohlídá. Ani když jsme byli dávno sbalení a na cestě, nepřestával nás kapitán komandovat. Jenže pohár naší trpělivosti již přetekl! Přišel čas vzpoury! Kapitán letěl přes palubu a my se mohli radovat.

Vodní bitva

Radost nám ale nevydržela dlouho! Hned dalšího dne se na pravoboku objevila cizí loď, která se nás navzdory vlající pirátské vlajce nebála. Naopak, neustále se k nám přibližovala. Náš bývalý kapitán si našel nové spojence a útočil na nás, bylo nutné s ním svést závěrečnou vodní bitvu!

Po dlouhé a náročné bitvě jsme kapitána i s jeho spojenci porazili a dokonce se nám povedlo získat poklad! Po chvíli příprav tedy mohla nastat slavnostní hostina, na které jsme si každý snědli tu část pokladu, která nám chutnala nejvíce :-)

Fotky

Den Ráno Dopoledne Odpoledne Večer a noc
Sobota Příjezd a seznamovačky Svítící koule
Neděle Ponorková rozcvička Přednášky Živé sochy Přednáška Shánění věcí v přístavu (gamebook)
Pondělí Drsná pirátská rozcvička Přednášky Skládání akordů Přednáška Souboje v šarádách
Úterý Krátký a dlouhý výlet Přednáška Volný večer
Středa Rozcvička hutututu Přednášky Konstrukce vozítek Přednáška Šifrovačka (fotky)
Čtvrtek Dospávání šifrovačky Půlnoční přednášky Teoretická soutěž Přednáška Vzpoura (Zvukový záznam) Účastnické impro přednášky
Pátek Přednášky Vodní souboj flotil Impro hry Závěrečná hostina
Sobota Odjezd

Další fotky:


Přednášky

DenDopoledne IDopoledne IIVečer
Neděle Základy programování
Karolína "Karryanna" Burešová, Jan Škoda
(poznámky k přednášce)
Základy programování
Jan Škoda, Jirka Setnička
(poznámky k přednášce)
Základy algoritmizace, složitosti a datových struktur
Karel Tesař, Martin Španěl
Programování v jazyce Java
Karel Tesař
Programování v jazyce Java
Karolína "Karryanna" Burešová
Pokročilé algoritmické základy
Jenda Hadrava
Diskrétní matematika
Martin Španěl, Lukáš Folwarczný
(poznámky k přednášce)
Diskrétní matematika
Martin Španěl, Lukáš Folwarczný
Pondělí Základy programování
Karolína "Karryanna" Burešová, Jan Škoda
(poznámky k přednášce)
Základy algoritmizace, složitosti a datových struktur
Karel Tesař, Martin Španěl
Cvičení základů algoritmizace
Karel Tesař, Martin Španěl, Lukáš Folwarczný
Sítě a Internet
Jirka Setnička
(poznámky k přednášce)
Těžké problémy
Lukáš Folwarczný
Derivace a integrály
Jenda Hadrava
Úterý Základy teorie čísel a geometrie v algoritmech
Karel Tesař
Počítačová grafika
Jirka Setnička
Herní algoritmy
Martin Španěl
Středa Základní grafové algoritmy
Karel Tesař, Lukáš Folwarczný
Základní grafové algoritmy
Karel Tesař, Lukáš Folwarczný
Cvičení základů teorie grafů
Lukáš Folwarczný, Karel Tesař
Pokročilé grafové algoritmy
Michal Pokorný, Jirka Setnička
Pokročilé grafové algoritmy
Michal Pokorný, Jirka Setnička
Čtvrtek Půlnoční přednášky Dynamické programování
Karolína "Karryanna" Burešová
Teorie nemožného
Martin "MJ" Mareš
Programování v jazyce C
Michal Pokorný
Pátek Hledání v textu
Martin Španěl
Parsing čili analýza textu
Martin "MJ" Mareš
Principy počítačů
Jenda Hadrava
C++ a objektově orientované programování
Jan Škoda
Python
Jirka Setnička
(poznámky k přednášce)
Webové stránky
Karolína "Karryanna" Burešová