Podzimní soustředění KSP 2012

Letos se podzimní soustředění konalo od soboty 8. 9. do soboty 15. 9. na chatě Radost v Orlických horách.

Po příjezdu na soustředění účastníky uvítali místní vědci. Po povinné bezpečnosti práce jim představili Experiment a jednomu z vědců se dokonce podařilo do něj nadrobit nějaké drobky. Později večer toho dne vyrušil poklidné vědecké bádání dopad několika meteoritů do blízkého lesa. A koho poslat do temného lesa, aby se postaral o odběr vzorků? No přece pomocné vědecké síly – účastníky.

Druhý den jsme provedli nácvik obrany laboratoře před bojovnými masožravými bakteriemi a později odpoledne jsme si vyzkoušeli naprogramovat několik robotů. Roboti měli bohužel omezený hardware, takže programovat je bylo celkem náročné, ale nakonec se všem týmům podařilo roboty úplně nerozbít a splnit i nějaké úkoly. A protože správný vědec musí umět šifrovat své poznámky (aby mu je nějaký tajný agent nemohl ukrást), tak jsme ještě večer nacvičovali utajený přenos informací.

Třetího dne ráno se jednomu z vedoucích vědců povedlo nakopnout Experiment. Protože se však zdálo, že ho nijak nepoškodil, tak jsme odpoledne bez nějakého strachu svedli sochařský souboj. Vědcům se totiž určitě někdy může hodit lotosový sed, nebo stoj na hlavě. Po koupeli několika účastníků i orgů v místním bazénku ale přišla pohroma! Zemětřesení! To musí nějak souviset s tím ranním nakopnutím Experimentu. Ale to teď muselo počkat, cenné vybavení laboratoře bylo rozházeno a navíc se některým pomocným vědeckým silám přihodilo i nějaké zranění. Život v laboratoři je tvrdý, a tak se zkrátka nedalo nic dělat a bez ohledu na zranění bylo potřeba vybavení laboratoře sesbírat. Večer jsme si pak pro odreagování po náročném dni zahráli divadlo.

Další den se konaly výlety, které však trošku zkazilo zkažené počasí. Abychom si zahřáli prokřehlou mysl, vyplnili jsme večer praktickým tréninkem – co může být lepší na paměť, než její pořádné protáhnutí při pamatování roztodivných textů?

Ve středu jsme zjistili, že laboratoři postupně docházejí peníze. Bylo nutné si je nějak vydělat. Část lidí se dala naverbovat k policii a druhá část se naopak dala na cestu obchodování s nelegálním zbožím. K večeru jsme už obchodování měli dost, a tak jsme nasedli do vzducholodí s tím, že si uděláme výlet. Jenže to bychom nesměli do vzducholodě pouštět takové cestující, skoro každý na palubě měl nějakou zbraň. Hrozné! Po tomhle bylo nutné se uklidnit nad pár šálky čaje.

Následující den jsme svedli velkou algoritmickou týmovou soutěž. Rozcvičená mysl snad večer pomůže účastníkům na šifrovačce. Po večeři se vystartovalo. Prvních několik šifer se nacházelo v okolí objektu, ale týmy, kterým se vedlo, jsme odvezli autem až na hranici Polska. Tady se ukažte! Na rozloučenou dostali pár krabiček čokolády a pak už to bylo jenom na nich. Do rána se většina týmů vrátila (i když jsme poslední tým dováželi zpět až po obědě) a většinou vypadali spokojeně.

Poslední den se nesl ve stylu odhalování tajemství. Nejdříve byla odhalena tajemství šifrovačky a odpoledne účastníci sledovali různé pracovníky laboratoře. Ukázalo se, že skoro nikdo není tím, za koho se snaží vydávat. Vedoucí byli agenti, poskok byl majitelem, školník byl… starý a ještě mnoho dalšího. Když jsme konečně zjistili, jak je to s tím Experimentem, rozhodli jsme se ho vypnout, což se nám ke strachu některých pracovníků povedlo. Pak už následovala jen hostina, poslední noc a ranní rozloučení.

Fotky

Den Dopoledne Odpoledne Večer a noc
Sobota Příjezd Seznamovačky:
Ponorky, svázané nohy a trojnožka
Představení Experimentu Sbírání vzorků
Neděle Přednášky Akční běhací hra Roboti Přednáška Šifrování s orgy
Pondělí Přednášky Souboj soch Sběr papírků Přednáška Divadlo
Úterý Výlety Přednáška Pamatování textů
Středa Přednášky Karavany (obchodní běhací hra) Vzducholodě Přednáška Čajovna a blbnutí účastníků
Čtvrtek Přednášky Soutěž Přednáška Šifrovačka do Polska
Pátek Dospávání a přednáška Řešení šifrovačky Detektivka a její Rozuzlení Závěrečná hostina
Sobota Odjezd

Další fotky:

Přednášky

Neděle Algoritmy a jejich složitost
Oggy
Grafy & algoritmy
Lysiii
Datové struktury pro začátečníky
Palec
Logika
Medvěd
Nejkratší a jiné cesty
Medvěd
Teorie (vesměs samoopravných) kódů
Jirka
Omezené třídy grafů
vorner
Git a jiné systémy pro správu verzí
vorner
Ne až tak základní algoritmy
Medvěd
Pondělí Kryptologie
Jirka
Teorie množin a matematika nekonečen
Peter
Kryptologie II
Medvěd
Složitější složitost
vorner,Lysiii
Sítě a Internet
Medvěd
Mobilní zařízení
Jirka
Derivace a integrály
Palec,Oggy
Programování s omezujícími podmínkami
vorner
Toky v sítích
Kája
Úterý UNIX
Palec
Lineární algebra
Honza Kubálek
Jak se nestat vepřem
Medvěd,vorner,Karry
Středa Datové struktury pro pokročilé
vorner
Java
Karry
Jak psát řešení (lehké)
Jirka,Oggy,Palec
Úvod do teorie čísel
Lysiii
Datové struktury pro šílence
Medvěd
Jak psát řešení (střední)
Kája
TeX
Medvěd
Intervalové stromy
Kája
Jak psát řešení (těžké)
Medvěd
Čtvrtek C for wizards
Medvěd
Úvod do Ramseyovy teorie
Kája
Stringové algoritmy
Medvěd
Programování v jazyce C
Kája
Objektově orientované programování nejen v C++
vorner
Dynamické programování
Karry
Kombinatorika
Peter
Textový editor Vim
Medvěd
Jazyk SQL
Karry
Lineární algebra pro pokročilé
Honza Kubálek
Pátek Principy počítačů
Jirka
Komprese dat
Medvěd
Diferenciální rovnice
Honza Kubálek