Jarní soustředění KSP 2019

Od soboty 11. do soboty 18. května se poblíž Rumburka konaly Vánoce.

Účastníci

Hned při příjezdu do Rumburka nás uvítal Sněhulák, Sob a elfové s vánočními čepičkami na hlavách. Po roce totiž zase začínají chystat Vánoce a už mají zpoždění, tak se jim noví pomocníci velice hodí. Také jsme zjistili, že ve zdejších končinách nenosí dárky Ježíšek, ale Hrošíček.

Seznamovačky na objektu

Chvíli jsme se seznamovali a pak jsme se vydali na objekt. Cestou jsme se zastavili na louce a chtěli si hrát na sobí spřežení, ale to nám přerušil déšť, tak jsme raději utíkali dovnitř. Seznamovačky pak pokračovaly i po večeři.

Ještě ten večer jsme se pustili do přípravy Vánoc. Pomocníky máme, výzdobu taky, tak jsme probudili starého Vozataje, aby začal chystat soby. Ale ouha, mladý šéf zapomněl na to, že sobi nevyjedou bez Betlémského světla! A tak zbylo na nás, abychom Betlémské světlo sehnali.

Další den jsme se pustili do přípravy perníčků. To přeci k Vánocům patří! A navíc nám nějak pohubnul Sněhulák, tak bychom ho měli trochu nakrmit. Získali jsme všechny suroviny i hroší vykrajovátka a nakonec jsme si na perníčkách moc pochutnali.

Adventura

V pondělí jsme si nejprve zahráli metahru, jejíž pravidla jsme si museli vymyslet sami. Náš šéf je totiž naprosto neschopný! To se ovšem v plné míře ukázálo hned v následující adventuře. Ačkoliv šéf pravidelně dalekohledem kontroluje, zda v nejvyšší věži stále visí zvoneček, dnes zjistil, že je zvoneček pryč! Během vyšetřování jsme zjistili, že je vše úplně jinak, než jsme mysleli. Sob, kterého chováme ve zdejší stáji, je ve skutečnosti Los, neumí létat a starý Vozataj ho kryje. Šéfova sekretářka neumí číst ani psát a výroční zprávu místo ní napsal Vozataj na svém psacím stroji. Sněhulák je kleptoman a hubne, protože taje. Elfík, který sem přijel od Santy na výměnný pobyt, ukradl Betlémské světlo a zapomněl za sebou zamknout dveře do věží. Tak se mohl někdo dostat ke zvonečku. Ale kdo to byl? Naše Testovací dítě, jemuž vždy dáváme na Adventura otestování nové druhy dárků, které elfové v továrně vyrobí. Testovací dítě si totiž letos přeje jedině mobily, tablety a jinou elektroniku, kterou Hrošíček bohužel nerozdává. A tak se nechalo obalamutit Alzákem, který chystá letní Vánoce a dítěti za zvoneček slíbil tablet. Tady máme našeho padoucha! A tím se taky vysvětluje, proč je tu takové vedro. Není totiž prosinec, jak jsme si mysleli, ale Alzák nás zazvonením zvonečku probudil už v květnu.

To je ale zamotaný příběh. Každopádně už aspoň víme, co se tu děje. Teda, víme, kdo nám sebral zvoneček a proč je letos o Vánocích tak teplo. Ale nevíme, co přesně má Alzák v úmyslu. Proto musíme jít na výzvědy. Tak jsme se dozvěděli, co jsme potřebovali – zlý Alzák opravdu chce oslavit Vánoce už v květnu, aby prodal víc tabletů. Po takovém zjištění si raději jdeme vyčistit hlavu na krátký, střední a dlouhý výlet.

Lightstick aréna

Večer jsme se rozhodli vpadnout do skladu Alzy a vzít si zpátky náš zvoneček. Ale k tomu potřebujeme energii a po výletě i předchozích hrách jsme byli už moc unavení, tak jsme akci odložili na další den. Ve středu jsme se do toho ale už pustili: nejdříve je potřeba rozlousknout všechny zámky, kterými jsou dveře do Alzy zamčeny. A tak jsme si potrápili hlavy při úložkové hře. A večer jsme se hrdinně vrhli do boje proti samotným hlídačům ve skladu, než se nám podařilo zvoneček ukořistit zpět.

Máme tedy zvoneček, ale co teď? Vánoce už jsou v plném proudu, všichni se na ně těší a nemůžeme jen tak říct, že Vánoce vlastně budou až za půl roku. Tak jsme se rozhodli Vánoce přeci jen dotáhnout do konce, přestože je květen. Protože vánoční stromečky ještě neuzrály, museli jsme si vyrobit vlastní.

Šifrovačka

Těsně před tím, než jsme všechno připravili, na našeho šéfa dolehl všechen stres a šéf se zhroutil. Kdo nám teď poradí s přípravou Vánoc? Asi nám nezbyde nic jiného než se vydat za samotným Hrošíčkem, aby nám pomohl. Cestu k němu ale zná jen šéf. Zanechal nám však nějaké indicie, tak podle nich třeba cestu rozluštíme…

Když jsme našli Hrošíčka, uklidnil nás a poradil se vším, co jsme potřebovali. Jakmile byly Vánoce nachystané, doručili jsme dárky a pak jsme si jen užívali Štědrovečerní hostinu.

Program a fotky

Den Dopoledne Odpoledne Večer a noc
Sobota Příjezd Sraz a seznamovačky Vnitřní seznamovačky Noční hra
Neděle Přednášky Pečení perníčků Přednáška
Pondělí Přednášky Metahra Adventura Přednáška Městské výzvědy
Úterý Výlety
krátký, střední a dlouhý
Přednáška
Středa Přednášky Úložková hra Přednáška Lightsticková bitva
Čtvrtek Přednášky Stavba věží Přednáška Šifrovačka
(fotky)
Pátek Dospávání po šifrovačce Doručování dárků Závěr soustředění
Sobota Úklid a odjezd

Další fotky:


Přednášky

DenDopoledne IDopoledne IIVečer
Neděle Základy algoritmizace, složitosti a datových struktur
Vašek Šraier, Standa Lukeš
Základy programování
Standa Lukeš, Klárka Tauchmanová, Vašek Šraier
Základy programování
Standa Lukeš, Klárka Tauchmanová, Vašek Šraier
Základy algoritmizace, složitosti a datových struktur – pokročilí
Filip Štědronský, Ríša Hladík
Realtime 3D grafika a OpenGL
Kuba Pelc
Herní algoritmy
Jirka Setnička
Datové struktury pro pokročilé
Jirka Setnička
Průlet lineární algebrou
Zuzka Urbanová
Pondělí Základy programování
Standa Lukeš, Klárka Tauchmanová, Vašek Šraier
Základy algoritmizace, složitosti a datových struktur
Vašek Šraier, Standa Lukeš
Cvičení – začátečníci
Kuba Pelc, Martin „Medvěd“ Mareš
Parsing čili analýza textu
Filip Štědronský
Kombinatorika
Martin „Medvěd“ Mareš
Cvičení – mírně pokročilí
Klárka Tauchmanová, Jirka Sejkora
TeX
Jirka Setnička
Intervalové stromy
Ríša Hladík
Cvičení – pokročilí
Ríša Hladík, Filip Štědronský
Úterý Grafy & algoritmy I – začátečníci
Kuba Pelc, Zuzka Urbanová
Grafy & algoritmy I – pokročilí
Martin „Medvěd“ Mareš, Filip Štědronský
Středa Grafy & algoritmy II – začátečníci
Kuba Pelc, Zuzka Urbanová
Grafové cvičení – začátečníci
Kuba Pelc, Vašek Šraier
Systém pro správu verzí Git
Jirka Setnička
Grafy & algoritmy II – pokročilí
Martin „Medvěd“ Mareš, Filip Štědronský
Grafové cvičení – mírně pokročilí
Zuzka Urbanová, Jirka Sejkora
Python
Vašek Šraier
Grafové cvičení – pokročilí
Ríša Hladík, Martin „Medvěd“ Mareš
Kryptografie
Standa Lukeš
Čtvrtek Principy počítačů
Standa Lukeš
Dynamické programování
Filip Štědronský
Struktura programů
Standa Lukeš
Dirichletův princip
Zuzka Urbanová
UNIX
Jirka Setnička
Sítě a Internet
Vašek Šraier
Emaily, chat a jiné formy online komunikace
Vašek Šraier
SQL databáze
Standa Lukeš
Skriptování v shellu
Filip Štědronský