Podzimní soustředění KSP 2016

Účastníci na Hawaii

Soustředění, kterému své prostředí propůjčila prosluněná Hawaii, se odehrálo mezi sobotou 10. a sobotou 17. září v Plasech u Plzně.

Hawaiiská kárka

Pohádková dovolená začala společným příletem na nádraží v Plasech, kde už na nás čekal uvítací výbor s velkým nápisem "Hawaii" a s květinovým věncem pro každého z účastníků. Také nám ochotně naložili zavazadla do přistavených kárek a společně jsme se vydali na procházku do našeho resortu.

Cestou jsme se seznamovali a poznávali jsme se. Po příchodu na hotelový resort nás pak přivítal samotný majitel, dostali jsme welcome drinky, ale čekalo nás bohužel i jedno nepříjemné překvapení, a to poztrácená zavazadla. Že jsme je po příletu prý naložili asi do jiných kárek (červené otlučené kárky tu má prý každý resort) a že opravdu nikdo neví, kde teď jsou. Nu co dělat, zatím jsme se ubytovali bez zavazadel.

Bojová výprava na sviště

Druhý den ráno ale nastal průlom a manažerovi resortu se povedlo od správce golfového hřiště zjistit další informace a před obědem konečně obstarat i samotná zavazadla. Zase jsme měli své věci, ale nebylo to zadarmo, museli jsme správci golfového hřiště pomoci vymlátit nezvané hosty. Museli jsme na ně vlítnout, dát jim do těla a vyhnat je, museli jsme se zbavit… svišťů.

Odpoledne jsme tedy strávili lítým bojem se skupinkami svišťů s pomocí štítů a bojových papírových koulí. Po jejich vyhnání si místní štamgast vzpomněl, jaké to tu bývalo za jeho mladých let, kdy po vykonání správných domorodých obřadů čerpání energie ze země mohli pařit po celé tři dny a nikdo nebyl unaven. To se barmanovi docela zalíbilo, hlavně vidina více naservírovaných drinků, a tak jsme se vydali konat domorodé rituály.

Na blízké louce jsme vzývali havajské duchy pomocí různých obrazců, snímali je ze vzduchu, a po návratu jsme se všichni cítili nabiti novou energií. Možná jsme ale pak následující párty trošku přetáhli, protože si z ní pramálo pamatujeme a místo ní jsme všichni zažili atmosférickou cestu ven z nebezpečí. Nakonec se nikomu nic nestalo, ale poskytlo nám to spoustu zážitků k zamyšlení nad sebou samými.

Na výletě

Další den jsme se probudili ze včerejška dost zmatení – možná to barman přehnal s experimentováním s drinky, možná to byl vliv včerejších rituálů nebo večera, ale moc nás neposlouchaly ruce, nohy ani mysl. A staré havajské moudro říká, že takový stav je potřeba vyběhat. Abychom navíc protáhli i mysl, tak jsme k tomu přidali šifrované přenášení zpráv a soupeřili jsme, kdo si zvládne zařídit bezpečnější komunikační kanál.

Večer jsme se ještě rozhodovali, na jaký se vypravíme výlet. V nabídce byl dlouhý výlet podél Střely, střední výlet po keškách a střední výlet po nezmapovaných cestách. Po večerních přednáškách pak už bylo volno a tak se část z nás vydala spát. Dlouhý výlet vyrazil další den už v pět ráno, ostatní výlety o něco později. Trasu dlouhého výletu si můžete i prohlédnout online. Všichni jsme si výlety užili a vrátili jsme se akorát na odpolední přednášku.

Hardwareový workshop

Po přednášce a po večeři se konala velká úterní párty. Na baru nás obsluhoval šarmantní barman, za mixážním pultem stál energický DJ, u tomboly vyvolávali nekompromisní krupiéři, u ohniště věštila tajemná věštkyně a zkusit netradiční havajské činnosti jsme si mohli u pohledných domorodkyň. A abychom měli na všechno dostatek peněz, tak jsme ještě v průběhu prodávali směnky na různé sliby, které jsme si na konci vydražili.

Středeční odpoledne jsme strávili různými tvůrčími činnostmi. Od trénování improvizace, přes učení se akrojógy a aikida až po pájení a programování mikrokontrolérů na hardwareovém workshopu. Celý den jsme si ale všímali podivné zaměstnanosti jednotlivých členů personálu našeho resortu a večer vyšlo všechno najevo.

Sopka se probouzela! Ano, havajské ostrovy jsou tvořeny jenom sopkami, ale ona se probouzela přímo ta naše! Na evakuaci nebylo dost prostředků, tak jsme se alespoň vydali po celém ostrově sbírat důležité informace v masivním paralelně-kooperačním labyrintu. Když jsme odkryli většinu mapy (aneb grafu), zjistili jsme, že potřebujeme nahnat ducha Hawaie zpátky do Středu světa a tam ho chvíli držet, aby se naše sopka opět stabilizovala. To se nám po dlouhé noci skutečně povedlo, což jsme oslavili snídaní a spánkem. Více detailů nalezenete na stránce věnované noční hře.

Plnění úkolů

Probudili jsme se na oběd, po kterém část z nás opět usnula, a tak jsme se pořádně probudili až rozcvičkou před odpolední přednáškou hosta. Na Hawaii za námi přijel Tom Valla a podíval nám o samých zajímavých věcech. Další část odpoledne jsme vyplnili kartičkovou bojovkou s plněním úkolů a po večeři opět přednáškami.

Divadelní hra

Nakonec přišel poslední celý den naší dovolené. My jsme si ho ale chtěli pořádně vychutnat (a majitel resortu zase chtěl po situaci se sopkou obnovit dobré turistické povědomí) a tak jsme uspořádali velké divadelní odpoledne. Sháněli jsme po městě scénáře a rekvizity a ve smluvené časy jsme na smluvených místech hráli krásné divadelní kousky. Ty nejlepší jsme si pak po večeři znovu zahráli i na objektu. Divadelní odpoledne má i vlastní stránku, kde lze nalézt více podrobností.

Čas posledních chvil ale nadešel a tak jsme se všichni sešli, zavzpomínali na proběhlý týden, udělili ocenění za řešení KSPčka i za úložky řešené v průběhu soustředění a nakonec odstartovali hostinu. Příjemně najedení jsme se pak celou noc oddávali zpívání, klábosení, půlnočním přednáškám a užívali si poslední den na Havaji.

Ráno, jakoby to počasí vědělo, nám pak balení a odjezd propršel. Ale to snad nikomu nemohlo zkazit dobrou náladu a slunce v duši, které si vezl domů z tohoto úžasného týdne. Aloha :-)

Hroch si dává letní Hawaii

Fotky

Den Ráno Dopoledne Odpoledne Večer a noc
Sobota Příjezd Seznamovačky
Neděle Přednášky Zavazadla a boj se svišti Droní umění
a Videa
Přednáška Večerní atmosférická hra
Pondělí Přednášky Šifrovací běhačka Přednáška
Úterý Výlety: střední keškový a dlouhý Přednáška Volný večer
Středa Přednášky Workshopy Přednáška Zastav sopku – velká noční hra
a Detaily hry a mapa
Čtvrtek Konec noční hry Dospávání Přednáška hosta Plnění úkolů Přednáška
Pátek Crazy code Divadelní scény ve městě
Natočené scény a materiály
Závěrečná hostina
Sobota Úklid a odjezd

Další fotky:


Přednášky

DenDopoledne IDopoledne IIVečer
Neděle UNIX
Jirka Setnička
Jazyk Go
Jirka Setnička
Umělá inteligence
Karel Tesař
Jazyky, gramatiky a automaty
Martin Šerý, Štěpán Hojdar
Logické programování
Jenda Hadrava
Parsing čili analýza textu
Karry Burešová
Magické algoritmy
Martin "Medvěd" Mareš
Stromové algoritmy
Martin "Medvěd" Mareš
Perl
Kuba Maroušek
Pondělí Kryptografie
Filip Štědronský
Procesy a vlákna
Jirka Setnička
Počítačová grafika
Štěpán Hojdar, Martin Šerý
Programování v assembleru
Martin "Medvěd" Mareš
Perl 6
Filip Štědronský, Martin "Medvěd" Mareš
Gdb a jiné ladicí nástroje
Filip Štědronský, Martin "Medvěd" Mareš
Datové struktury pro pokročilé
Karel Tesař
Programování v jazyce C#
Katka Zákravská
Fourierova transformace
Jenda Hadrava
Úterý Haskell
Kuba Maroušek
Linuxové jádro a jak se v něm vyznat
Martin "Medvěd" Mareš
Textový editor Vim
Karry Burešová, Filip Štědronský
Středa Pravděpodobnostní algoritmy
Karel Tesař
Cvičení pro začátečníky
Jirka Setnička
Filesystémy
Jenda Hadrava
Sítě II -- protokoly a síťové útoky
Martin "Medvěd" Mareš
Cvičení pro pokročílé
Karry Burešová
Dynamické programování
Karel Tesař
Git a jiné systémy pro správu verzí
Karry Burešová
Cvičení pro šílence
Martin "Medvěd" Mareš
Datové struktury pro šílence
Martin "Medvěd" Mareš
Čtvrtek Půlnoční přednášky
všichni
Masivně paralelní výpočty
Tomáš Valla
Intervalové počítání
Petra Pelikánová
Teorie kombinatorických her
Tomáš Valla
Jak se nestat vepřem
Martin "Medvěd" Mareš, Kuba Maroušek