Jarní soustředění KSP 2022

Jarní soustředění se konalo od soboty 7. do soboty 14. května v Klokočově poblíž Vítkova u Opavy. V tomto čase na tomto místě probíhala výprava Společenstva prstenu skrze Středozem do Mordoru a zase zpátky.

Úvodní foto

Náš příběh začal, tak jako i mnohé jiné, velikou oslavou – Bilbo se totiž dožil krásného věku 111 let a pozval na oslavu nejen své přátele hobity z blízka (třeba svého přítele čaroděje Gandalfa a svého synovce Froda), ale i hobity-účastníky zdaleka. A tak se stalo, že jsme se jednoho sobotního odpoledne sešli na nádraží v Klokočově.

Na oslavě bylo mnoho dobrého k jídlu a pití, Bilbo pronesl navíc i hezký proslov a dokonce jsme byli svědky jeho tajemného rozhovoru s Gandalfem, kdy Gandalfovi zanechal prsten moci, který již léta byl v Bilbově držení. Úkol nést Prsten pak připadl na nás, mezitím co se Gandalf vydal někam napřed. Vydali jsme se po skupinkách dál a měli jsme se potkat cestou do Roklinky.

Jenže cestou nás přepadli Nazgûlové a nebýt Aragorna, který se objevil jako naše záchrana, bylo by po nás. I tak jsme byli zraněni a cestou do Roklinky jsme se museli pravidelně oživovat plněním úkolů na různorodých stanovištích. Nakonec jsme však do Roklinky úspěšně dorazili.

V Roklince, sídle elfa Elronda, jsme se začali seznamovat s taji programování. Také jsme si prakticky trénovali svoji abstraktní představivost pomocí představování si vícedimenzionálního prostoru rozkládajícího se okolo nataženého provazu na louce, což vyústilo v mnoho bolavých hlav, ale snad v lepší přípravu na budoucí střetnutí se silami Mordoru.

Nebyl ale čas na nějaké delší lelkování – nastal čas, aby vzniklo Společenstvo prstenu, ke kterému se mimo nás hobitů, Froda nesoucího Prsten, čaroděje Gandalfa a udatného bojovníka Aragorna přidal i elf Legolas a přerostlý trpaslík Gimli. Společenstvo také chtělo o svých záměrech vyslat zprávu do Gondoru, ale k tomu bylo potřeba ovládnout umění předávání slov na dálku.

Další den nás čekala konstrukce všemožných způsobů doručování kuliček ze startu do cíle, což se ukázalo být o dost náročnější, než to na první pohled vypadá. Naštěstí jsme zvolili mnoho různých tvůrčích přístupů a zaznamenali díky tomu i nějaké úspěchy. Pak už ale po velikém oslavném ohni přišel čas na opuštění Roklinky a vydání se na dlouhou cestu – v našem pojetí představovanou několika různými výlety.

Po výletech jsme zjistili, že jsme dovýletovali až do Mórie, která se hemží skřety. Bohužel… Gandalf zde padl v souboji s Balrogem a všichni jsme mysleli, že jsme ho nadobro ztratili. Uchýlili jsme se tedy do blízkého elfského lesa Lothlórienu, kde jsme si na jeho počest připili mnoha dobrými čaji v elfsko-hobití čajovně.

Další den naše putování pokračovalo, ale zásob jídla na dlouhém putování není nikdy dost, tak jsme strávili odpoledne sháněním surovin a pečením cestovních perníčků. Tušili jste, že součástí pečení perníčků může být i napodobování vzducholodě? Tak v tom případě jste ještě nikdy nepekli hobití cestovní perníčky :)

Navečer jsme však již doputovali do Gondoru a protože útok na Mordor se blížil, potřebovali jsme vůdce tohoto útoku. Naštěstí pro nás se ukázalo, že Aragorn je královské krve, a tak jsme ho kvapně korunovali na krále Gondoru… jenom tedy na korunovační obřad jsme se museli naučit spoustu divných textů.

Další den, čtvrtek to byl, pak už přišel dlouho očekávaný útok na Mordor. Ráno nás všechny namísto rozcvičky čekal tvrdý bojový výcvik vedený Aragornem a Gimlim, kde jsme se učili bojovat s meči, klikovat a dvojklikovat na čas a spoustu jiných dovedností, které by měl každý bojovník v Aragornově armádě umět.

Hned po přednášce jsme pak své bojové dovednosti zúročili, když naši válečnou poradu přepadli skřeti. Většina našich bojovníků úspěšně skřety odrazila a dál je zaměstnávala, a tak mohli elfové odpoledne zahájit druhou vlnu útoku, získávání palantírů. Jaké to však bylo radostné překvapení, když se opět objevil Gandalf a dobře nám poradil. Bez jeho pomoci bychom byli ztraceni, ale i s jeho pomocí bylo získávání palantírů vědomostně docela obtížnou úlohou sestávající ze spousty menších úložek. Nakonec se však i toto povedlo.

Díky úspěchu předchozích dvou vln útoku na Mordor pak mohli hobiti v noci proklouznout přímo do samotného Mordoru. Museli se vyhýbat Nazgûlům, plížit se temnou noční krajinou a přitom stále dávat pozor na Prsten. Nakonec se však podařilo, proplížili se mezi nástrahami a dostali se až k Hoře osudu, v němž prsten spálili… nebo alespoň většina z nich.

Už jsme mysleli, že tím máme vyhráno a vše se v dobré obrátí, ale zapomněli jsme ještě na malé prsteny moci, které po zániku hlavního Prstenu nabyly na síle. Zmocnila se jich řada různých skupin po celé Středozemi a bylo potřeba prsteny od jednotlivých skupin získat, aby mohly být také zničeny. Naštěstí se ukázalo, že tyto skupiny nemají moc silné IT zabezpečení a dají se vyhackovat. Netrvalo dlouho a pokořili jsme všech sedm: Morii, skřetí pevnost Gundabad, Roklinku, Šmáčkovu banku Erebor, soutěsku Dunharrow, HZP – Hobití zdravotní pojišťovnu a kamennou vesnici starých hobitů.

A pak už konečně dospěl čas na finální oslavu našeho úspěchu a zakončení celého soustředění. Oslavou začalo, oslavou skončilo a v mezidobí přineslo spoustu nových znalostí, zážitků, zničených prstenů moci a mnoho dalšího. A to je konec našeho příběhu, alespoň než někdo napíše další kapitolu :)

Program a fotky

Den Dopoledne Odpoledne Večer a noc
Sobota Oslava narozenin Výprava
Neděle Seznamovačka Přednášky Topokrálovství Přednášky Šarády
Pondělí Přednášky Kuličkové dráhy Přednášky Táborák
Úterý Krátký a dlouhý výlet Praktika Čajový večer
Středa Přednášky Pečení perníku Přednášky Tajuplné texty
Korunovace krále
Čtvrtek Příprava na bitvu Přednášky Bitva Úložkování Přednášky Cesta do Mordoru
Pátek Přednášky Hackování Předávání cen Závěrečná hostina
Sobota Úklid a odjezd

Další fotky:

Rozvrh přednášek

DenDopoledne IDopoledne IIOdpoledne/Večer
Neděle Základní kurz
Vojta Káně, Honza Černý, Lucka Vomelová
Těžké problémy
Jirka Kalvoda, Martin Koreček
Pondělí Základní kurz
Vojta Káně, Honza Černý, Lucka Vomelová
Základní kurz
Vojta Káně, Honza Černý, Lucka Vomelová
Základní kurz
Vojta Káně, Honza Černý, Lucka Vomelová
Datové struktury pro pokročilé
Jirka Kalvoda, Ondra Sladký
Iterátory
Jirka Sejkora
Teorie nemožného
Martin „Medvěd“ Mareš
Testování a kvalita softwaru
Vašek Šraier
Kryptografie
Jirka Setnička
Programování v jazyce C
Jirka Setnička
Úterý Praktika – začátečníci
Honza Černý, Lucka Vomelová, Martin Koreček
Praktika – mírně pokročilí
Vašek Šraier, Vojta Káně, Ondra Sladký
Praktika – pokročilí
Martin „Medvěd“ Mareš, Jirka Kalvoda
Středa Sítě a Internet
Vašek Šraier
Spravujeme linuxový server
Vašek Šraier
Grafy & algoritmy
Jirka Kalvoda, Vojta Káně
Amortizace
Honza Černý, Martin Koreček, Ondra Sladký
Principy počítačů
Vojta Káně
Dynamické programování
Honza Černý, Lucka Vomelová
Úvod do teorie čísel
Martin „Medvěd“ Mareš
Kombinatorika
Martin „Medvěd“ Mareš
Parsing čili analýza textu
Martin „Medvěd“ Mareš
Čtvrtek Sítě II – protokoly a síťové útoky
Vojta Káně
Programování webových aplikací
Vašek Šraier, Honza Černý
Průlet lineární algebrou
Kuba Pelc
Herní algoritmy
Jirka Setnička
Komprese dat
Jirka Setnička
Systém pro správu verzí Git
Jirka Kalvoda, Vojta Káně
Pátek Geometrie a počítače
Jirka Kalvoda
Hledání v textu
Lucka Vomelová, Honza Černý
Sobota Persistentní datové struktury
Jirka Kalvoda (ve vlaku)