Podzimní soustředění KSP 2018

Podzimní soustředění se konalo od soboty 15. září do soboty 22. září ve Zdobnici v Orlických horách. Odvážní účastníci si do sytosti užili nejen přednášek a her, ale také konfliktu tří bratrů, kteří spolu bojovali o velké dědictví.

Účastníci

Tradiční seznamovací hry tentokrát neproběhly na objektu, ale v Deštném v Orlických horách. Než jsme se vůbec stihli rozkoukat, objevili jsme na kraji vesnice kostru nějakého mrtvého člověka! Následující večerně-noční šifrovačka nás nejen dovedla na místo našeho ubytování, ale také nás seznámila, do čeho jsme se to vlastně dostali. Kdo by mohl mít zájem zavraždit lorda Westhamptona, majitele místního anglického panství? Byl to trochu podivín, ale nezdá se, že by měl nějaké nepřátele.

Lístečková trezorovka

Hned následující den se rozběhlo vyšetřování. I když se místní policejní sbor snažil jednat v co největším utajení, na panství se jen tak něco neututlá. Příliš nadšený novinář, který přijel vlakem z Londýna, zprávu o mrtvole rychle rozšířil mezi vesničany. V odpolední akční hře se vesničané vloupali do jeho zámku a odnášeli všechny věci, co tam našli. Někteří si dokonce začali ukládat nakradený proviant do vlastního trezoru! Místní policista nakonec dostal spásný nápad – odvrátí pozornost vesničanů tím, že je nechá divadelně nacvičit legendární příhody tří lordových synů. Nikdo z vesnice neměl tušení, kde se vlastně potloukají, ale ještě před zahájením představení nás překvapili svým příjezdem.

Vypadalo to, že pověsti o nich ani v nejmenším nepřeháněly. Bratr George, oblečený v montérkách a vybavený vším možným a nemožným nářadím, nám vyprávěl o opravě a stavbě telegrafních tratí. Bratr Geoffrey, už od pohledu dobrodruh, se právě vrátil z dalekých krajů a ukazoval nám, jak se uherský salám krájí mačetou. Poslední bratr Maaark ani na okamžik nezapřel svého uměleckého ducha a během několika tahů štětcem vytvořil nové logo KSPčka. Kdo z nich teď panství svého otce zdědí? Bylo očividné, že se bratři nemají ani trochu v lásce, a ani jeden není ochotný se podělit. Smrt lorda Westhamptona zůstávala stále záhadou a teď se zdálo, že se na panství chystají další vraždy…

2D programování

Už nazítří pojal George ďábelský plán, jak s pomocí svého technického umu zatočit s Geoffreyem a Maaarkem: přidělá výbušninu na záda tlustých krys, kterých je na lordově zámku spousta, a pošle je do ložnice svých bratrů. Jenže jak k tomu ty krysy donutit? Celé odpoledne jsme strávili tím, že jsme programovali jejich chování (pokud vás zajímá implementace našeho serveru, můžete se podívat do repozitáře na GitHubu). Dobrodružný Geoffrey si pro změnu řekl, že využije životu nebezpečných míst okolo lordova panství a nezkušené bratry tam pošle, aby se zabili sami ("Velká Deštná? Tam se určitě utopí"). Že to vůbec nebylo hrozné, jsme zjistili, když jsme si do okolí panství udělali výlet – z něj se vrátili i odvážní účastníci, kteří si vybrali speciální trasu vedoucí terénem.

Ať se lordovi synové snažili sebevíce, stále se nikomu nedařilo zavraždit své soky. Umělec Maaark si přiznal, že s lahví alkoholu v ruce nějaký chytřejší plán asi nevymyslí. Dali jsme na radu místního bohatého obchodníka a ve strategické hře jsme mu pomohli si vydělat na nájemného vraha. Ale ani to nepomohlo, ukázalo se totiž, že Geoffrey a George pojali úplně stejnou myšlenku. Všichni tři bratři si objednali od stejné firmy "stroj na řešení problémů". Ten ale sám od sebe vraždit neumí a nám nezbylo, než ho naprogramovat.

Odšroubovávání zámku trezoru

Ani zapojení pokročilé techniky nepřineslo žádnému z bratrů úspěch. Nebylo by nakonec lepší si prostě z panství odvézt co nejvíce cenností? Celou noc jsme se proto pokoušeli najít poklad, o jehož existenci nám pověděli místní obyvatelé. Výsledkem nočního lopocení ale nebyla truhla plná zlata, nýbrž informace o umístění vlastnických listů od lordova majetku. Ten z bratrů, který se jich zmocní, se stane dědicem. Všichni tři samozřejmě spěchali na určené místo a nalezli velké trezory, jímž bylo třeba odšroubovat zámek.

Cestovatel Geoffrey byl ze všech nejrychlejší a jako oslavu toho, že se stal novým vlastníkem panství, zorganizoval pro nás všechny velkou hostinu. Tam mu ale zamrzl úsměv. Vyšetřovatel smrti lorda Westhaptona přišel na to, že mrtvola nalezná na začátku týdne vlastně lordovi vůbec nepatřila. Šlo o nějakého zloděje, co při opouštění zámku spadl do kádě s kyselinou! Hned po vyšetřovateli do jídelny vrazil rozezlený lord Westhampton, který si ve skutečnosti vyjel na dovolenou. Když se dozvěděl, že se jeho arogantní synové ani nedokázali navzájem zabít, tak je na místě vydědil.

A to je všechno. Poučení: mějte rádi své rodiče a naučte se vraždit své sourozence ;-)

Program a fotky

Den Dopoledne Odpoledne Večer a noc
Sobota Příjezd Seznamovačky Šifrovačka cestou na objekt
(fotky)
Neděle Přednášky Akční hra Přednáška Divadla
(fotky)
Pondělí Přednášky
(fotky)
Bomberman
(repozitář na GitHubu)
Přednáška
Úterý Výlety
střední, dlouhý
Přednáška Táborák
Středa Přednášky Strategická hra Přednáška
Čtvrtek Přednášky Hippogryf
(fotky, nakreslené obrázky)
Přednáška
(fotky)
Velká noční detektivka
Pátek Dospávání po noční hře Přednáška Bitka Závěrečná hostina
Sobota Úklid a odjezd

Další fotky:


Přednášky

DenDopoledne IDopoledne IIVečer
Neděle Stromové algoritmy
Jirka Setnička
Od zdrojáku k programu
Martin „Medvěd“ Mareš
Pravděpodobnostní algoritmy
Martin „Medvěd“ Mareš
Programování v Linuxu
Martin „Medvěd“ Mareš
UNIX
Jirka Setnička
Programování v jazyce C#
Vojta Sejkora
Jak vypadá zrcadlo v číslech
Marek Černý
Lineární algebra
Marek Černý
Kryptografie
Jirka Setnička
Pondělí Datové struktury pro pokročilé
Ríša Hladík
Digitální elektronika
Standa Lukeš
Strojové učení
Kuba Maroušek
Černá magie v C++
Marek Černý
Programování v jazyce C
Ríša Hladík
C for wizards
Martin „Medvěd“ Mareš
Aplikace kryptografie
Martin „Medvěd“ Mareš
Fourierova transformace
Martin „Medvěd“ Mareš
Logické programování
Pali Rohár
Úterý Výlet Dynamické programování
Vojta Sejkora
Jazyk Rust
Standa Lukeš, Vašek Šraier
Složitější složitost
Martin „Medvěd“ Mareš
Středa Procesy a vlákna
Standa Lukeš
Hledání v textu
Jirka Setnička
Jazyky, gramatiky a automaty
Ríša Hladík
Sítě II – protokoly a síťové útoky
Kuba Maroušek, Jirka Setnička
Skriptování v shellu
Kuba Maroušek
Jak postavit (rychlý) procesor
Standa Lukeš
Teorie nemožného
Martin „Medvěd“ Mareš
Praktická kryptografie
Martin „Medvěd“ Mareš
Git a jiné systémy pro správu verzí
Pali Rohár
Čtvrtek Parsing čili analýza textu
Standa Lukeš
Cache-oblivious algoritmy
Kuba Suchánek
Cvičení pro středně pokročilé
Vojta Sejkora, Marek Černý
Python
Vašek Šraier
Bezpečné programovanie
Pali Rohár
Cvičení pro pokročilé
Standa Lukeš, Jirka Setnička
Počítačová grafika
Vojta Sejkora
Geometrie a počítače
Jirka Setnička
Cvičení pro šílence
Ríša Hladík, Martin „Medvěd“ Mareš
Pátek Dospávání po noční hře Magické algoritmy
Kuba Suchánek
Haskell
Marek Černý
Git pro pokročilé
Martin „Medvěd“ Mareš

Další materiály

Trasy výletů

Trollí šifrovačka – od účastníků pro orgy

Zadání šifer