Podzimní soustředění KSP 2022

Podzimní soustředění se konalo od 17. do 24. září 2022 v Žumberku poblíž Žáru u Českých Budějovic. Ocitli jsme se ve světě pohádek.

Hned po příjezdu na nás čekal dav postaviček a trvalo pěknou chvíli, než jsme se s nimi postupně seznámili. Ukázalo se, že pobyt v pohádce nebude tak jednoduchý, jak by se dalo čekat. Každý den jsme mohli narazit na spoustu překvapení v podobě pokladů, sladkostí nebo kleteb. Za cesty se platilo místní měnou, které jsme podle postavičky na bankovce začali říkat Krtcoin.

Nemohli jsme moc dlouho vyspávat, protože hned ráno si pro nás připravil Bob rozcvičku. Brzy poté na nás čekala nemilá zpráva: Večerníček zmizel. Všichni jsme byli vyděšení, nikdo jiný totiž pohádky pouštět neuměl. Bylo ale třeba hodit obavy za hlavu. Nemohli jsme přece nechat diváky u televize večer bez programu. Museli jsme rychle připravit něco k odvysílání. Nabízel se napínavý AZ kvíz.

Úspěšně jsme zhotovili nadcházející vysílání. Nastal čas najít Večerníčka. Naštěstí za sebou Večerníček nechal spoustu stop, vypravit se za ním přesto nebylo tak jednoduché. V okolí se nacházel rybník a potřebovali jsme se dostat přes něj. Pat a Mat se hned nabídli, že nám postaví loď. Rozhodli se otočit stůl a plout na něm. Možná by i plaval, ovšem nejspíše bychom se tímto způsobem nedostali dost daleko a Večerníčka bychom nenašli. Bylo potřeba, abychom si vyrobili vlastní plavidlo.

Teď už jsme se zvládli pohybovat jak po vodě, tak po souši. V noci jsme podnikli velký lov na Večerníčka. Bohužel, dokonce i ve světě pohádek existovala byrokracie. Předtím, než jsme se vydali na cestu, bylo potřeba získat od každého pohádkového úředníka správné razítko. Jakmile jsme měli konečně všechny papíry vyřízené, ocitli jsme se v dlouhém labyrintu a po něm nás čekala spousta šifer. Abychom pokryli více prostoru při hledání, rozdělili jsme se na několik frakcí.

Nakonec jsme našli našeho drahého Večerníčka. Problémy však neskončily. Večerníček se nezdál být úplně v pořádku, měl asi životní krizi. Aby toho nebylo málo, někdo zašil Kanafáskovi oči a z pohádek zmizel zvuk. Naštěstí se mezi námi našlo spoustu schopných dabérů, takže alespoň pohádky byly zachráněny.

Nabízela se otázka, kdo se odvážil sabotovat pohádky a proč? Večerníčka nejspíš taky někdo odlákal pryč, ten by nás sám od sebe neopustil. Na radu Děda Vševěda jsme navštívili hodnou čarodějnici. Ta slíbila, že pokud jí doneseme tři věci, které záškodníkovi patří, dokázala by nám ukázat, kdo jím je. Problémů ve světě pohádek stále přibývalo a naši pomoc potřebovali Rákosníček, Pat a Mat i mašinky. Z neplech záporáka zbyla plechovka barvy, semínka neprostupného houští a kus bezedného pytle. Hodná čarodějka provedla rituál a zjevila se nám projekce víly Amálky. Ta se děsivě smála a rozstříhala Večerníčkovu čepici.

Konečně jsme zjistili, kdo je záškodník! Chytání Amálky bylo ale nutné odložit na později. Večerníček totiž neměl chuť pouštět pohádky, takže bylo třeba je pustit na komplikovaném stroji. Pat a Mat nám bohužel zase nepomohli. Zkusili jsme to tedy sami. Použili jsme k přehrávání pohádek naše programátorské znalosti. Čekalo nás spoustu sbírání instrukcí a programování zvláštního počítače, jehož paměť byl dvojrozměrný torus.

Když už šlo pohádky přehrát, ještě bylo potřeba postarat se o Amálku. S tím nám pomohl Bystrozraký. Sundal si svou lyžařskou kuklu a uviděl Amálku na jejím bojovém koni, jak sestavuje armádu skřítků. Čekala nás velká bitva – opět na toru, zvláštní je ten pohádkový svět. Vymysleli jsme strategii a za pomoci příkazů vysílali své vojáky do boje.

Nebylo to vůbec snadné, nakonec se nám však podařilo vílu Amálku zajmout. Nevěděli jsme, co s takovou uličnicí provést. Naštěstí zkušený Děd Vševěd prohlédl, že příčinou toho všeho byl syndrom vyhoření, který na Amálku padl. Rozhodl tedy, že Amálka dostane povinnou dovolenou. Konečně bylo v pohádkovém světě vše opět v rovnováze a oslavili jsme to pořádnou hostinou.

Program a fotky

Den Dopoledne Odpoledne Večer a noc
Sobota Příjezd Seznamovačky
Neděle Běhací AZ-kvíz Přednášky Přednášky
Pondělí Přednášky Programovací cviko Konstrukční hra Celonoční labyrint: fotky, stránka hry
Úterý Dospávání po noční hře Přednášky Běhačka Dabování pohádky Gamebook: fotky, PDF verze
Středa Výlety
střední a dlouhý
Přednášky
Čtvrtek Přednášky 2D programování: fotky, stránka hry Teoretické cvičení
Pátek Přednášky Strategická hra: fotky, stránka hry Závěr Noc a frisbee
Sobota Úklid a odjezd

Další fotky:

Rozvrh přednášek

DenDopoledne IDopoledne IIOdpoledne/Večer
Neděle Git pro pokročilé
Vojta Káně
Lineární programování jako blackbox
Martin Koreček
Jak vypadá zrcadlo v číslech
Honza Černý, Michal Kodad
Geometrie a počítače
Standa Lukeš
Magické algoritmy
Martin „Medvěd“ Mareš
Stringové algoritmy
Jirka Kalvoda
Datové struktury pro ještě pokročilejší
Jirka Kalvoda, Martin „Medvěd“ Mareš
Objektově orientované programování
Honza Černý
Kvantové počitání
Martin „Medvěd“ Mareš
Datové struktury pro začátečníky + Grafy & algoritmy
Kiki Prokopová, Lucka Vomelová
Pondělí Dynamické programování
Lucka Vomelová, Kiki Prokopová
Praktické cvičení I
Robert Gemrot, Kiki Prokopová
Strojové učení
Standa Lukeš
Praktické cvičení II
Vojta Káně, Michal Kodad
Grafy bez algoritmů
Jirka Kalvoda
Praktické cvičení III
Martin „Medvěd“ Mareš, Jirka Kalvoda
Úterý Haskell
Vojta Káně, Robert Gemrot
Jak se nestat vepřem
Jirka Setnička, Martin „Medvěd“ Mareš
Těžké problémy
Martin Koreček
Středa Složitější složitost
Martin „Medvěd“ Mareš
Neuronové sítě
David Klement
Bezpečné programovanie
Standa Lukeš
Čtvrtek Splay stromy
Jirka Kalvoda, Martin „Medvěd“ Mareš
Procesy a vlákna
David Klement, Jirka Kalvoda
Teoretické cvičení I
Honza Černý, Lucka Vomelová
Toky v sítích
Michal Kodad, Jirka Setnička
Persistentní datové struktury
Martin „Medvěd“ Mareš
Teoretické cvičení II
David Klement, Vojta Káně
Logické programování
Standa Lukeš
Stromové algoritmy
Jirka Setnička
Teoretické cvičení III
Martin „Medvěd“ Mareš, Jirka Setnička
Pátek Kryptografie
Martin „Medvěd“ Mareš
Aplikace kryptografie + Praktická kryptografie
Martin „Medvěd“ Mareš
Lineární algebra
Honza Černý, Michal Kodad
Toky v sítích pro pokročilé
Jirka Kalvoda, Jirka Setnička
High-Performance Computing
Vojta Káně, Jirka Kalvoda
Umělá inteligence
Honza Černý, Michal Kodad

Reportáže od účastníků