Jarní soustředění KSP 2018

Od 12. do 19. května 2018 proběhl v Horní Sytové výcvik tajných agentů České pošty.

Účastníci

Hned po příjezdu do Jilemnice nás přivítala skupinka zaměstnanců České pošty v čele s Poštmistrem. Hlavní náborář nám pak s radostí oznámil, že právě my jsme byli přijati do týdenního výcvikového kurzu, na jehož konci se staneme poštovními doručovateli. Ještě v Jilemnici jsme se chvíli seznamovali se svými novými kolegy a nadřízenými a poté jsme se společně vydali vlakem do Horní Sytové, kde jsme v seznamovačkách pokračovali.

Noční svítící hra

Navečer se k nám donesla špatná zpráva: konkurenční PPL a čínské přepravní společnosti doslova zaplavily trh levnými balíky s bezplatným doručením. Situace je dokonce tak vážná, že už nám nezbyly žádné zásilky, které bychom mohli doručovat. Poštmistr se rozhodl, že to tak nenechá: když nemáme žádné vlastní balíky, budeme roznášet aspoň ty cizí. Ty jsou naštěstí díky fosforeskujícímu obalu ve tmě dobře vidět, takže jsme neváhali a vydali se je doručovat do terénu.

Šarádící hra

Následující ráno bylo po událostech předešlé noci klidné a my jsme konečně mohli započít doručovatelský výcvik. Zanedlouho se ale po objektu začaly objevovat podezřelé fotografie, které naznačovaly, že se tu děje něco divného a že to s naším tréninkem nebude jen tak. A taky že ano! Hned po obědě došlo k velkému odhalení: Česká pošta není jen nějaká obyčejná přepravní společnost, za jakou se vydává, ale je to supertajná špiónská organizace! A to ne jen tak ledajaká – za sto let od svého vzniku už stihla přistát na Měsíci, zabránit třetí světové válce a udržet svou existenci v tajnosti před celým světem. Není divu, že nejdůležitější dovednost, které se budoucí agenti učí, je právě schopnost utajení a šifrované komunikace. Tu jsme si také hned na vlastní kůži vyzkoušeli při přenosu informací šaráděním.

Šifrovačka

Brzy jsme si všimli, že se ostatní tajné organizace začínají chovat divně, skoro jako by měly něco za lubem. Aby toho nebylo málo, zjistili jsme, že naše sklady zejí prázdnotou, takže na případný konflikt nejsme vůbec připravení. Poštmistr nás proto na radu pana Q, hlavního vynálezce České pošty, vyslal nějaké zásoby natěžit. Večer na nás pak čekalo další nepříjemné překvapení, když nám dispečer Filip v přímém přenosu oznámil ztrátu všech našich tajných datacenter. Bez nich jsme byli hluší a slepí zrovna ve chvíli, kdy jsme naléhavě potřebovali mít přehled o tom, co dělají ostatní tajné organizace. Nezbylo nám tedy nic jiného, než se vydat na dlouhou a náročnou cestu za agentem v terénu, který nám měl o ostatních organizacích sdělit důležité informace. Ta se nakonec protáhla až do rána, ale nakonec jsme se navzdory vyčerpání s agentem zvládli spojit a převzít od něj zprávu.

Co jsme se od agenta dozvěděli, nás velice šokovalo. Jistý Pan F se snaží ovládnout všechny tajné organizace na světě a podle všeho se mu to už téměř podařilo. Naštěstí to vypadá, že Česká pošta jeho pozornosti zatím unikla. Abychom zůstali před Panem F utajeni, je potřeba dál živit naši přetvářku před okolním světem jako úplně neškodné organizace, což jsme si hned vyzkoušeli na odpolední úkolovce – určitě jsme všechny pozorovatele zmátli, protože jaký tajný agent by se nechal dobrovolně pokydat jogurtem, že? Pokročilé techniky předstírání a infiltrace do společnosti jsme pak trénovali večer hraním divadla.

Informatická soutěž

Další den se nám podařilo rozšifrovat kódovanou část zprávy od agenta v terénu, a dozvěděli jsme se tak, že základna Pana F se nachází v hoře Arpton. Bohužel si Poštmistr ani Q nemohli vzpomenout, kde ona hora leží, takže jsme nejdříve museli využít své informatické znalosti k opravě datacentra. Pak už nic nebránilo tomu, abychom se následující den vydali rovnou do doupěte Pana F. Pro jistotu jsme cestu vzali trochu oklikou a rozdělili se na tři skupinky, abychom Pana F neupozornili na svůj příchod. Nejspíš jsme ale nebyli dostatečně nenápadní, protože jsme v hoře Arpton nikoho nenašli.

Hackovací hra

Uvědomili jsme si, že situace pro nás nevypadá vůbec dobře: na jedné straně Pan F, který vzdáleně ovládá téměř všechny známé i neznámé tajné organizace a má na povel veškerý jejich arzenál, na straně druhé my, s necelými třiceti poštovními doručovateli. Pak ale Poštmistra napadla spásná myšlenka: Když se do tajných organizací podařilo nabourat Panu F, zvládneme se tam nabourat také! V hackovací hře jsme zapojili své schopnosti analýzy videa, sociálního inženýrství a znalosti azbuky, abychom Panem F ovládané organizace „nabourali zpátky“ a vymanili je tak z jeho moci, což se nám po delší snaze povedlo – nejdéle kupodivu odolávala BIS.

Z přístupových logů hacknutých tajných organizací jsme zjistili zajímavou věc: příkazy posílané Panem F pocházely z vnitřní sítě České pošty. Po chvíli vzájemného obviňování bylo jasno – Pan F není nikdo jiný než dispečer Filip! Ukázalo se však, že jeho cílem nebylo zotročení světa ani likvidace lidstva. Filip je totiž nadšený řešitel KSPčka a když vyšla nová série KSP-Z, napadlo ho u jedné úlohy jen exponenciální řešení. Aby stihlo seběhnout v limitu, bylo potřeba velkého výpočetního výkonu. A kdo má více výkonu než tajné služby? Touto historkou jsme se však nenechali obměkčit a zrádce jsme svrhli do řeky, aby si zapamatoval, že úlohy v KSPčku se exponenciálním řešením neřeší.

Pan F je poražen, tajné organizace osvobozeny a náš výcvik úspěšně ukončen. Zbývá už jen užít si hostinu a radovat se, že Česká pošta projednou zase zachránila nic netušící svět…

Program a fotky

Den Dopoledne Odpoledne Večer a noc
Sobota Příjezd Příjezd a seznamovačky Noční svítící hra
Neděle Přednášky
(fotky)
Šarádící hra Přednáška
Pondělí Přednášky Ekonomická hra Cvičení Šifrovačka
(fotky)
Úterý Dospávání po šifrovačce Přednáška
(fotky)
Úkolovka Přednáška Divadla
(fotky)
Středa Přednášky a cvičení Informatická soutěž Přednáška
Čtvrtek Výlety
krátký, střední a dlouhý
Přednáška
Pátek Přednášky
(fotky)
Hackovací hra Závěr soustředění
Sobota Úklid a odjezd

Další fotky:


Přednášky

DenDopoledne IDopoledne IIVečer
Neděle Základy algoritmizace, složitosti a datových struktur
Petra Pelikánová, Ríša Hladík
Základy programování
Jirka Sejkora, Ríša Hladík, Standa Lukeš
Základy programování
Jirka Sejkora, Ríša Hladík, Standa Lukeš
Základy algoritmizace, složitosti a datových struktur – pokročilí
Filip Štědronský, Jenda Hadrava
Komprese dat
Jirka Setnička
Těžké problémy
Jenda Hadrava
Sítě a Internet
Jenda Hadrava
UNIX
Jirka Setnička
Pondělí Základy programování
Jirka Sejkora, Ríša Hladík, Standa Lukeš
Základy algoritmizace, složitosti a datových struktur
Petra Pelikánová, Ríša Hladík
Cvičení – začátečníci
Jirka Sejkora, Standa Lukeš
Pravděpodobnost
Marek Černý
SQL databáze
Standa Lukeš
Cvičení – mírně pokročilí
Filip Štědronský, Ríša Hladík
Principy počítačů
Jenda Hadrava
Parsing čili analýza textu
Filip Štědronský
Cvičení – pokročilí
Martin "Medvěd" Mareš
Úterý Perl
Martin "Medvěd" Mareš
Grafy & algoritmy I – začátečníci
Filip Štědronský, Jirka Sejkora
Jak vypadá zrcadlo v číslech
Petra Pelikánová
Prolog
Petra Pelikánová
Grafy & algoritmy I – pokročilí
Jirka Setnička, Martin "Medvěd" Mareš
Python
Ríša Hladík
Jazyk Go
Jirka Setnička
Čárové kódy
Martin "Medvěd" Mareš
Středa Grafy & algoritmy II – začátečníci
Filip Štědronský, Jirka Sejkora
Grafové cvičení – začátečníci
Petra Pelikánová, Standa Lukeš
Funkce a jejich chování
Petra Pelikánová
Grafy & algoritmy II – pokročilí
Jirka Setnička, Martin "Medvěd" Mareš
Grafové cvičení – mírně pokročilí
Jenda Hadrava, Jirka Setnička
Datové struktury pro pokročilé
Jenda Hadrava
Grafové cvičení – pokročilí
Martin "Medvěd" Mareš, Ríša Hladík
Programování v jazyce C
Marek Černý
Čtvrtek Dynamické programování
Ríša Hladík, Jenda Hadrava
Skriptování v shellu
Filip Štědronský
TeX
Jirka Setnička
Pátek Intervalové stromy
Ríša Hladík
JavaScript
Standa Lukeš
Kryptografie
Standa Lukeš
Objektově orientované programování
Marek Černý
Geometrie a počítače
Jirka Setnička
Hledání v textu
Filip Štědronský