Podzimní soustředění KSP 2019

Podzimní soustředění KSP, kam jsme pozvali nejlepší řešitele 31. ročníku KSP, se konalo ve Štědrákově Lhotě (u Rudy nad Moravou) v termínu sobota 14. – sobota 21. září 2019. Tentokrát jsme se vydali osídlovat novou planetu na palubě hvězdné lodi Hipporion, která byla prošpikovaná telefonními kabely a telefony se sluchátky v každé místnosti propojené do velké telefonní sítě. Mezi nejvíce nezapomenutelnou hru zcela jistě patří Space Alert.

Účastníci na kosmodromu

Po příjezdu na kosmodrom Bohdíkov jsme zjistili, že jsme se přihlásili na kolonizační výpravu k neznámé planetě. Když jsme se s tímto srovnali a seznámili se mezi sebou i se (snad) zkušenou posádkou naší hvězdné lodě Hipporion, tak jsme se vydali na vyšší oběžnou dráhu k naší lodi. Orbitální výtah bohužel nefungoval, takže jsme museli použít orbitální schody, ale nakonec jsme se na Hipporion dostali.

Kradení lightsticků

Na Hipporionu nás překvapilo obrovské množství odhalené kabeláže, všude samé telefony se sluchátky a pestrobarevná led světýlka. Už už jsme se chystali na start, když jsme zjistili, že nám schází zubní kartáček pro hada, fax pro lodního síťaře a hlavně zásoby Kofoly pro kapitána. Start jsme pozdrželi o pár hodin a vydali jsme se na výpravu po ostatních hvězdných lodích, abychom zásoby doplnili. Pak už jsme konečně odstartovali a uložili jsme se do hibernačního spánku. Vzbudit jsme se měli za 200 let…

Jaké ale bylo naše překvapení, když nás lodní počítač vzbudil už v roce 2114. Chvíli trvalo, než se nám přes instalaci updatů operačního systému povedlo zjistit důvod, ale nakonec se nám na řídící obrazovce objevila hláška o poruše vzduchotechniky.

Kostra na záchodě

To znělo dostatečně vážně na to, aby to upoutalo naši pozornost. Postupně jsme vyzpovídávali jednotlivé členy posádky, než se nám povedlo získat kompletní obrázek (a taky spoustu dalších záhad jako vyjedený sklad fazolí, vybílený minibar v kapitánově kajutě a neznámý turista, kterého nikdo na palubě nepoznával). Nakonec jsme odhalili na zamčeném záchodě na nejvyšší palubě kostru Paula Tankeryho, dělníka orbitálních loděnic, který nedopatřením zůstal na lodi po jejím startu. Zbyl nám po něm alespoň jeho videodeník.

Evakuace

Už jsme doufali, že zbytek cesty proběhne v poklidu, ale nestačili jsme se ještě ani pořádně uložit do stáze, když jsme museli Hipporion evakuovat! Blikající světla, houkající sirény, skafandry, masky a únikové moduly! Po shromáždění na nejbližším místě s dýchatelnou atmosférou se technik reaktoru společně s kosmonautem pokusili vzdáleně připojit k lodním systémům. Zjistili sice, že selhává reaktor, ale na vyslání signálu k jeho dálkovému odstavení neměli dostatek energie. Museli jsme tedy na neznámé planetce posbírat dostatečné množství rozsypané energie a znovu nabít baterie. Pak se již reaktor odstavit povedlo a my se mohli v pořádku vrátit na naší ochromenou loď.

Topologické království

Odpoledne téhož dne se nám povedlo zjistit, že za dezintegraci paliva v našem reaktoru může útok pomocí dimenzionálních portálů z nějaké konkurenční hvězdné lodě. To jim nedarujeme! Náš kosmonaut se s vidinou medaile za hrdinství bezhlavě vrhl do portálu na cizí loď a my jsme nemohli jinak, než ho následovat. Nakonec se nám povedlo portálovací systém opakovanými jednosměrnými průchody přetížit natolik, že jsme ho vyřídili a byli jsme opět v bezpečí.

Další den jsme věnovali průzkumu blízkého okolí na třech výsadcích (krátkém, středním a dlouhém) a večer jsme pak pomocí naprogramovaných robotických vozítek čistili komoru reaktoru od dezintegrovaného paliva.

Přednáška v Šumperku s projektorem Šifrovačka

Díky tomu jsme se mohli ve středu vydat na blízkou planetu osídlenou domorodým druhem, kde by mohly být rozsáhlá naleziště paliva pro náš reaktor. Odpoledne jsme prováděli velmi důkladný průzkum jejich hlavního města, abychom se večer mohli vydat na putování za palivem a k ránu se všichni bezpečně vrátit zpátky na Hipporion.

Space alert

Díky nalezenému palivu opravy postupovaly dobře a brzy jsme měli zase nahozenou většinu systémů. Problém ale nastal se systémem autopilota, který bylo nutné pro diagnostiku na nějakou dobu odpojit, čímž ale hrozilo totální selhání všech systémů lodě. Museli jsme proto přejít na manuální kontrolu. Málem nám sice vybuchly oba reaktory, explodovalo vodovodní potrubí, upekli jsme všechny členy posádky v servisní sekci a udusili se oxidem uhličitým, ale nakonec jsme loď ovládli a dovedli proces diagnostiky autopilota do zdárného konce. Z lodi se dochoval popis lodního systému.

Hrošíci za odměnu

Po zapojení nám autopilot našel pro osídlení novou a bližší planetu, ke které jsme se okamžitě vydali. Při dramatickém přistání jsme sice přišli o některé členy posádky, ale zbytek se okamžitě vydal stavět na nové planetě to nejpotřebnější – internet. Soupeřilo mezi sebou několik technologií, ale nakonec se povedlo zasíťovat vše potřebné a mohli jsme naše velké kolonizační úspěchy oslavit velkolepou hostinou.

Ze samotné lodě Hipporion se dochoval komplet celý systém telefonní ústředny, který po celý čas propájel všechny připojené telefony a též zabezpečoval další služby telefonů, jako například přehrávaní hlášek na záchodech, spouštění budíčku a znělek či telefonní evidenci nákupu v mlsníku. Systém je dostupný v gitovém repositáři hipporion.

Program a fotky

Den Dopoledne Odpoledne Večer a noc
Sobota Příjezd Seznamovačky Noční kradení lightsticků
Neděle Přednášky Adventura Přednášky
Pondělí Evakuace Přednášky Topologické království Přednášky Přednášky
Úterý Výlety
krátký, střední a dlouhý
Roboti
Středa Přednášky Městská hra v Šumperku Venkovní přednášky Šifrovačka
Čtvrtek Dospávání po šifrovačce Přednášky Cvičení Space alert
Pátek Přednášky Stavíme nový internet Závěr soustředění
Sobota Úklid a odjezd

Další fotky:


Přednášky

DenDopoledne IDopoledne IIOdpoledneVečer
Neděle Magické algoritmy
Martin „Medvěd“ Mareš
Sítě a Internet
Vašek Šraier
Suffixové stromy a pole
Martin „Medvěd“ Mareš
Základy psaní pro Android
Jirka Setnička
Textový editor Vim
Martin „Medvěd“ Mareš, Ríša Hladík
Git a jiné systémy pro správu verzí
Vašek Končický
Datové struktury pro začátečníky
Kuba Pelc
Modely počítačů
Jenda Hadrava
Testování a kvalita softwaru
Standa Lukeš, Pali Rohár
Pondělí Evakuace Intervalové stromy
Ríša Hladík
Jazyky, gramatiky a automaty
Klárka Tauchmanová
Toky v sítích
Jenda Hadrava
Programování webových aplikací (nejen) v Pythonu
Vašek Šraier, Vašek Končický
Gdb a jiné ladící nástroje
Pali Rohár
Programování v assembleru
Martin „Medvěd“ Mareš
Evoluční algoritmy
Jirka Setnička
Teorie nemožného
Martin „Medvěd“ Mareš
Git pro pokročilé
Pali Rohár
Úterý Výlety
Středa Datové struktury pro pokročilé
Vašek Končický
Programování v Linuxu
Martin „Medvěd“ Mareš
Jak se nestat vepřem
Standa Lukeš, Martin „Medvěd“ Mareš
Geometrie a počítače
Jirka Setnička
Kryptografie
Standa Lukeš
Neuronové sítě
Jenda Hadrava
Jazyk Rust
Standa Lukeš, Vašek Šraier
Perl
Pali Rohár
Persistentní datové struktury
Ríša Hladík
Čtvrtek Dospávání po šifrovačce Sítě II – protokoly a síťové útoky
Jirka Setnička
Cvičení pro středně pokročilé
Vašek Šraier, Pali Rohár
Parsing čili analýza textu
Standa Lukeš
Cvičení pro pokročilé
Jirka Setnička, Vašek Končický
Těžké problémy
Vašek Končický
Cvičení pro šílence
Ríša Hladík, Martin „Medvěd“ Mareš
Pátek SQL databáze
Standa Lukeš
Čárové kódy
Martin „Medvěd“ Mareš
Závěr soustředění
Docker a Kubernetes
Jirka Setnička
Linuxový server
Jenda Hadrava
Lineární algebra
Klárka Tauchmanová
Kombinatorika
Zuzka Urbanová